Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

KRZEM

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 06 sty 2015, 20:09

Z przyjemnością zakładam temat o Krzemie - pierwiastku bardzo ważnym dla człowieka.
Na początek polskie akcenty:

Preparat krzemowy dr Rybczyńskiego oraz porady w sposobie jego dawkowania
Wpisany przez Piotr Żurek
Czwartek, 07 Kwiecień 2011 12:45
Krzem - ważny pierwiastek życia i elektroniki.

Rolę krzemu w żywym organizmie najlepiej rozpoznało dwóch genialnych Polaków.
Jeden, genialny teoretyk, biolog, filozof - prof. Włodzimierz Sedlak, do którego spisanych przemyśleń często sięgałem i sięgam.
Drugi zaś to dr Anatol Rybczyński lekarz, onkolog - chirurg, pragmatyk i praktyk, którego miałam przyjemność znać i wielokrotnie dyskutować.
Obaj Ci uczeni różnymi drogami (nie znając się wzajemnie) doszli do tego samego - odkryli i zrozumieli szczególną rolę krzemu w żywym organizmie. Prof. Sedlak jako biolog i filozof interesował się krzemem od początku swej naukowej drogi - jego pierwsza dysertacja nosi bowiem tytuł: " Rola krzemu w ewolucji człowieka".
"Homo elektronicus"
to już późniejsza koncepcja prof. Sedlaka genialnie łącząca, a raczej dokonująca syntezy elektroniki i biologii życia. Profesor rozumiał technologię elektroniki i przez analogie odkrył i zrozumiał "podobną" rolę krzemu w bioelektronice żywego organizmu.
Krzem spełnia wybitną rolę w energoinformacyjnych polach organizmu. To właśnie od metabolizmu krzemu zależy funkcjonowanie tzw. matrycy energetycznej - energetycznego wzorca organizmu. Każdy bowiem organizm ma wbudowany w siebie swój " organizm krzemowy", swoją matrycę. Ta matryca zaś pośredniczy między organizmem, a przestrzenią która posiada - jak wiemy - strukturę energogeometryczną.
Nic zatem dziwnego, że większość kamieni szlachetnych to głównie krzemiany i glikokrzemiany o różnej strukturze przestrzennej i wyjątkowych własnościach energetycznych. Wyjątkowych, bo wynikających z rezonansu struktury przestrzeni ze strukturą związków krzemu.
Doktor Rybczyński - onkolog, chirurg, pragmatyk praktyk nie mogąc się pogodzić z nieuleczalnością chorób nowotworowych zaczął badać tkanki nowotworowe "na własną rękę" w stworzonym przez siebie przydomowym laboratorium. Czynił to konsekwentnie przez około 60 lat swojego długiego życia. Doświadczalnymi metodami doszedł do zrozumienia, że nowotwory ( niezależnie od rodzaju) mają związek z grzybami zwłaszcza pleśniowymi. Bowiem mimo wszelkich prób niszczenia i uśmiercania tkanki nowotworowej, zawsze zostawał prawie niezniszczalny grzyb. Prawie, gdyż żeby go uśmiercić nie wystarczyło poddanie go działaniu 4500 stopni Celcjusza, trzeba dołożyć jeszcze ciśnienie.
Pozornie przeczy to prawom życia białek. Ale ponieważ ten fenomen trzeba było w końcu wyjaśnić dr Rybczyński eksperymentalnie dowiódł, że o tej wręcz nieograniczonej wytrzymałości grzybów "nowotworowych" stanowi połączenie białka z
krzemem.

Szukając dróg skutecznej eliminacji tej wrogiej struktury, znalazł bardzo inteligentną metodę - wypracował eksperymentalnie homeopatyczny roztwór jonów krzemu, który uderza w komponentę krzemową grzyba, komponenta białkowa grzyba jako obca immunologicznie, eliminowana jest przez system odpornościowy zaatakowanego makroorganizmu.
Dziwne, bowiem w każdym podręczniku anatomii patologicznej jest napisane, że tkanka nowotworowa cechuje się wyjątkową kumulacją krzemu, podczas gdy cały organizm chorego na nowotwór jest w krzem bardzo zubożony. Mamy tu zatem patologiczne rozmieszczenie krzemu w organizmie - totalny demontaż matrycy energetycznej organizmu. Skupiska krzemu to "nowotwory" bądź "przygotowanie pod nowotwór", niedobór krzemu w pozostałej przestrzeni organizmu to jego osłabienie i wyczerpanie. Homeopatyczny roztwór jonów krzemu, a więc raczej "antykrzem" uderzając w te skupiska krzemowe powoduje ich "rozpuszczenie" i uzupełnienie niedoborów krzemu w pozbawionych go częściach organizmu. Następuje jakby ponowne odtworzenie matrycy krzemowej.
Proszę nie mylić tego z ilościowym niedoborem krzemu, to generalnie rzadkie zjawisko. Mamy tu raczej do czynienia z zaburzeniami metabolizmu krzemu, z upośledzeniem krzemowo - energetycznej matrycy krzemowej.
Wielokrotnie zaś obserwowana skuteczność tego preparatu niewątpliwie dowodzi prawdziwości tego mechanizmu.
Ponieważ ten element uszkodzenia krzemowo-energetycznej matrycy organizmu jest wstępem nie tylko do nowotworów ale i wszystkich innych schorzeń, zastosowanie tego preparatu jest wręcz uniwersalne.
mgr Wiesława Tomczak, Wrocław

Informacje dotyczące preparatu „Krzem” (dawniej ANRY).
Preparat krzemowy (ANRY) został opracowany przez dr med. Anatola Rybczyńskiego, w ciągu 50 lat jego prac badawczych nad nowotworami złośliwymi (od stycznia 1950r.)
Preparat ten jest roztworem wodnym aktywnego krzemu. Rozcieńczenie jego przekracza 0,000000001 i w związku z tym nie jest potrzebne zezwolenie Ministerstwa Zdrowia na jego produkcję (załącznik nr 1).
Preparat podaje się doustnie w ilości 1ml raz na pół roku. Dzieciom podaje się znaczenie mniej, bo 1 kroplą na każdy rok życia.
Zażycie preparatu krzemowego (ANRY) powoduje stopniowe, powolne, ale sukcesywne rozpadanie się komórek nowotworowych czyli grzybiczych, uaktywnia organizm wzrostem leukocytów (wzrost temperatury) do walki z chorobą i tym samym eliminuje zagrożenie choroba nowotworową.
W czasie stosowania preparatu, w okresie pół roku mogą wystąpić objawy grypy. Gorączka jaka wytwarza się w tym czasie jest spowodowana odczynem alergicznym na powstałe w ustroju chorego toksyny, które tworzą się na skutek rozpadu tkanki nowotworowej w ustroju chorego, sprowokowany do obrony właśnie tym preparatem krzemowym (ANRY).
Oprócz gorączki organizm reaguje gorszym samopoczuciem, bolesnością w nowotworze, obrzękiem, zaczerwienieniem, a więc nowotwór ulega stanowi zapalnemu i rany nowotworowe wówczas mocno cuchną.
Syntetyczny glikosteryd Dexamethason (1mg) neutralizuje trucizny nowotworowe, zmniejsza bóle i przywraca apetyt. Stany podgorączkowe ustępują po jednej lub dwóch tabletkach, a wysokie gorączki po pięciu tabletkach na 6 - 8 godzin.
W razie pojawienia się gorączki wyższej niż 38,5 to dorosłym podaje się jednorazowo 3 tabletki Dexamethasonu 1mg, dzieciom odpowiednio mniej, a maluchom należy podawać tabletki pół miligramowe. Ten środek w razie gorączki, można zastąpić każdym innym środkiem przeciwgorączkowym (apap, ibuprom itp.)
Średnio ciężko chorzy, zwykle gorączkują około 6 tygodni. Potem gorączka i bóle łagodnieją i ustępują i po pół roku pacjenci czują się dobrze, pomimo że zmiany nowotworowe jeszcze nie ustąpiły całkowicie. Preparat krzemowy (ANRY), chorym podaje się najczęściej w całości lub w odpowiednio mniejszych porcjach co pół roku ( osobom chcących stosować preparat profilaktycznie dawkować należy 1 ampułkę co pół roku – opis reakcji organizmu na preparat, przedstawiony wyżej i poniżej, ich nie dotyczy).
Następną dawkę preparatu krzemowego podaje się dopiero wtedy kiedy temperatura ciała utrzymuje się przez tydzień poniżej 37 stopni Celcjusza, czasem następuje to dopiero po 8 miesiącach, a nawet po roku.
Gdy kuracji poddajemy pacjentów z zastarzałą chorobą nowotworową, wtedy po tygodniu już następuje bardzo wysoka gorączka i bardzo silny ból. Chorzy mają wstręt do jedzenia - nie mogą jeść i pić, gdyż mają silne odruchy wymiotne, czkawkę, palenie w gardle i żołądku, rozwolnienia lub zaparcia i silny ślinotok. Mogą wystąpić też duszności.
Chorzy często są bladzi, mają dreszcze, mogą też nie spać. Jednocześnie wzrasta liczba białych ciałek krwi nawet do kilkunastu tysięcy.
Dr Rybczyński na podstawie praktyki potwierdził, że preparat krzemowy (ANRY) działa pozytywnie nie tylko przy chorobach nowotworowych, ale również przy chorobach krwi i układu limfatycznego, a więc przy białaczce, niedokrwistości złośliwej, małopłytkowości, całkowitego braku płytek krwi, zmniejszonej ilości białych ciałek krwi (leukopenii). Stosowanie preparatu pomaga przy chorobach nienowotworowych takich jak: astma oskrzelowa, hemoroidy, żylaki, łuszczyca, grzybica, miażdżycy naczyń, stanów zapalnych zatok, stawów, alergii, mięśniaków, tłuszczaków, AIDS, schizofrenii, autyzmie, depresji, boleriozie, bielactwie, zapaleniu wirusowym wątroby, nerczycy u dzieci i jeszcze w wielu innych chorobach, których podłożem powstania są grzyby czy zakażenie gronkowcem czy paciorkowcem. W tych chorobach nienowotworowych preparat krzemowy (ANRY) powinien być podawany częściej, ale to też zależy od kondycji chorego i sposobu ustępowania choroby..
Przy stosowaniu preparatu krzemowego (ANRY) nie wolno pozwalać chorym pić w dużych ilościach wód mineralnych, wód zdrojowych, wód ze źródeł i źródełek, rzekomo leczących, pić moczu, szklankami soku marchwi, buraków, kiszonej kapusty i różnych ziół. Chorzy ci nie mogą również dodatkowo doleczać się naftą, kitem pszczelim i mikroelementami. Pacjenci ci nie powinni palić papierosów, gdyż z dymem papierosowym wdychają żywe drobnoustroje rakotwórcze.
Jeszcze jedna uwaga na temat żywienia. Komórka nowotworowa namnaża się na cukrach dlatego każda dieta tzw. niskowęglowodanowa jest skuteczną metodą wspomagającą w procesie leczenia raka, jak też ma działanie ochronne przed zachorowaniem na raka. Więc gdy stosujemy preparat krzemowy (ANRY) w leczeniu lub stosujemy go profilaktycznie to należy zastosować dietą o małej ilości węglowodanów. Takimi dietami jest „Dieta Optymalna” polskiego lekarza Jana Kwaśniewskiego, w Niemczech dieta Wolfganga Lutz'a, a w USA także dieta Atkins'a. Stosując jakąkolwiek dietę należy pamiętać, aby produkty w niej użyte były świeże i nie zawierały konserwantów.

Zmieniony: Wtorek, 19 Lipiec 2011 19:19


https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.opty.org%2Farkadia-cdn%2F149-preparat-krzemowy&ei=N-erVMOjFYmqywOBsICIBg&usg=AFQjCNFRENhm6pxDa_X_ghLgVLj-jvbTnw&sig2=9uvqtEuSBZjukR81jklCPA
1 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: abcd » wtorek 06 sty 2015, 20:46

Techniczny:

CHYBA COŚ KOMUŚ SIĘ POMYLIŁO I ZAMIEŚCIŁE TEMAT W NIEODPOWIEDNIM DZIALE. ;) :lol:
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 06 sty 2015, 20:50

Krzem w organizmie człowieka: korzystny czy niezbędny?

Silicon in humans: beneficial or essential?, Henk-Maarten Laane, MD, GP, PhD, AAI

De for humans.pdf

Krzem jest ciągle niedoceniany w medycynie mimo obecności wiarygodnych wyników badań klinicznych, dotyczących jego wpływu na organizm ludzki.

Krzem jest zawarty w roślinach. Jest również obecny w organizmach zwierząt, w tym również u ludzi. Średnia zawartość krzemu to 7 gramów czyli więcej niż wszystkich innych pierwiastków śladowych razem wziętych.

Od wieków rośliny kumulujące krzem takie jak skrzyp leśny (Equisetum arvense) były używane leczniczo jako środek na choroby wieku podeszłego, chorobę Alzheimera, łamliwość włosów i paznokci, złamania, bóle pleców, osteoporozę, choroby skórne, zapalenia ścięgien, przyśpieszanie gojenia się ran i łagodzenie zmarszczek. Z drugiej strony jest mało informacji na temat metabolizmu krzemu u zwierząt i ludzi. Absorpcja i biodostępność krzemu (krzemiany i metakrzemiany) jest też mało znana. Niniejszy artykuł pomaga zrozumieć rolę krzemu i zestawia istniejącą literaturę naukową na ten temat.

Wpływ krzemu na tkanki, organy i choroby - kości i tkanki chrzęstne: już w 1972 roku dr Carlisle wykazała wpływ diety ubogiej w krzem na deformację szkieletu i nieprawidłowości w budowie stawów u kurcząt. Także w 1972 roku dr Schwartz opublikował podobne wyniki badań u szczurów: deformacje czaszek i kości. Koncentracja wapnia, cynku i magnezu była zbyt niska w kościach udowych i kręgach piersiowych przy diecie ubogiej w krzem. Badania powyższe oznaczały początek uznania znaczenia korzystnego wpływu krzemu biorącego udział w procesach biologicznego formowania tkanek łącznych, kości, chrząstek i skóry.

W następnych latach pojawiły się kolejne artykuły o wpływie krzemu na kości i tkanki chrzęstnej u ludzi i zwierząt.

A. Schiano ze współautorami (Schiano A, Eisinger F, Detolle P, Laponche AM, Brisou B, Eisinger J) opublikował w roku 1979 wyniki badań na temat wpływu roztworu zawierającego krzem (do picia lub wstrzykiwania na wzrost objętości istoty gąbczastej kości (TVB – trabecular bone volume) u ludzi. Zauważył on znaczny wzrost TVB u pacjentów dostających roztwór w stosunku do pacjentów, którzy roztworu nie otrzymywali.

Eisinger ze współautorami wykazał w 1993 roku wywoływanie wzrostu gęstości kości udowej przez podawanie preparatów ze zwiększoną zawartością krzemu u kobiet chorych na osteoporozę. Rico i inni przedstawił w roku 2000 efekt wpływu krzemu na zapobieganie ubytków masy kości spowodowanych usunięciem jajników u szczurów. Udowodnili oni, że krzem hamował ubytek masy kości oraz stymulował formację kości, tak więc krzem może mieć potencjał terapeutycznych zastosowań w leczeniu osteoporozy.

Calomme i inni wykazał pozytywny wpływ kwasu ortokrzemowego on gęstość kości u kurczaków (2002) oraz gęstość kości u szczurów z usuniętymi jajnikami (2004).

Skóra, włosy i paznokcie: opis wpływu krzemu na skórę, włosy i paznokcie regularnie pojawia się w literaturze. Lassus przeprowadził badania otwarte w 1993 polegające na zastosowaniu u pacjentów krzemu w postaci koloidalnego kwasu krzemowego w okresie 3 miesięcy. Naukowiec wykazał statystycznie istotne polepszenie grubości i jędrności skóry, złagodzenie zmarszczek oraz lepszą kondycję włosów i paznokci.

Barel i inni badał wpływ krzemu na stan skóry, paznokci i włosów stosując podwójną ślepą próbę z placebo. Krzem miał istotny pozytywny wpływ na stan powierzchni skóry, jej właściwości mechaniczne a także na połysk włosów i paznokci. Miejscowe zastosowanie żelu krzemowego wykazało skuteczność w zapobieganiu i leczeniu hipertroficznej (przerośniętej) blizny.

Układ sercowo-naczyniowy, miażdżyca naczyń krwionośnych: badania nad zwierzętami, w tym królikami (Loeper 1979) wykazują redukowanie tworzenia się blaszki miażdżycowej. W krajach mniej rozwiniętych zapadalność na miażdżycę jest mniejsza w powodu małego przetworzenia żywności, a tym samym większej zawartości krzemu w pożywieniu. W krajach rozwiniętych dieta jest bardziej uboga w krzem, co prowadzi do zwiększenia częstości występowania miażdżycy. Inne obserwacje wspierające koncepcję zależności zdrowych naczyń krwionośnych od przyjmowania krzemu to wyniki relacji mniejszej koncentracji kwasu krzemowego w wodzie pitnej i powszechnym występowaniem miażdżycy w Finlandii (Schwarz 1977).

Mechanizm zapobiegania miażdżycy jest następujący: krzem jest niezbędny dla utrzymania wytrzymałości i spójności wewnętrznych błon naczyń krwionośnych.

Choroba Alzheimera: okazuje się, że obecność aluminium w organizmie może zwiększyć ryzyko rozwinięcia się choroby Alzheimera. Krzem może znacznie redukować absorpcję aluminium przez organizm. Badacze stawiają hipotezę, że dieta bogata w krzem zmniejsza ryzyko zapadania na chorobą Alzheimera wywoływaną obecnością aluminium.

Rola ochronna krzemu został potwierdzona w badaniach przeprowadzonych nad ludnością francuską u pacjentów w podeszłym wieku. Wysoki poziom aluminium w wodzie pitnej pogarszał funkcję poznawczą pacjentów przy niskiej zawartości krzemu w wodzie, natomiast przy wyższej zawartości krzemu w wodzie i tym samym stężeniu aluminium pogorszenie funkcji poznawczej u pacjentów było mniejsze.

Wpływ krzemu na system odpornościowy: Schiano i inni (1979) wykazał, że dodanie krzemu w postaci rozpuszczonej wywołuje wzrost liczby krążących limfocytów i immunoglobuliny (szczególnie LgG - immuniglobulin klasy G).

Seaborn i inni (2002) stwierdził, że krzem pełni funkcjonalną rolę w mnożeniu się limfocytów.

Mineo i inni (2004) wykazał stymulowanie mnożenia się makrofagów i utrzymanie ich żywotności.

Metabolizm krzemu

Obecność krzemu w pożywieniu, suplementach diet i w lekach: pożywienie uzyskane z roślin takich jak owies, jęczmień bądź ryż odznacza się zwiększoną zawartością krzemu. Przetworzenie żywności roślinnej znacznie zmniejsza jego zawartość. Żywność pozyskana ze źródeł zwierzęcych ma stosunkowo mniej krzemu.

Przyswajanie i biodostępność: biodostępność krzemu zależy od jego rozpuszczalności i specjacji (procesu powstawania gatunków, bez izolacji geograficznej, pod wpływem selekcji rozdzielającej). Ciągle brak jest wiarygodnych danych dotyczących metabolizmu krzemu u ludzi. Spowodowane jest to częściowo istnieniem licznym form krzemu w diecie różniących się zdolnością wchłaniania przez organizm.Ziemia OkrzemkowaPrzykładowo krzem był wchłaniany w 1% jako krzemian glinu Al2(SiO3)3 a inne badania wykazywały absorpcję krzemu na poziomie 80% jako ustabilizowany kwas mono (=orto) krzemowy H4SiO4. Krzem ma postać przyswajalną jako kwas krzemowy, szczególnie jako kwas ortokrzemowy H4SiO4 lub ortodwukrzemowy H6Si2O7. Jest łatwo wchłaniany z przewodu żołądkowo-jelitowego (wchłanialność 50-80%). W przewodzie żołądkowo-jelitowym krzem może być wchłaniany z płynów (20-30%) w postaci kwasu ortokrzemowego (H4SiO4), bądź z pożywienia stałego (70-80%) w postaci zhydrolizowanej do kwasu ortokrzemowego (H4SiO4). Średnia dzienna przyswajalność krzemu przez organizm wynosi mniej niż 50%. Przyswajanie krzemu zmniejsza się wraz z wiekiem.

Rozmieszczenie krzemu: ludzki organizm zawiera około 7 gramów krzemu. Krzem w wyższych stężeniach jest obecny w kościach, paznokciach, ścięgnach i ścianach aorty. Najwyższe stężenie krzemu utrzymuje się w paznokciach (1500 mg/kg) i nerkach. Niższe stężenie krzemu jest w krwinkach czerwonych i surowicy (około 44 mg/kg dla krwinek czerwonych i 20 mg/kg jako kwas krzemowy w osoczu), wątrobie i śledzionie i płucach. Krzem jest także obecny w mleku matek karmiących.

Wydalanie krzemu: krzem jest wydalany jest głównie wraz z moczem, w mniejszej ilości z kałem.

Rola krzemu w tworzeniu się kości i tkanek łącznych:

Krzem ułatwia lokowanie się wapnia i innych pierwiastków w kościach
Dodatek krzemu redukuje ilość komórek osteoklastycznych zmniejszając w ten sposób narażenie kości na resorpcję i utratę jej masy
Krzem stymuluje osteoblasty
Krzem stymuluje syntezę kolagenu
Krzem ułatwia tworzenie glikozaminoglikanu i kolagenu w kościach
W macierzy wewnątrzkomórkowej tkanki łącznej wyróżnia się dwie główne klasy pozakomórkowych makrocząstek:

(1) polisacharydowe łańcuchy klasy glikozaminoglikanów, które są kowalencyjnie połączone z proteinami w formie protoeglikanów oraz

(2) włókniste białka zawierające m.in. kolagen i elastyn, które mają właściwości strukturalne i łączące.

(1) Glikozaminoglikany są ujemnie naładowanymi cząsteczkami odznaczającymi się długim łańcuchem powtarzających się dwusacharydowych jednostek. Krzem jest integralnym składnikiem czterech typów glikozaminoglikanów: kwasu hialuronowewgo z pępowiny, siarczanu dermatanu z błony śluzowej, 4-siarczanu chondroityny oraz siarczanu heparanu. Krzem umożliwia łączenie się polisacharydowych łańcuchów glikozaminoglikanów. Jest kowalencyjnie połączony z każdym z glikozaminoglikanów jako estrowy lub eterowy silanolat - pochodna kwasu krzemowego i tworzy ciągłe mosty R1—O—Si—O—R2 lub R1—O—Si—O—Si—O—R2. W ten sposób krzem tworzy strukturalny szkielet tkanki łącznej poprzez łączenie łańcuchów polisacharydowych przyczyniając się utrzymywania ogólnej elastyczności tkanek łącznych.

(2) Enzymy zależne od krzemu łączą pojedyncze łańcuchy aminokwasów we włókna kolagenowe.

Niedobór krzemu: badania nad niedoborem krzemu były przeprowadzone u kurczaków i szczurów przez Carlisle (1972) i Schwartza (1972). Wpływ niedoboru krzemu na organizm ludzki nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony.

Pomimo braku zweryfikowanych metod badania wpływu krzemu dane dotyczące samego efektu jego obecności są dostępne. Łamliwe paznokcie, cienkie włosy, utrata elastyczności skóry, osteopenia (utrata masy kości wraz z wiekiem) to stwierdzone symptomy niedoboru krzemu wykazane przez naukowców poprzez stosowanie zwiększonej dawki krzemu i obserwowanie efektów.

Wykazane interakcje krzemu z innymi pierwiastkami: krzem oddziałuje z pierwiastkami takimi jak miedź, cynk i german. Krzem wywołuje absorpcję wapnia przez organizm.
Krzem i bor wykazują efekt synergii.

Toksyczność krzemu: pojawienie się kamieni krzemowych odnotowano u niektórych pacjentów poddanych długotrwałej terapii zobojętniającej kwas przy zastosowaniu trikrzemianu magnezu. Długotrwałe oddychanie powietrzem z wysoką koncentracją krzemu może spowodować krzemicę. Cząsteczki krzemu dostają się wtedy poprzez pęcherzyki płucne do płuc powodując niszczenie ich tkanek i ich zwłóknianie co prowadzi do zmniejszania wydajności płuc i skrócenia oddechu.

Rakotwórczość i genotoksyczność: krzem nie był kancerogenny u myszy i szczurów przy diecie zawierającej 5% krzemu. Badanie za pomocą testów Ames oraz Rec-assay przy użyciu bakterii Bacillus subtilis nie wykazało mutagennego działania krzemu.

Wyniki badań nad krzemem przy użyciu OSAB: badania przeprowadzono w Amsterdamie w latach 2004-2007 stosując suplement diety w postaci ciekłej zawierający biologicznie dostępny (70-80%) i ustabilizowany oligomeryczny kwas krzemowy z niewielką domieszką kwasu borowego (OSAB). Badania nad efektami ubocznymi OSAB przeprowadzono na 13 500 osobach. Wyniki kliniczne zebrano po 3 i 9 miesiącach u 98 pacjentów na podstawie zestandaryzowanych kwestionariuszy.

Bezpieczeństwo/skutki uboczne/działania niepożądane: przez 4 lata zaobserwowano jedynie 15 przypadków skutków ubocznych: nudności (5), zgaga (3), biegunka (3), wysypka (1), bezsenność (2) i swędzenie (1). Żadne inne skutki uboczne się nie pojawiły. Niekoloidalny kwas krzemowy okazał się preparatem bardzo bezpiecznym dla ludzi.

Zaobserwowane efekty stosowania niekoloidalnego kwasu krzemowego:

Bardzo częste (> 10%):

znaczne polepszenie stanu skóry
znaczne zmniejszenie zmarszczek
zmniejszenie łamliwości włosów i paznokci
wzmocnienie włosów i paznokci
polepszenie połysku włosów i paznokci
zmniejszenie bólów stawowych i bólów pleców
zwiększenie witalności, odporności organizmu i dobrego samopoczucia
Mniej częste (< 10%):

zmniejszenie problemów ze skórą takich jak łuszczyca czy wysypka
zmniejszenie artretyzmu (reumatoidalne zapalenie stawów, artropatia łuszczycowa)
polepszenie gojenia się ran (przy owrzodzeniu podudzia)
zmniejszenie współczynnika zakażenia przy zakażeniu górnych dróg oddechowych
zmniejszenie alergii takiej jak katar sienny czy alergii pokarmowej
zapobieganie zwiększenia ciśnienia krwi
zmniejszenie skłonności do zaparć
zmniejszenie stanu bezsenności
polepszona potencja seksualna
polepszenie gojenia się złamań kostnych
Badania nad porównaniem wpływu krzemu oraz glukozaminy na łagodne i umiarkowane zwyrodnienie stawów kolanowych: badania wykazały pozytywne efekty działania krzemu u 9 z 12 (75%) pacjentów, natomiast glukozamina dała pozytywne efekty tylko u 2 z 13 (15%) pacjentów po 4 miesiącach podawania substancji. Dłuższe badania porównawcze nie były możliwe, gdyż większość pacjentów zaprzestała przyjmowania glukozaminy.

Podsumowanie: opublikowane rezultaty badań pokrywają się z istniejącymi już publikacjami. OSAB okazał się bezpiecznym składnikiem pokarmowym polepszającym znacznie stan skóry, paznokci, włosów i ogólnie układ ruchowy. Co więcej stwierdzono pozytywny wpływ na nadciśnienie krwi, bezsenność i zapalenie górnych dróg oddechowych. Redukowanie ciśnienia krwi przez OSAB może być spowodowane jego działaniem bezpośrednim, bądź pośrednim poprzez polepszenie przyswajania leków na nadciśnienie.

Pozytywny wpływ na zapalenie górnych dróg oddechowych kojarzy się z łagodzeniem alergii takich jak katar sienny, a to może być skorelowane z wpływem krzemu na system odpornościowy objawiający się zwiększeniem cyrkulacji limfocytów i przeciwciał, szczególnie immunoglobin IgG (Schiano i inni, 1979).

Zaobserwowane polepszenie snu może być spowodowane zwiększeniem siły witalnej organizmu i ogólnie lepszym samopoczuciem. Przyspieszenie zrastania złamań kostnych jest kojarzone z pozytywnym wpływem krzemu na wzrost kości i ich mineralizację. POWRÓT

Jak przyjmować ziemię okrzemkową - zasady

Kieve Kavanaugh, wpółpracownik pisma eHow Health

http://www.ehow.com/way_5629974_directi ... rally.html

Jak to działa: wiele chorób u ludzi jest powodowanych obecnością pasożytów. Ziemia okrzemkowa zabija znajdujące się w jelitach pasożyty poprzez fizyczne niszczenie ich struktury. Została ona dopuszczona przez FDA (amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków) jako bezpieczny składnik pożywienia i uznana za naturalny środek niszczący pasożyty a także wpływający na polepszenie stanu kości, paznokci, obniżanie cholesterolu, odtruwanie z metali ciężkich oraz oczyszczający okrężnicę i jelita.

Dawka i sposób przyjmowania: dzienna dawka to jedna czubata łyżka stołowa bądź dwie płaskie łyżki stołowe rano i wieczorem. Ziemię można rozpuścić w wodzie i wypić. Można przyrządzić napój według swojego uznania. Dawka zależy od indywidualnych preferencji. Należy na początku obserwować wpływ działania ziemi okrzemkowej na samopoczucie i stan naszego organizmu. Ziemię okrzemkową można przyjmować razem z innymi środkami zwalczającymi pasożyty.

Środki ostrożności: spożywać tylko amorficzną ziemię okrzemkową oznaczoną etykietą „jakość spożywcza”. Ziemia okrzemkowa używana jako środek filtrujący do basenów, akwariów itd. jest niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt gdyż jej struktura jest krystaliczna a nie amorficzna. Amorficzna ziemia okrzemkowa o jakości spożywczej jest bezpieczna – należy tylko unikać długotrwałego jej wdychania – jest drobna i pyli. POWRÓT


Wpływ biologicznie aktywnych krzemianów na zdrowie ludzi

Guy E. Abraham, MD

Importance-of-bioactive-silicates.pdf

http://www.optimox.com/pics/Cogimax/Bio ... licate.htm

Wstęp. Krzem nie istnieje w naturze w postaci czystej, jest przeważnie związany z atomami tlenu. Obok tlenu jest najczęściej występującym pierwiastkiem na Ziemi. Dwutlenek krzemu (inaczej krzemionka) - SiO2 - składa się z dwóch atomów tlenu i jednego atomu krzemu w wiązaniu kowalencyjnym. Krzemionka istnieje w postaci amorficznej (opal) lub krystalicznej (kwarc). W sprzyjających warunkach krzemionka może reagować kowalentnie z jedną cząsteczką wody tworząc kwas metakrzemowy H2SiO3. Przy reakcji z dwiema cząsteczkami wody tworzy się kwas ortokrzemowy H4SiO4. W naturze biologicznie aktywną formą krzemu i krzemionki jest istniejący w roślinach i organizmach zwierząt i ludzi kwas ortokrzemowy H4SiO4. Punkt nasycenia kwasu ortokrzemowego H4SiO4 może sięgać 100 PPM w środowisku o pH poniżej 9. Po przekroczeniu punktu nasycenia kwas ortokrzemowy H4SiO4 traci cząsteczkę wody i przechodzi w stan kwasu metakrzemowego H2SiO3, który ulega polimeryzacji wytrącając się do formy opalu (amorficzny SiO2). Tkanki roślin zawierają tę formę opalu. Ubytek dwóch cząsteczek wody prowadzi do stworzenia bezwodnika krzemowego SiO2 zwanego inaczej krzemionką lub dwutlenkiem krzemu. W przypadku gdy dwie cząsteczki kwasu ortokrzemowego H4SiO4 połączą się poprzez kondensację (utratę jednej cząsteczki wody) następuje stworzenie kwasu ortodwukrzemowego H2Si2O5. W przypadku gdy trzy cząsteczki kwasu ortokrzemowego H4SiO4 połączą się poprzez kondensację , przy utracie czterech cząsteczek wody powstaje kwas ortotrzykrzemowy o wzorze H4Si3O8

2 H4SiO4 = H2O + H6Si2O7

3 H4SiO4 = 4 H2O + H4Si3O8

Strukturalne: Krzem przyczynia się zwiększonej wytrzymałości na ściskanie i sztywności ścian komórek, które uczestniczą w fotosyntezie poprzez polepszanie zdolności przechwycenia światła. Sprawia również, że roślina jest bardziej odporna na suszę
Fizjologiczne: Obecność krzemu zmniejsza parowanie przyczyniając się do utrzymania wody w tkankach. Zwiększona sztywność kanałów tlenowych w tkankach ułatwia przenikanie tlenu przez korzenie
Ochronne: krzem zwiększa odporność na patogeny, owady i mięczaki. Ochrania również rośliny przed toksycznością nadmiaru metali takich jak mangan i żelazo poprzez zwiększenie rozmieszczenia ich w całej roślinie i przyczynianie się do ich łatwiejszego rozpuszczania. Kwas krzemowy formuje się również w krzemiany otaczające mikrocząsteczki tlenków tych metali zwiększając ich stabilność. Te mikroskopijne amorficzne cząsteczki wracają do gleby po rozkładzie umarłej rośliny jako niezbędny dla życia ludzi składnik pożywienia.
77% królików cierpiało na zmiany miażdżycowe z powodu diety bogatej w cholesterol
23% królików miało zmiany miażdżycowe w przypadku diety bogatej w cholesterol ale z udziałem krzemu w postaci płynnej lub podawanych dożylnie.
Naturalne krzemionki znajdujące się w skałach występują pod postacią w/w kwasów krzemowych i są połączone z tlenkami metali przejściowych i solami metali alkalicznych. 60% skał tworzy krzemionkę albo w czystej postaci albo w formie mineralnych kompleksów krzemowych. W wyniku erozji skał następuje przeniknięcie wspomnianych wcześniej form krzemionki i krzemianów do ziemi, wody powierzchniowej i podziemnej. W naturalnej słodkiej wodzie krzem występuje przeważnie pod postacią kwasu ortokrzemowego H4SiO4 w koncentracji 0.8-5.0 PPM w wodzie powierzchniowej, 3.5-28.0 PPM w wodzie gruntowej. W glebie stężenie krzemu wynosi 1.0-40.0 PPM.

Obieg krzemu. Obieg krzemu w naturze zaczyna się poprzez absorpcję przez korzenie roślin jego biologicznie czynnej formy czyli kwasu ortokrzemowego H4SiO4 W środowisku o kwasowości poniżej pH9 kwas ortokrzemowy H4SiO4, dalej zwanym w artykule kwasem krzemowym, istnieje w wodzie aż do nasycenia 100 PPM. Po przemieszczeniu się do korzenia (kwas ortokrzemowy H4SiO4), kondensacji (kwas metakrzemowy H2SiO3) i wytrąceniu się w tkankach roślin (opal- amorficzny SiO2) mają miejsce następujące mechanizmy:

Kolejnym krokiem w obiegu krzemu w naturze jest jego przyswajanie przez zwierzęta roślinożerne. Rośliny we wczesnym stadium wzrostu zawierają mało krzemu (w formie kwasu krzemowego). Stężenie kwasu krzemowego zmniejsza się wraz z wiekiem rośliny zbliżając się do zera roślinach dojrzałych prawdopodobnie z powodu okrywania cząstek krzemionki organicznymi polifenolami. Również wysuszenie rośliny powoduje kondensację kwasu krzemowego prowadząc do wyraźnej jego redukcji. Dlatego też przeważająca część (95%) przetrawionego przez zwierzęta roślinożerne pokarmu roślinnego nie jest biologicznie czynna. Tkanki roślin mają znacznie więcej krzemionki niż tkanki zwierzęce. Rośliny przyswajają krzemionkę efektywniej z gleby niż zwierzęta roślinożerne z pokarmu roślinnego. W efekcie mocz zwierząt roślinożernych zawiera 10-30 krotnie więcej krzemionki niż mocz wydalany przez zwierzęta mięsożerne.

Rola biologicznie aktywnego krzemu u zwierząt.

Ziemia Okrzemkowa
Na rolę krzemu w formie biologicznie aktywnych krzemianów w organizmach zwierząt zwrócili już uwagę w latach 70 XX wieku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles - E.M. Carlisle (badania nadkurczakami) i K. Schwartz (badania nad szczurami). Dodatek jednej cząsteczki wody do kwasu metakrzemowego H2SiO3, zmienia go w układzie pokarmowym w kwas ortokrzemowy H4SiO4. Ta biodostępna forma krzemu okazała się składnikiem niezbędnym dla normalnego wzrostu, tworzenia się kości i tkanek łącznych kurczaków i szczurów. W młodych rosnących jeszcze kościach stężenie krzemu było w takich samych proporcjach jak stężenie wapnia, magnezu i fosforu. W miarę starzenia się kości krzem był stopniowo zamieniany wapniem, fosforem i magnezem co wskazuje na ważną rolę krzemu we wczesnym stadium formowania się tkanki kostnej.

Dalsze badania Carlisle nad wpływem krzemu na rozwój i zdrowie zwierząt wykazały duże stężenie krzemu w tkankach łącznych i narządach mających dużo tkanki łącznej. Zawartość krzemu w tkance łącznej, aorcie, tchawicy i ścięgnach była 4-5 krotnie wyższa niż w wątrobie, sercu czy w mięśniach. Starzenie się tkanek powoduje zmniejszenie stężenia krzemu w skórze i aorcie nie mając wpływu na zawartość krzemu w sercu, wątrobie i mięśniach.

Carlisle wykazała również, że biologicznie czynny krzem bierze czynny udział w tworzeniu się kolagenu obecnego w tkankach łącznych (dwie trzecie wszystkich protein w tkankach) i w formowaniu się macierzy zewnątrzkomórkowej i płynu śródmiąższowego.

Metabolizm krzemu u ludzi. Krzem w płynach ustrojowych. W surowicy krzem istnieje wyłącznie w postaci kwasu ortokrzemowego. Zawartość krzemu utrzymywana jest w stałych proporcjach ze względu na działający układ moczowy pozbywający się nadmiaru krzemu z płynów. Stwierdzono, że kobiety przez menopauzą mają więcej kwasu ortokrzemowego w surowicy niż kobiety po przebytej menopauzie.

Krzem a zdrowie psychiczne ludzi: W roku 1987 Carlisle zbadała zależność między niedoborem krzemu a chorobą Alzheimera u ludzi. Choroba Alzheimera dotyka 5% populacji ludzi w wieku powyżej 70 lat. Na chorobę tę cierpi dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Carlisle prowadziła przez 22 miesięcy badania nad wpływem dodania aluminium i krzemu do pożywienia szczurów młodych (22 dni) i starszych (10 miesięcy). Wyniki zawartości krzemu i aluminium zebrano z 12 obszarów mózgu, w tym odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera. Okazało się, że szczury w starszym wieku nie miały zwiększonej koncentracji aluminium w mózgu przy diecie bogatej w glin i krzem. Przy diecie bogatej w aluminium i ubogiej w krzem mózgi szczurów starszych zawierały zwiększoną ilość aluminium. Badania wykazują ochronną rolę krzemu przed toksycznością aluminium w starszych organizmach.

Charnot doniósł o 50% redukcji zawartości kwasu ortokrzemowego w surowicy szczurów płci żeńskiej poddanych kastracji. Efekt ten nie występował u szczurów płci męskiej po kastracji. Może to tłumaczyć większą częstość występowania choroby Alzheimera u kobiet po menopauzie niż u starszych mężczyzn. Zbadano, że estrogenowa terapia zastępcza zmniejsza 50% rozwój choroby Alzheimera u kobiet. Pozytywny wpływ estrogenu może być zwiększony poprzez podawanie środków zawierających biologicznie czynny kwas ortokrzemowy. Badania wskazują, że aby ochronić organizm przed neurotoksycznością aluminium dzienna dawka biologicznie czynnego krzemu powinna wynosić 84 mg krzemu u dorosłego człowieka o wadze 70 kg. Z uwagi na fakt, że toksyczne aluminium zostało znalezione w mózgach u pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym, biologicznie czynne krzemiany mogą być również skuteczne przy leczeniu schorzeń nie kojarzonych z chorobą Alzheimera.

Krzem a zdrowie fizyczne u ludzi: Jak już wcześniej wspomniano wysoka koncentracja krzemu ma miejsce w narządach cechujących się dużą zawartością tkanki łącznej, czyli w aorcie, tchawicy, skórze, ścięgnach i kościach. Badania prowadzone przez Carlisle wskazują, że niedobór krzemu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu chrząstek stawowych i tkanek łącznych co może mieć wpływ na powstawanie artretyzmu.

Starzenie się organizmów zwierząt i ludzi powoduje stopniową redukcję krzemu w skórze. Związana z wiekiem utrata krzemu w skórze powoduje tracenie płynu śródmiąższowego i zmniejszonym formowaniem kolagenu, glikozaminoglikanów i heksozaminy. Dodatek biologicznie czynnego krzemu polepsza stan skóry u osób starszych poprzez zwiększenie syntezy powyższych substancji, co prowadzi do nawodnienia macierzy pozakomórkowej.

W aorcie utrata krzemu wraz z wiekiem jest jeszcze bardziej widoczny. Loeper i inni zauważył, że aorta u ludzi i królików bogata w kolagen, elastynę i gliozaminoglikany, odznacza się dużą koncentracją krzemu. U królików aorta miała 5-10 krotnie więcej krzemu niż szyjka trzustki, wątroba, serce czy nerki. Loeper zmierzył zawartość krzemu w ludzkiej aorcie i stwierdził, że zawartość krzemu w poważnie uszkodzonych aortach była trzykrotnie niższa niż w aortach zdrowych.

Loeper badał ponadto wpływ biologicznie czynnego krzemu u królików karmionych przez 2 miesiące dietą bogatą w cholesterol. Okazało się, że z 31 badanych królików 24 cierpiały na zmiany miażdżycowe. Z 28 królików, które otrzymywały dodatkowo dożylnie krzem w postaci krzemianu sodu i innych w dziennej dawce 10 mg tylko 6 miały zmiany miażdżycowe. U królików, którym aplikowano krzemian sodu w postaci płynnej 3 z 10 maiły zmiany miażdżycowe. Oznacza to, że:

Loeper zauważył także, iż zwiększenie zawartości krzemu w diecie powodowało powodowała zwiększenie spójności elastyny i sztywności aorty w nią bogatej.

W innym badaniu Loeper analizował trzy grupy królików pod względem zmian miażdżycowych. W grupie kontrolnej 15 królików 14 miało nie miało zmian miażdżycowych, jeden miał dwie blaszki miażdżycowe. W drugiej grupie 18 królików karmionych przez 2 miesiące dietą bogatą w cholesterol. Tylko 2 króliki były bez zmian miażdżycowych. W trzeciej grupie 18 królików karmionych było dietą bogatą w cholesterol z dodatkiem monometylu silanolu. 14 z 18 królików nie wykazywało żadnych zmian miażdżycowych, 2 wykazywały niewielkie zmiany a tylko 1 miał zmiany większe. Przeliczając zawartość stosowanego krzemu w postaci monometylu silanolu i uwzględniając wagę człowieka wyliczono, że człowiek o wadze 70 kg powinien przyjmować 35 mg krzemu dziennie w postaci biologicznie czynnego krzemu.

Ochronna rola biologicznie czynnego krzemu wobec guzów a w szczególności guzów mózgu została ogłoszona przez Carlisle po badaniach nad szczurami. Pojawianie się guzów było mniej częstsze u szczurów karmionych pokarmem z dodatkiem krzemianu sodu. W trwającymi dwa lata badaniach longitudinalnych nad kilkunastoma generacjami szczurów (odpowiadających badaniom longitudinalnym nad ludźmi przez okres 70 lat) 60% szczurów miało guzy mózgu. Żaden guz nie był zaobserwowany w populacji szczurów karmionych pokarmem krzemu. Kliniczne implikacje ochronnej roli krzemu przeciw rakowi, a w szczególności guzów mózgu są oczywiste. Jednakże dalsze badania nie były w tym kierunku prowadzone ze względu na przedwczesną śmierć dr Carlisle. POWRÓT

Zapotrzebowanie na krzem w kształtowaniu układu kostnego u kurcząt

Edith M. Carlisle, Zakład Nauki o Środowisku i Żywieniu, Szkoła Zdrowia Społeczeństwa, Uniwersytet Kalifornijski, Los Angeles, CA 90024

http://jn.nutrition.org/content/110/2/352.full.pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7354405

Na podstawie przeprowadzonych badań autorka artykułów opisuje wpływ diety ubogiej w krzem na stan kształtowania się układu kostnego u kurcząt. Okazuje się, że dieta uboga w krzem prowadzi do zniekształceń układu kostnego oraz tkanki łącznej. Badania prowadzą do wniosku, że krzem jest istotnym czynnikiem w kształtowaniu się układu kostnego u kurcząt we wczesnym stadium wzrostu. POWRÓT

Zapotrzebowanie na krzem w tworzeniu tkanki łącznej i chrząstki stawowej u kurcząt

Edith M. Carlisle, Zakład Nauki o Środowisku i Żywieniu, Szkoła Zdrowia Społeczeństwa, Uniwersytet Kalifornijski, Los Angeles, CA 90024

http://jn.nutrition.org/content/106/4/478.full.pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1255267

Ziemia Okrzemkowa
Celem badań artykułu było zbadanie wpływu krzemu na wzrost i rozwój kurczaków. Zauważono, że niedobór krzemu prowadzi do nieprawidłowości w budowie szkieletu, chrząstki stawowej i tkanki łącznej grzebienia.

Kości kogutków karmionych pożywieniem bogatym w krzem od 1 dnia życia i zabitych w 4 tygodniu miały więcej chrząstki stawowej i wody niż u kogucików karmionych pożywieniem ubogim w krzem.

Wykonane badania dowodzą zapotrzebowania na krzem w tworzeniu chrząstki stawowej, tkanki łącznej i budowy szkieletu.

Badania wykonane na elektroskopie elektronowym wykazały obecność krzemu w aktywnych miejscach tworzenia wapnia w młodej kości co dowodzi zależności między krzemem i wapniem przy formacji kości. Badania nad szczurami także wykazały współzależność krzemu i wapnia w tworzeniu kości. Wzrost zawartości krzemu powodował wzrost szybkości ich mineralizacji kości szczególnie widoczny przy diecie ubogiej w krzem. Ponadto krzem jest obecny wraz magnezem i fluorem w rosnącej kości kurczaka. Podobne rezultaty zaobserwowano w badaniach u szczurów. POWRÓT

Krzem – niezbędny składnik żywieniowy dla kurcząt

Edith M. Carlisle, Zakład Nauki o Środowisku i Żywieniu, Szkoła Zdrowia Społeczeństwa, Uniwersytet Kalifornijski, Los Angeles, CA 90024

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5086395

Krzem jest niezbędny do normalnego wzrostu i rozwoju kurcząt. U jednodniowych kogucików karmionych przy diecie opartej o aminokwasy zanotowano wyraźnie zahamowany wzrost i rozwój w ciągu pierwszych 2 do 3 tygodni życia. Kurczaki poddane tej samej diecie z dodatkiem krzemu wykazywały 50 procentowy wzrost i normalny rozwój w stosunku to kurcząt karmionych bez udziału krzemu. Krzem spełnia kryteria jako niezbędny w diecie mikroelement. POWRÓT

Wpływ ziemi okrzemkowej na zapasożycenie, produkcję jaj oraz jakość jaj u kur niosek w ekologicznym chowie wolnowybiegowym

C. Bennett, A. Yee, K.M. Cheng, Y. J. Rhee; artykuł opublikowany w American Poultry Science Association Journal, dzienniku Towarzystwa Naukowego Hodowców Drobiu

http://ps.fass.org/content/90/7/1416.abstract

Badania nad skutecznością działania ziemi okrzemkowej jako środka przeciw pasożytom oraz zwiększającego efektywność żywieniową podawanego pokarmu i zwiększającego volumen produkcyjny jaj przeprowadzono u kur niosek w ekologicznym chowie wolnowybiegowym u dwóch ras różniących się odpornością na pasożyty [Bovan Brown (BB) and Lowmann Brown (LB)]. Połowa kur z każdego chowu miała w podawanym pożywieniu 2% dodatek ziemi okrzemkowej, pozostała połowa otrzymywała pożywienie bez ziemi okrzemkowej. Stopień zapasożycenia był określany poprzez liczenie jaj pasożytów w kale kur (FEC – fecal egg count) dwa razy w tygodniu oraz poprzez pośmiertne badanie przewodu pokarmowego kur. Dodatek ziemi okrzemkowej u kur bardziej odpornych na pasożyty (LB) nie powodował wyraźnego zmniejszenia FEC i liczebności dorosłych pasożytów. Jednakże kury rasy BB, którym podano ziemie okrzemkową miały wyraźnie mniejszą liczebność jaj pasożytów Capillaria i Heterakis oraz nieco mniejszą liczebność jaj pasożytów Eimeria. Zarówno kury rasy BB jak i LB odżywiane pokarmem z dodatkiem ziemi okrzemkowej były wyraźnie cięższe, niosły więcej jaj i zjadały więcej pokarmu. Dodatkowo kury rasy BB niosły większe jaja, które zawierały więcej białka i żółtka niż jaja kur BB żywionych bez ziemi okrzemkowej. W kolejnym eksperymencie testowano zainfekowanie roztoczem Ornithonyssus sylviarum. W tym przypadku obydwie rasy kur żywionych karmą z ziemią okrzemkową miały mniej roztocza niż kury żywionych karmą bez ziemi okrzemkowej. Wyniki badania wskazują, że ziemia okrzemkowa może być skutecznym środkiem zwalczającym pasożyty u kur niosek w ekologicznym chowie wolnowybiegowym. POWRÓT


Krzem - niezbędny pierwiastek śladowy w dietetyce zwierząt

Edith M. Carlisle, Zakład Nauki o Środowisku i Żywieniu, Szkoła Zdrowia Społeczeństwa, Uniwersytet Kalifornijski, Los Angeles, CA 90024

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3743227

W ostatnim dziesięcioleciu krzem został uznany za istotny pierwiastek śladowy biorący udział w prawidłowym funkcjonowaniu metabolizmu organizmów zwierząt i ludzi. Stwierdzono, że krzem pełni ważną rolę w funkcjonowaniu tkanek łącznych, szczególnie w kościach i chrząstkach. Nieprawidłowości w

budowie tkanek chrzęstnych są powodowane zmniejszeniem ilości składników tworzących tkanki, czego efektem jest zwiększone zapotrzebowanie na krzem przy tworzeniu kolagenu i glikozaminoglikanu. W przypadku kości i tkanek łącznych krzem wpływa przede wszystkim na formowanie struktury organicznej, bardziej wrażliwej na niedobór krzemu niż sam proces mineralizacji. Krzem wspiera ponadto metabolizm organizmu w tkankach łącznych, gdyż jest on obecny w komórkach metabolicznie aktywnych w wyjątkowo wysokiej koncentracji w formie jonów. Dodatkowo stężenie krzemu osiąga wysokie stężenia w mitochondriach tych komórek. Inne badania wskazują na udział krzemu w biochemii subkomórkowych struktur zawierających enzymy. POWRÓT


Wpływ spożywanego krzemu i aluminium na poziom stężenia krzemu i glinu w mózgach szczurów

Carlisle EM, Curran MJ, Zakład Nauki o Środowisku i Żywieniu, Szkoła Zdrowia Społeczeństwa, Uniwersytet Kalifornijski, Los Angeles, CA 90024

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3453743

Badania przeprowadzone zostały w celu określenia wpływu przyjmowanego krzemu i glinu na stężenia tych pierwiastków w mózgu. Do badań wybrano szczury w dwóch przedziałach wiekowych: 22 dniowe i 10 miesięczne. Szczurom podano 4 rodzaje pokarmu:

• Zawierającego niewielką dawkę krzemu

• Zawierającego niewielką dawkę krzemu i glinu

• Zawierającego zwiększoną dawkę krzemu

• Zawierającego zwiększoną dawkę krzemu i glinu

Badania zakończono w momencie osiągnięcia przez szczury wieku odpowiednio 23 i 28 miesięcy. Badaniu poddano 12 partii mózgu. Różne stężenia krzemu w badanych różnych obszarach mózgu nie zależały od stopnia dodania krzemu do pokarmu. Zwiększone podawanie glinu zmniejszały natomiast stężenie krzemu w badanych obszarach mózgu, w tym w obszarach odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera.

Stwierdzono również wzajemną zależność zawartości krzemu, glinu w mózgu od wieku organizmu.

U szczurów 23 miesięcznych nie stwierdzono wzrostu stężenia glinu w mózgu, mimo stosowania diety bogatej w ten pierwiastek.

Przeciwnie, u szczurów 28 miesięcznych zwiększona dawka glinu przy małej zawartości krzemu w pokarmie powodowała większą koncentrację glinu w większości badanych partiach mózgu. Natomiast zwiększanie przyjmowanej dawki krzemu powodowało nie odkładanie się glinu w mózgach u tej grupy szczurów.

Na podstawie powyższych badań stwierdzono, że podawanie diety bogatej w krzem przeciwdziała odkładaniu się aluminium w mózgu wraz z wiekiem. POWRÓT


Krzem - niedoceniany pierwiastek śladowy

LE Magazine April 2003, Raport

Silicon: an overlooked trace mineral.pdf

http://www.lef.org/magazine/mag2003/apr ... on_02.html

Biodostępność a skuteczność suplementów krzemowych: powolny i długotrwały proces erozji skał prowadzi do ich rozkładu. Efektem rozpadu są m.in. związki krzemu, takie jak rozpuszczalny w wodzie kwas krzemowy lub nierozpuszczalne monomeryczne krzemiany. Kwas krzemowy jest obecny w wodzie morskiej i słodkiej. Zawartość kwasu krzemowego w wodzie pitnej jest jednak niezwykle niska (0,1 – 1.0 ppm) a próby zwiększenia jego koncentracji kończyły się na przemianie dodawanego kwasu krzemowego w większe i nierozpuszczalne spolimeryzowane cząsteczki. Udało się jednak uzyskać stabilizowany kwas ortokrzemowy, którego stężenie jest wyższe, dzięki czemu jest bardziej przyswajalny.

Najważniejszym kryterium przy wyborze suplementu krzemu jest bezpieczeństwo dla zdrowia i biodostępność. Biodostępność określa szybkość i stopień wchłaniania substancji leczniczej z preparatu. Związki krzemu uzyskane metodą syntezy zawierają wiązania krzemowo-węglowe, które nie występują w naturze i mogą być bardzo toksyczne. Dlatego lepiej jest stosować suplementy krzemowe pochodzące z naturalnych źródeł. Wyciągi z ziół zawierają wysoką zawartość krzemionki, jednakże zawartość krzemu może się znacznie różnić, gdyż nie są one standaryzowane. Biodostępność krzemu zależy od wydolności żołądka produkującego kwas solny, dzięki któremu tworzy się rozpuszczalny kwasu krzemowy. Koloidalne żele krzemowe to produkty zawierające nierozpuszczalne, duże, spolimeryzowane cząsteczki krzemowe istniejące w formie zawiesiny. Biodostępność takich preparatów jest mocno ograniczona, soki trawienne przekształcają żel koloidalny w niewielkie ilości przyswajalnego kwasu krzemowego. Najlepiej przyswajalny pozostaje stabilizowany kwas ortokrzemowy, który udało się wyprodukować naukowcom.

Ziemia Okrzemkowa
Badania nad wpływem dodatku krzemu u kurczaków wykazały 5,6 % wzrost gęstości ich kości bioder oraz 4,25% wzrost gęstości kości udowych. W oparciu o wyniki badań przedstawione w artykule autorzy zwracają uwagę na fakt, że krzem został uznany został jako krytyczny składnik mający pozytywny wpływ na efekty starzenia się organizmów. Krzem można pobierać przy zagrożeniach związanych z osteoporozą.

Zwiększoną ilość krzemu w ciele można uzyskać poprzez:

spożywanie roślin zawierających krzem
wyciągi roślin zawierających krzem
pancerzyki okrzemek
lub inne suplementy takie jak stabilizowany kwas ortokrzemowy
POWRÓT

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=0CEkQFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.perma-guard.com.pl%2Fliteratura&ei=YeCrVPbWK6qAzAOkjYDoCw&usg=AFQjCNHGG4wWvfL90-W4MbrIPmJc4D_QZw&sig2=rzzFy_xz7J84L0n_QtQ7zw

spojrzenie sprzedawcy ''pancerzyków okrzemkowych'' zza oceanu - ale merytorycznie wiadomości o KRZEM-ie w jednym miejscu zebrane..
a że KRZEM I BOR wykazują synergizm ;)
badania nad Si to ostatnie 40 lat..
duże ilości krzemionki ( zawiera około 47% krzemu) mają otręby zbożowe i zapomniana kasza jaglana i niedoceniana kasza gryczana..
- jak mawiał J.Majewski vel o. Grande - jeźdźcy tatarscy zawsze mieli zapas tatarki ;)
czy ktoś ma doświadczenie w suplementacji krzemu ?
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 07 sty 2015, 15:42

Obrazek

21 Zdrowie

Zrozumienie zdrowia jest główną częścią Kabały. Gd zainwestował traw i ziół, o mocy uzdrawiania. Ptaki posiadają tajemną wiedzę nasion i wrzucić nadmiar żywności. W morzu, rośliny nie mają truciznę i są bogate w chlorofil, kwasy omega 3, witaminy C i najbardziej podstawowych składników odżywczych. Mądrość Kabały jest z naturalnego zdrowia polega medytacja, dieta, ćwiczenia i styl życia. Odżywianie - תזונה zawarty jest w różnorodności żywności - מזון spożywamy. Zajmując naturalny opieki zdrowotnej jest lepsze Alopatia, ale wymaga edukacji, hart ducha i pewien stopień domysłów spróbować alternatywy, gdy coś jest nie tak.

Tekst 21-1: Prawo Pfeiffera
Odkryliśmy, że jeśli lek można znaleźć do pracy uzdrawiania medycznej, można znaleźć w składniki odżywcze, aby zrobić to samo zadanie. Kiedy zrozumiemy, jak działa lek, możemy naśladować swoje działania z jedną z substancji odżywczych. Na przykład, środki przeciwdepresyjne zwykle zwiększenia efektu serotoniny i epinefryny. Teraz wiemy, że jeśli damy aminokwasy tryptofan (wzrost z niacyną) lub tyrozyny suplementacja, organizm może syntetyzować tych neuroprzekaźników, a tym samym osiągnięcie tego samego efektu i naśladując lub dodając do wyniku netto tych leków. Składniki odżywcze mają mniej skutków ubocznych, łagodniejsze, a wyzwaniem przyszłości ma zastąpić lub czasem łączenia leków z naturalnych uzdrowicieli zwanych składników odżywczych. [1890]
21.1 Suplementy

W tabeli 21-1 , zaczynamy z uniwersalnym źródłem suplement zdrowia, które jest woda. Kontynuując witaminy, przeciwutleniacze są wyświetlane na niebiesko, minerały rozpocznie się w brązowym, aminokwasy białka rozpocznie się na czerwono, a zioła rozpocznie się na zielono. środki czyszczące do ciała i pomoce trawienia są w morzu zieleni . Serce, Tętnicze czyszczące i leczy bóle głowy są w kolorze czerwonym. kości, stawów, kręgosłupa oraz leczenie stomatologiczne jest w ciemnym kolorze żółtym. leczenia oczu jest niebieski i jest związane z leczenia skóry w niebiesko-szary. wzmacniacze układu immunologicznego są w kolorze pomarańczowym. dopalacze zdrowia psychicznego są w kolorze różowym. skóry, więzadeł, mięśni, nerwów i toniki do włosów są w niebiesko-szary. toniki młodzieżowe są fioletowe szczególności odnoszą się one do produkcji GSH. Podczas walki z rakiem przeciwutleniacze, inni bojownicy nowotworowe są zawarte w fiolet . Środki uspokajające, aby pomóc jeden sen są również w kolorze brązowym. pamięci i myślenia są wzmacniacze i [1891] llow. 1891 Mając wystarczające żywienie diety obniża apetyt, ale dodatkowe myśliwce tłuszczowe są w Teal. Inne symbole to: § - Suplement prawdziwy wiek optymalny do pełnej dziennej absorpcji po lat 40, kiedy spadek absorpcji. zł - cząsteczkowa destylowanej, aby zapobiec wysokie wystąpienia ołowiu lub pestycydów. ♠ - Dangerous dodatek, minimalną dawkę, która jest skuteczna, powyżej i poniżej RDA RAO ♥ - Poleć suplement ♦ - suplementu, jeśli wegetariańskie, czyli nie jedzenie czerwonego mięsa ¥ - Suplement przywrócić młodzieńczy poziom ■ - Nie uzupełnienie

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=28&cad=rja&uact=8&ved=0CFYQFjAHOBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.cs.utah.edu%2F~spiegel%2Fkabbalah%2Fjkm021.htm&ei=Xz2tVLGkNdCv7AbVyIGoBw&usg=AFQjCNH_9u9NbrD_3fLUNvfsg_h_RBDZ-g&sig2=DT1VHTSazC-gcMcL85B08Q

szukałem o krzemie i natrafilem na link do tego - świetne zestawienie wszystkich witamin - minerałów, ich zawartośći w tabelkach ..- w kolorach + sposoby suplementacji i leczenia - bardzo obszernie - warto kliknąć ;)

o Krzemie:
Skrzyp (10% krzemu, również dobre dla zakażeń dróg moczowych), wyciąg z kasztanowca, (poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki)

Krzemionka jest pierwiastkiem chemicznym wymaganym dla właściwego funkcjonowania prolyhydroxylase enzymu. Enzym ten działa w tworzeniu kolagenu w kościach, chrząstce, tkance i tkanki łącznej. Krzemionka jest naturalnym diuretykiem. [20


krzemionka i krzem jako taki - bardzo ciężko cokolwiek znaleźć zawartość w mg ...
ale uparty jestem ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
barneyos
Administrator
Posty: 1455
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 08:49
x 24
x 73
Podziękował: 154 razy
Otrzymał podziękowanie: 1893 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: barneyos » środa 07 sty 2015, 16:56

Skrzyp a krzem:

Skrzyp polny

Equisetum arvense

W zielu skrzypu występują flawonoidy takie jak: ekwizetryna, izokwercytryna, galuteolina i apigenina, saponiny (m.in. ekwizetonina o dość słabych własnościach hemolizujących), kwasy organiczne (askorbowy i akonitowy), fenolokwasy (kwas kawowy), fitosterol, nieznaczne ilości zasad organicznych (3 - metoksypirydyna), alkaloidy (nikotyna i palustryna), ok. 10% soli mineralnych, w tym dużo krzemionki, której część jest rozpuszczalna w wodzie.

Przetwory z ziela skrzypu dzięki obecności flawonoidów działają moczopędnie, zwiększają objętość wydalanego moczu i usuwają nadmiar moczanów. Flawonoidy działają również łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, a także uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Przeciwdziałają obrzękom i poprawiają pracę serca. Działają odtruwająco i usprawniają czynność wątroby.

Zawarta w zielu krzemionka rozpuszczalna w wodzie ma wpływ na różne procesy metaboliczne organizmu ludzkiego. Związki krzemu utrzymują prawidłową elastyczność i odporność naskórka, błon śluzowych, tkanki łącznej i kości, regulują przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, hamują odkładanie się w nich tłuszczów oraz wywierają korzystny wpływ na aktywność hormonalną ludzi starszych. Część krzemionki przechodzi do moczu, gdzie pełni funkcję jednego z koloidów ochronnych, przeciwdziałających krystalizacji niektórych składników mineralnych w drogach moczowych (tworzeniu się kamieni). Skrzyp uzupełnia także niedobory potasu i magnezu oraz niektórych mikroelementów. Stosowany jest w celu poprawy kondycji i wyglądu paznokci, włosów, i skóry. Poprawia mineralizację kości.

Ziele skrzypu zwiększa krzepliwość krwi i działa przeciwkrwotocznie. Pobudza także w nieznacznym stopniu wzrost liczby krwinek czerwonych oraz podnosi poziom hemoglobiny. Zewnętrznie można stosować skrzyp w przypadku stanów zapalnych, owrzodzeń, trudno gojących się ran, oparzeń, stłuczeń.

Uwaga: Ze względu na zawartość antywitaminy B1, po długotrwałym stosowaniu przetworów ze skrzypu polnego, może nastąpić niedobór witaminy B1 z charakterystycznymi objawami.


http://www.stowarzyszeniezyskajzdrowie.pl/zielarnia.html?id=113
0 x


======================================================
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy, których na razie nie potrafimy zrobić

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 07 sty 2015, 17:01

Organiczne roślinne krzemionka jest "jack-of-all-handlu." Ma wiele ważnych funkcji w organizmie. Bez krzemionki, mielibyśmy kruche kości i być podatne na osteoporozę, ponieważ odnowienie kości i tworzenie chrząstki zależy w dużym stopniu od roślinnego krzemionki substancje odżywcze w połączeniu z wapniem. Złamane kości goją się dużo wcześniej, kiedy nasz spożycie żywności jest wysoka w krzemionkę lub gdy uzupełnione roślinnego krzemionki.

Podczas skrzypu jest herb szczyt do zawartości krzemionki, jednym z najlepszych źródeł żywności dla krzemionki jest owies. A musli śniadaniowe z surowego zjadanych dziennie namoczone owies dostaw partii krzemionki. (Zgadnij, dlaczego konie karmione owsem są tak silne i mają takie błyszczące płaszcze?) Bez krzemionki nie byłoby połysk do naszych włosów; musielibyśmy łamliwe paznokcie, szorstką i swędzenie skóry i brak elastyczności w naszych tkankach. Nasze systemy immunologiczne będzie cierpieć i nie starzeją się szybciej. Kobiety w ciąży znaczne korzyści z dodawania krzemionki do ich diety,
ponieważ zapobiega rozstępom. Dla dzieci, jeden z najlepszych pierwszych dodatków do mleka matki jest napięte płatki owsiane. To stanowi podstawę dla silnej struktury kości.

Krzemionka jest dostępna w postaci żelu mineralnej, która jest w zasadzie koloidalna dyspersja ultramicroscopic części krzemionki. Może on być użytkowany w celu znormalizowania się nadmiernie kwaśnego żołądka, zapalenie okrężnicy, choroba leczyć i biegunkę Crohna. Jest skuteczny nawet przy infekcji pęcherza. Żel krzemionkowy, działa jak sito lub filtr, ponieważ wiąże się czynników chorobotwórczych, które wywołują chorobę. To faktycznie uruchamia fagocyty, które są głodne komórki w naszym ciele, które pochłaniają toksyczne pierwiastki i wirusy. Stosowany zewnętrznie, żel krzemionkowy robi wiele prac remontowych na uszkodzoną skórę, zadrapania, wypryski, trądzik, oparzenia słoneczne i rozstępów.

Przed rokiem 1990, krzemionka nie był nawet uznawany za niezbędny składnik odżywczy przez Oddział Ochrony Zdrowia (HPB) Zdrowia i Opieki Społecznej w Kanadzie. Dopiero, kiedy okazało się mojej kolekcji materiału badawczego krzemionkowy Klaus Kaufmann skompilować go na dwa łatwe do zrozumienia books- Silica: The Forgotten składników odżywczych oraz Silica Gel: Niesamowite, zarówno opublikowane przez żywych książek, które HPB wymienionych krzemionkę jako składnika.

Dzisiaj, z prowadzonych badań, wiemy, że krzemionka jest absolutnie niezbędne dla zdrowego i pełni funkcjonalny organizmu. W Niemczech, w okolicach miasta Daun, jest bardzo niska zachorowalność na raka. Poszukując przyczyny, dla których mieszkańcy powinni być bardziej szczęśliwi niż ludzie w innych, okazało się, że woda jest lokalna oraz niezwykle wysokie w krzemionkę!

Dr Paul Gerhard Seeger, MD, był cenionym onkologiem i badacz w słynnym szpitalu badań nad rakiem Charité w Berlinie (w tym czasie Niemcy Wschodnie). Miałem przywilej odpowiadający z nim. W jednej rozmowie telefonicznej ze mną, przyznał, że ze wszystkich swoich doświadczeń w leczeniu raka, on nigdy leczeniu raka ponownie bez integracji krzemionki w podstawowej terapii nowotworowej, jak w obronie i modyfikowanie elementów.

Polecam krzemionki w szerokiej gamy produktów: skrzyp sok roślinny, nalewki lub herbatę ziołową, wodne wyciągi z wiosennej skrzypu w proszku lub kapsułek, i żelu krzemionkowego. W każdym razie, ludzie w lokalnym sklepie spożywczym zdrowia będzie w stanie doradzić, co jest najlepsze dla Ciebie. Tylko jedna uwaga: jeśli wybrać własną rękę, nie spożywać surowych gruntowych skrzyp, albo w postaci kapsułek lub proszku. Ziele skrzypu jest stosowany jako środek do szorowania polerować cyny i będzie mieć wpływ ścierny na Twoim błony śluzowej żołądka. Jednak surowe skrzyp, suszone lub świeżo zebranych, można dodać do wody do kąpieli, to kojąco na bolesne nerek i wspaniałą ulgą na bóle reumatyczne.

Skrzyp Gotowanie

Wiele nowoczesnych spożywcze są tak dopracowane, że nie zawierają oryginalne zdrowe składniki. Jemy biały chleb i biały ładne, i usunąć skórki bogata w krzemionkę z prawie wszystkich naszych warzyw. Poniższa tabela przedstawia zawartość kwasu krzemowego różnych nieprzetworzonych produktów bogatych w krzemionkę, które polecam do zwiększonego zużycia krzemionkowego.

Żywność (100 g) Krzemionka Zawartość (mg)
Owies 595,0
Proso 500,0
Jęczmień 233,0
Ziemniaki 200,0

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCYQ7gEwAA&url=http%3A%2F%2Ftranslate.google.pl%2Ftranslate%3Fhl%3Dpl%26sl%3Den%26u%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.alive.com%2Farticles%2Fview%2F19800%2Fsilica-the_forgotten_nutrient%26prev%3Dsearch&ei=c1KtVOG9M-Xj7QabtICwBQ&usg=AFQjCNFPmtQZB9dNDn9QYXxRUHtt7A0wmw&sig2=ydivhBzvuadY0JzNnke3kA

konie karmione owsem są tak silne i mają takie błyszczące płaszcze?

moze i konie maja błyszczące plaszcze :lol:
- ale tę ''pospolita'' owsiankę trzeba będzie sobie na nowo sprawić ..
i pyrki też - ale mieli chyba tu na mysli gotowane w mundurkach - wszędzie jest o skórach produktów jako najbogatszych w krzemionkę..
i wczesniej o kasztanowcu... ?

a tu o mieleniu skrzypu (?) - z uwzględnieniem zniszczenia ostrzy blendera ;)

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=14&cad=rja&uact=8&ved=0CC8QFjADOAo&url=http%3A%2F%2Fwww.healingteethnaturally.com%2Fbiological-transmutation-calcium-from-horsetail-silica.html&ei=ZTutVKaUJeW17gbz1oHgBw&usg=AFQjCNESsY9fmfoOU3bxNHgwe9aC8ykc6w&sig2=EGOZY-c1_YDGsrMptO2Kaw

Zaskakujące, ale prawdopodobnie bardzo skuteczny

Skrzyp, jak Podczas gdy wiele dyskusji toczy się wokół znaczenia (biologicznie) wapnia do organizmu ludzkiego, aw szczególności jego kości i zębów, jest tu ważny artykuł napisany przez Earl Staelin podstawie pewnych doświadczeń praktycznych, które noszą się z teorią "biologicznych transmutacji" opracowany przez Francuski naukowiec Corentin Louis Kervran (1901/83).

Wśród innych uwag, prowadzących do powyższej teorii, Kervran jaj okazało się, że zawiera znacznie mniej wapnia niż wyklutych kurczaków. Ten wapń, że uzasadniona pochodzi z przemienione krzemionka, znalezione poprzednio w wewnętrznej skóry jaja.

Choć teorie Kervran są uważane za kontrowersyjne i wydają się sprzeczne z głównego nurtu fizyki, chemii i biologii, widać z poniższego artykułu, że w praktyce, jego hipotezy może być również prawidłowe i wskazują na istotny kawałek układanki w kwestii wapnia - i pokorny ziele skrzypu jest głównym pomocnikiem w uzdrawianiu i wzmocnienie zębów.

Wprowadzenie Uzdrowienie zębów Oczywiście © 2009 - 2015


Zanim zaczniemy, oto kilka wskazówek, skrzyp

Jeżeli zdecydujesz - po przeczytaniu poniższego dowodów - włączenia skrzyp w stomatologii schematu zdrowia (jak ja zrobiłem), oto kilka wskazówek:

Poszukaj źródła jakości skrzypu - możesz zaoszczędzić pieniądze kupując całe zioło. Jeśli to drugie, pulverise i zabrać niektóre z nich codziennie. Zgodnie z poniższym artykułu kilka gramów dziennie były skuteczne w znacznie przyspiesza gojenie złamań kości (gdy spożycie wapnia wykazywał niewielki wpływ) Podobny rezultat może być zauważalne w zęby.
Artykuł sugeruje dawkę 500 mg na utrzymanie (skrzyp ma kilka przeciwwskazań). To chyba dobrze, aby upewnić się czyjaś dieta jest bogata w magnez i potas, a także wszystkich niezbędnych pierwiastków śladowych (dla źródła porównać na przykład z mineralnej i pierwiastków śladowych pokarmy bogate ).
Należy użyć miksera do rozdrabniania skrzyp, mieć świadomość, że dodanie skrzyp "prosto" może zrujnować ostrza w czasie, ponieważ dzięki wysokiej zawartości kwasu krzemowego skrzypu jest faktycznie wykorzystywany jak papier ścierny w tradycyjnych rzemiosł. ;)
Ominięcie lub zmniejszyć prawdopodobieństwo ścieranie Można by zmieszać z inną substancją (takie jak wysoce zalecane Blackstrap melasy) przed zmieleniem.


pozdrawiam
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16907
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1085
x 540
Podziękował: 17150 razy
Otrzymał podziękowanie: 24207 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 07 sty 2015, 18:56

..a śmiałem się z owsianki na śniadanie,-
coś o tym krzemie było w tym filmie
Obrazek
choć to była reklama szamponu(wiadomo jakiego :P
raz albo dwa nawet kupiłem jakiś preparat krzemowy..
;)
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 07 sty 2015, 19:55

KRZEM to ''świeży'' dla farmy temat ..
zgodnie z tym co zacytuję nie ma górnej i dolnej dawki.. ??
między 20 a 700 mg.. :

Dziennik EFSA (2009) 1132, 1-24
Krzemian wapnia i dwutlenek krzemu / żel kwasu krzemowego dodanej potrzeb żywieniowych do suplementów diety 1 Opinia naukowa panelu ds dodatków do żywności i składników pokarmowych Źródła dodawanych do żywnośc

W odpowiedzi na wniosek Komisji Europejskiej do Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności, Panel naukowy w sprawie dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności został poproszony o naukową opinię na 1. krzemian wapnia, 2. dwutlenek krzemu i 3. żel kwasu krzemowego dodanej potrzeb żywieniowych do suplementów diety.

Obecne opinia dotyczy wyłącznie o bezpieczeństwo krzemian wapnia, dwutlenek krzemu, kwas krzemowy żel jako źródła krzemu, i biodostępności krzemu z tych źródeł. Panel zauważyć, że jedną wnioskodawca stosowane także do wykorzystania krzemianu wapnia jako źródło wapna. Bezpieczeństwo samego krzemu i wapnia, w odniesieniu do ilości, która może być zużyta i rozpatrzenie krzemu jako środek odżywczy, są poza zakresem tego panelu. Krzem występuje naturalnie w żywności, jak dwutlenek krzemu (SiO 2 Krzemionka) oraz krzemiany. Wysokie poziomy krzemu w żywności, pochodzących z roślin, a zwłaszcza zbóż, podczas gdy zawartości krzemu są niższe w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Kwas ortokrzemowy [Si (OH) 4 ] Jest głównym związkiem krzemu w wodzie pitnej i innych ciecze, obejmujące piwa, i jest najłatwiej dostępne źródło krzemu człowieka. Po podaniu doustnym Zużycie główne związki chemiczne, w którym krzem jest wchłaniany jest kwas ortokrzemowy


Krzemian wapnia i żel dwutlenku krzemu / kwasu krzemowego dodaje się do suplementów diety Dziennik EFSA (2009) 1132, 2-24 Krzemiany (np E551, ditlenek krzemu, bezpostaciowy, E552, krzemian wapnia, uwodniony / bezwodną; E553a (i), krzemian magnezu; E553a (ii), trikrzemian magnezu; E553b talk; E554 sodu glinokrzemianem)zatwierdzone dodatki do żywności w UE. Wnioskodawca wskazuje, że ditlenek krzemu będą dodawane do dodatków do żywności w celu dostarczenia do 700 mg krzemu / dzień. Żel kwasu krzemowego w formie dyspersji koloidalnej zostanie dodany Dostarczamy 196 mg krzemu / dzień. Jednak zauważa, że panel z krzemem essentiality człowieka nie zostało ustalone i że funkcjonalne role krzemu nie została zidentyfikowana.
Zalecanego spożycia dla krzemu nie ustalono


Nie zostały przedstawione dane na biodostępność krzemu z obu dwutlenków: krzemu lub żel kwasu krzemowego. Jednak liczne badania wykazały, że obecny krzemu pod podobnej formie były łatwo dostępne w żywności i w wielu przypadkach wykazuje absorpcję podobną do krzemu z cieczy. Ponadto, ze względu na konwersję kwasu dwutlenek krzemu / krzemowego do Kwas ortokrzemowy, w wyniku uwodnienia, a biodostępność krzemu z kwasu ortokrzemowego, Zespół uważa, że krzem z dwutlenku krzemu / żel kwasu krzemowego jest przyswajalny.
Grupa ekspertów ds witamin i minerałów (EVM) ustawić na górnym poziomie awaryjny codziennie Zużycie krzemu w 700 mg krzemu / dzień dla dorosłych w ciągu całego życia (odpowiednik 12 mg krzemu / kg masy ciała / dzień dla osoby dorosłej o wadze 60 kg). Górny tolerowany poziom spożycia (UL) dla wapnia 2500 mg / dzień dla dorosłych (równoważne z 41,3 mg wapnia / kg masy ciała / dzień). Panel EFSA w sprawie produktów dietetycznych, żywienia i alergii (NDA) nie był w stanie ustawić UL krzemu, lecz szacuje się, że typowe spożycie krzemu 20-50 mg / dziennie (odpowiednik 0,3-0,8 mg / kg masy ciała / dobę w 60 kg osoby) jest mało prawdopodobne, aby miało negatywne skutki


3.2. Dwutlenek krzemu / krzemowy żelu kwasu.
Składający petycję wskazuje, że w odniesieniu do dwutlenku krzemu Zalecana dawka 1500 mg będzie Dwutlenek krzemu / dziennie (odpowiednik 700 mg krzemu / dzień). Na żelu kwasu krzemowego dzienne spożycie 15 ml zawiesiny w żelu kwasu krzemowego zawierającego 420 mg Zaleca się dwutlenek krzemu. 15 mL koloidalny kwas krzemowy rozproszone odpowiada 196 mg krzemu / dzień


Krzem Krzem występuje naturalnie w żywności, jak dwutlenek krzemu (SiO 2 Krzemionka) i kwasu ortokrzemowego. Wysoki Poziomy krzemu występują w żywności pochodzenia roślinnego, zwłaszcza zboża, takie jak owies (3910 - 4310 mg / kg suchej masy), jęczmień (2610 - 2720 mg / kg suchej masy), biała mąka pszenna (81 - 103 mg / kg suchej masy) lub polerowany ryż (55 - 57 mg / kg suchej masy). Poziomy są niższe w Silicon pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięsnych lub mlecznych (mleko, 25 - 27 mg / kg suchej masy) (Bowen i Peggs, 1984). Piwo to źródło bogatego w krzemionkę (9 - 39 mg krzemu / L) (Sripanyakorn et al., 2004). W picia i wody mineralnej, krzem występuje jako kwas ortokrzemowego w zakresie od 2 do 5 mg / L krzemu (Barnett et al, 1969, EVM, 2003). Dietetyczne krzemu oznacza spożycie oszacowano na 20 -. 50 mg krzemu / dzień (Varo i inni, 1980; Bellia et al., 1994; Bowen et al., 1984; Pennington, 1991), co odpowiada 0,3 - 0,8 mg / silikon / kg masy ciała / dzień dla osoby o wadze 60 kg

Dwutlenek krzemu / kwas krzemowy Wnioskodawca wskazuje, że ditlenek krzemu będą dodawane do dodatków do żywności w celu dostarczenia do 700 mg krzemu / dzień. Zespół zwraca uwagę, że jest to około 14 do 35 razy wyższa w porównaniu do przewidywane spożycie krzemu. Żel kwasu krzemowego w formie dyspersji koloidalnej dostarcza 196 mg krzemu / dzień. W przypadku wapnia będzie jednocześnie rozszerza się w postaci krzemianu wapnia w Proponowane przez najwyższy poziom, nie będzie dodatkowa kwota 0,1 g krzemu / dzień

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0CEMQ7gEwBA&url=http%3A%2F%2Ftranslate.google.pl%2Ftranslate%3Fhl%3Dpl%26sl%3Den%26u%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.efsa.europa.eu%2Fen%2Fscdocs%2Fdoc%2F1132.pdf%26prev%3Dsearch&ei=hG-tVPLQPKX47AaUz4DQBQ&usg=AFQjCNElhHg-lVxw9HAxjRzH7miw1OH0eg&sig2=BQHlAMkzfnrlVpcd0eP3Pg

czyli będzie dodawany do żywności sklepowej..

dwutlenek krzemu można nabyć drogą kupna np.

Obrazek
49,90 zł z 100 sztuk
dodaj do koszyka
Raty PayU tylko dla zakupów przez koszyk o wartości od 300 zł do 20 000 zł
Koszty dostawy
Przesyłka kurierska 15,90 zł
Przesyłka kurierska pobraniowa 23,90 zł
Wszystkie opcje

Czas na zwrot: 14 dni (szczegóły)
Lokalizacja: Kołobrzeg
Krzemionka wulkaniczna, dwutlenek krzemu, lekki proszek
wiadro 10 Litrów

Lekki proszek, minerał, wytworzony z naturalnej skały wulkanicznej poddanej obróbce mechanicznej i termicznej w temperaturze około 950 °C. Produkt naturalny, chemicznie obojętny, niepalny, nieszkodliwy.

Doskonały i sprawdzony zagęszczacz do żywic. Zwiększa tiksotropowość żywic - (żywica nie spływa łatwo z pionowych ścianek formy). Obniżenie zdolności do niepożądanej, gwałtownej reakcji egzotermicznej (reakcji chemicznej w żywicy, związanej z wydzielaniem dużej ilości ciepła).

Wykorzystywany w przemyśle spożywczym do filtrowania oraz jako nośnik witamin i antybiotyków w paszach. Bardzo popularny w branży kosmetycznej jako dodatek peelingów oraz past do zębów. Produkt bardzo lekki - znakomicie wydajny wypełniacz z uwagi na mały ciężar właściwy.

Właściwości:
Kolor: biały;
Zapach: bezzapachowy;
Wielkość ziarna: 0,005mm – 1mm;
pH: 6,5 – 7,5;
Gęstość nasypowa: 50 - 200 Kg/m3;
Rozpuszczalność w wodzie: nierozpuszczalny;

Skład podstawowy:
SiO2 : 74,86%
Al2O3 : 12,58%
TiO2 : 0,06%
Fe2O3 : 0,70%
CaO : 0,75%
MgO : 0,26%
Na2O3 : 3,40%
K2O : 4,78%


w jedzeniu już wiadomo gdzie jest - a czy to można wykorzystać ?
ciekawym opinii .. ?
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 07 sty 2015, 20:29

Dwutlenek krzemu to zwykły piasek, gdy weźmiesz wypłukany piasek rzeczny, wysuszysz i utłuczesz w moździerzu, będziesz miał to samo. Możesz wyprażyć jak robi producent wyżej, ale tylko raczej pozbędziesz się czegoś co było dla organizmu również przydatne.
Zapewne nie będzie w nim tyle aluminium, co w tym wulkanie.
A w ogóle w tej formie przyswajalność krzemu, jak dla mnie jest w pobliżu "0" (zero), choć bywa że dzieci piasek jedzą garścią.
Przyswajalność krzemu z tych zbóż też jest mizerna, najlepiej chyba z gryki.
Jak na załączonych wyżej obrazkach widać, naukowcy jeszcze nie bardzo wiedzą jaka jest prawdziwa rola krzemu w organizmie i jaki krzem w jakiej formie i ile jest potrzebne.
Jest oczywiste, że w rozpuszczalnej formie złożonej, jaką jest kwas ortokrzemowy jest bardziej przyswajalny, czyli krótko mówiąc - piwo górą.

Jednak nawet śladowe ilości absolutnie przyswajalnego krzemu potrafią spowodować szok dla organizmu. Ci którzy przyjmowali preparat "Anry" (Anryt) dr. Rybińskiego wiedzą, o czym piszę.

Warto zwrócić uwagę na to, co gdzieś kiedyś @Thotal zaakcentował - mikoryzę krzemową, chodziło chyba o nie mycie z piasku korzeni mniszka lekarskiego, tylko suszenie i spożywanie takich naturalnie "brudnych".
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 07 sty 2015, 21:52

naukowcy jeszcze nie bardzo wiedzą jaka jest prawdziwa rola krzemu w organizmie i jaki krzem w jakiej formie i ile jest potrzebne.

to krzem w żywności jest nie przyswajalny ? ;)
a te doświadczenia, okrzemki i cała reszta ? ..

edit:
tylko piwo, którego nie lubię, brudny mlecz i kasza z gryki ? :lol:
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: abcd » środa 07 sty 2015, 21:57

blu pisze:Jednak nawet śladowe ilości absolutnie przyswajalnego krzemu potrafią spowodować szok dla organizmu. Ci którzy przyjmowali preparat "Anry" (Anryt) dr. Rybińskiego wiedzą, o czym piszę.

Przyjmowałem i żadnego szoku nie zauważyłem, a wypiłem calą flaszeczkę. ;)

Warto zwrócić uwagę na to, co gdzieś kiedyś @Thotal zaakcentował - mikoryzę krzemową, chodziło chyba o nie mycie z piasku korzeni mniszka lekarskiego, tylko suszenie i spożywanie takich naturalnie "brudnych".

Nie zupełnie o to chodzi.
Sęk w dokładnym obmywaniu warzyw, które obecnie jest bardzo modne (czyja to sprawka, to już inna historia), a które jest niewłaściwe.
Nawet autor broszury o skuteczności tej rośliny napisał (bo już chyba nie żyje), że oczywiście trzeba go myć - jeśli pochodzi z czarnych ziem - ale bez przesady. Nic nikomu sie nie stanie jeśli na korzeniu pozostaną jakieś ciemniejsze miejsca, tzn. przybrudzone ziemią.
Jeśli zaś pochodzi on z ziem piaskowych, to wystarczy go troszkę opukać.
W każdym przypadku chodzi o to, że dużo skuteczniejsze właściwości posiada taki korzeń jeśli pomiędzy zębami zgrzytnie nam jakieś ziarenko pisaku czy ziemi.
Nie chodzi też o propagowanie spożywania brudnych korzeni czy warzyw. ;)
Umiar potrzebny jest wszędzie, ale jakiekolwiek przegięcie też odbija się czkawką.
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 07 sty 2015, 22:16

A ja znam takich co po Anry padali jak kawki, z gorączką włącznie. Co prawda każdy nieco inaczej reagował, ale to szczegóły. Widocznie u nich krzem miał coś do roboty, pojedyncze osoby przechodziły lekko, ale reakcja była zawsze.

Uwaga @Thotala odnosiła się do konkretnego przypadku suszenia i mielenia korzenia mniszka do terapii antynowotworowej.

Nie propaguję tu wcale nie mycia warzyw, nawet ze swojej działki. Daleko od tego.
Kupowane w marketach warzywa też mogą być pryskane po wyrwaniu, a nawet umyciu, dla dłuższego utrzymywania świeżości.
Niektórzy z tym obmywaniem np. szczoteczką, przesadzają, ale to ich zmartwienie.

Myślę, że jak ze wszystkim, tak i w przypadku krzemu nie należy przesadzać, przerzucając się tylko na owsiankę, czy grykę. Używamy normalnie całego bogactwa produktów, bez wydziwiania, a w zapasie mamy skrzyp, a dla wygodnych wyciągi z niego.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
abcd
Posty: 5651
Rejestracja: środa 17 wrz 2014, 20:13
x 372
x 227
Podziękował: 30572 razy
Otrzymał podziękowanie: 9104 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: abcd » środa 07 sty 2015, 23:02

blueray21 pisze:A ja znam takich co po Anry padali jak kawki, z gorączką włącznie. Co prawda każdy nieco inaczej reagował, ale to szczegóły. Widocznie u nich krzem miał coś do roboty, pojedyncze osoby przechodziły lekko, ale reakcja była zawsze.

Uwaga @Thotala odnosiła się do konkretnego przypadku suszenia i mielenia korzenia mniszka do terapii antynowotworowej.

Nie propaguję tu wcale nie mycia warzyw, nawet ze swojej działki. Daleko od tego.
Kupowane w marketach warzywa też mogą być pryskane po wyrwaniu, a nawet umyciu, dla dłuższego utrzymywania świeżości.
Niektórzy z tym obmywaniem np. szczoteczką, przesadzają, ale to ich zmartwienie.

Myślę, że jak ze wszystkim, tak i w przypadku krzemu nie należy przesadzać, przerzucając się tylko na owsiankę, czy grykę. Używamy normalnie całego bogactwa produktów, bez wydziwiania, a w zapasie mamy skrzyp, a dla wygodnych wyciągi z niego.

Widać naprawdę jestem odmieńcem, a kto wie, moze nawet syntetykiem. ;)
Niż żartuję, bo jak (w świetle prawd jawionych przez propagatora syntetycznych ludzi) należy rozpatrywać takich dziwolągów, jak ja, na których nic nie działa tak, jak na zdecydowaną większość. ;) :lol:
0 x


Gdzie rodzi się wiara, tam umiera mózg.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 07 sty 2015, 23:41

To ja też jestem chyba syntetykiem, bo większość z proponowanych tu receptur, stosowana nawet dorywczo nie robi na mnie wrażenia. Już taki gruboskórny jestem.
Ale musiałbyś przedstawić siebie "do oglądu" bezpośredniego, a może zdalnego, sam już nie wiem. Propagatorów jest chyba więcej.
Ja Anry nie pobierałem, więc nie powiem, nie było potrzeby. poczekamy, czym jeszcze krzem nas zaskoczy.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 08 sty 2015, 08:47

Obrazek
KRZEM ORGANICZNY ORSI 1000 G.

ŚWIĄTECZNA SUPER PROMOCJA
Dobra kondycja kości, stawów, chrząstek stawowych, a także skóry, włosów, paznokci i śluzówek.
Producent : Dorsim
Opakowanie 1000 g.
Ilość:
Czas wysyłki : PROMOCJA DO WYCZERPANIA ZAPASÓW
144,00 zł
PromocjaPromocja!

Skład: 0.2% roztwór organicznej krzemionki, woda, środek konserwujący 0.05% (nipagin A, M) na 10 ml | na 30ml | na 90ml | na 100ml | %RDA*

Aqua 9,9960 ml 29,988 ml 89,964 ml 99,960 ml 0
Silicum Organicum 0,0038 ml 0,0114 ml 0,0342 ml 0,038 ml 0
Natrium Chlorosum 0,0002 ml 0,0006 ml 0,0018 ml 0,0002 ml 0
* %RDA - norma zalecanego spożycia

a można sądzić o tym promocyjnym produkcie ?
144 zł. za 38 ml krzemu ? czy jestem w błędnym błędzie ? ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » czwartek 08 sty 2015, 11:00

Przecinki ci się mocno poprzestawiały - to tylko 0,38 ml w litrze płynu.
I tak skrzyp górą, o cenie nie wspomnę.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 08 sty 2015, 11:11

blueray21 pisze:Przecinki ci się mocno poprzestawiały - to tylko 0,38 ml w litrze płynu.
I tak skrzyp górą, o cenie nie wspomnę.

fakt - przecinek w lewo ;)
ale gdzie tu jest myk - niby że koloidalne bardzo :lol:
jakiś byznesmen ze Szwajcarii zrobił jeszcze bardziej koloidalny ;)
W litrze preparatu Power SI+ znajduje się ok. 1500 mg krzemionki organicznej. Jest to jedyny preparat w Polsce, który ma tak wysokie stężenie krzemu.

i żeby słuzyło ''dłużej'' zakonserwował krzemionkę E 202 sorbinianem potasu :lol:
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 08 sty 2015, 12:30

Krzemionka organiczna w żywności

Badanie przeprowadzone w 2009 roku przez Royal College of Medicine w Londynie, testowany kilka naturalnych źródeł krzemionki organicznej, aby zobaczyć, w którym żywność jest przyswajane najlepszą krzemionkę. Zaskakująco, najlepsze jedzenie było drożdże, a następnie banany i zieloną fasolką. Inne źródła są skórki ogórek, jabłko skórki, skórki zboża (głównie jęczmienia i owsa), kapusty surowej, ryb i ryżu brązowego. Wszystkie te produkty zawierają znaczne ilości krzemionki organicznej, zwłaszcza gdy pochodzą z hodowli.

Kapsułki z ekstraktem krzemionki organicznej
Obrazek

Uzyskuje się ze skrzypu - rośliny najwyraźniej trywialne, ale ma imponującą zawartość krzemionki. Wyciąg ze skrzypu jest otrzymywany w wyniku procesów naturalnych, a stężenie krzemionki może osiągnąć 7%, uważany ogromna w tym pierwiastków śladowych. Zazwyczaj w kapsułkach, wyciąg łączy się z prostym proszku skrzyp i mieszaninę najlepiej przyswajane przez organizm. Kapsułka zawierająca mieszaninę proszku i ekstrakt skrzyp zawiera średnio 10 mg krzemionki organicznej, ponieważ zapotrzebowanie 20-40 mg dziennie dla zdrowej dorosłej.

- Udar mózgu - w przypadku rozbitych naczyń krwionośnych, krzemionka organiczna ma podwójną rolę, aby zapobiec nawrotom i pomoże usunąć następstwa. Zwykle, podejmuje się 60 mg krzemionki organicznym, w ciągu trzech miesięcy, a następnie przez dwa tygodnie odpoczynku, wówczas podawanie wznowiono. Leczenie jest znacznie zwiększona poprzez dietę wegetariańską, z dużą ilością surowych warzyw i tłoczone na zimno oleje z produktów bogatych w rutynowej (ochronnej aminokwasu naczyń), takie jak gryka, żółtka jaj, pyłek pszczeli.

- Oparzenia - istnieje liczba zarejestrowanych przypadków, uważany zdesperowani, gdy leczenie z użyciem krzemionki organicznej wewnętrznych dał spektakularne wyniki. Weź 60-120 mg na co dzień, aby zakończyć leczenie. Krzemionka jest bardzo dobrze przyswajane wewnętrznie przez administrację zewnętrznym żywokost, zwłaszcza jako nalewki, które jest niezwykłe uzdrowienie i zapalenie lekarstwem.

Środki ostrożności i przeciwwskazania

Skrzyp bogate w ekstrakty krzemionki organicznej ma bardzo silne działanie oczyszczające. Jako takie, czasami, w pierwszych tygodniach diety, mogą wystąpić reakcje detoksykacji takie jak nocne poty, bezsenność, pocenie się delikatnym i zapachu moczu, objawy, które są naturalną częścią procesu odzyskiwania i stopniowo znikają. Ekstrakty organiczne zawierające krzemionkę nie są zalecane u kobiet w ciąży, ale zaleca się spożywać pokarmy bogate w krzemionkę.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0CEQQ7gEwAw&url=http%3A%2F%2Ftranslate.google.pl%2Ftranslate%3Fhl%3Dpl%26sl%3Den%26u%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.brighthealing.com%2Fhealth-benefits-of-organic-silica%2F%26prev%3Dsearch&ei=tWGuVM2ADvDY7AaUy4H4Cw&usg=AFQjCNEnKE7jTsu0urchIkeLxnVBBId_BA&sig2=3Ch1EfblEII8vRYePRbCDA

fragmenty.
czyli SKRZYP - kapsułki można pominąć .. ;)
doszedł żywokost, żółtka jaj, pyłek pszczeli.
- i wyciąg z kasztanowca ..
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 08 sty 2015, 13:04

Obrazek
Również wśród roślin krzem i jego związki stanowią materiał usztywniający.
Krzemionka występuje w łodygach traw, skrzypów, zbóż, trzciny i bambusa. Stosunkowo duże ilości krzemu zawierają zioła takie, jak: przywrotnik, podbiał, turzyca, perz, rdest, pokrzywa, dziewanna, przytulia, poziewnik, płucnica islandzka czy kozieradka.

Kwas krzemowy jak gąbka

Nie można mówić o pozytywnych aspektach oddziaływania krzemu, pomijając ogromną rolę kwasu krzemowego, którego obecność potwierdzona została w takich obszarach, jak: tkanka łączna, skóra, włosy, paznokcie, chrząstki stawowe, kości, ścięgna, ścianki naczyń krwionośnych, a także tchawica.

Ogromną zaletą tego związku występującego w formie koloidalnej jest zdolność magazynowania wody przez tkanki, co wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie. Kwas krzemowy zatrzymuje wapń w kościach, regeneruję tkankę łączną, przyspiesza gojenie się ran, odleżyn, ukąszeń, poprawia wygląd skóry, włosów, paznokci i zębów. Dzienne zapotrzebowanie kwasu krzemowego wynosi 20 ÷ 40 mg, a samego krzemu 20 ÷ 30 mg.

Dlaczego nie trzeba jeść piachu ;)

Krzem i kwas krzemowy występują w produktach spożywczych i roślinach. Głównym źródłem kwasu krzemowego jest pełne zboże - owies, proso, jęczmień, otręby, łuski ziaren.

Krzem znajdziesz w takich produktach jak: warzywa (marchewka, pietruszka, burak, ogórek zielony), owoce, pędy bambusa, mięso, pieczywo razowe, płatki owsiane, otręby pszenne, zioła - skrzyp, pokrzywa, podbiał, woda pitna, piwo, skórka z kurczaka, zboże i ryby.


https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.biomol.pl%2Fartykuly%2Fmikroelementy%2F%25C5%25BCycie-w-krzemowej-dolinie.html&ei=EmyuVJyRMM_e7Aaqt4CYAw&usg=AFQjCNEXIuLUakgLLbhzxmdawzD5aC8MDg&sig2=COOfs3-2Alp9RznIK6DQ6g
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » czwartek 08 sty 2015, 15:42

Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia


Zioła krzemionkowe.
Od dawna w fitomedycynie panuje pogląd, że związki krzemu zapewniają prawidłową regenerację tkanki łącznej właściwej oraz są niezbędne dla utrzymania właściwej struktury nabłonków. Związki krzemu wywierają wpływ przeciwwysiękowy. Są niezbędne do syntezy i konglomeracji włókienek kolagenowych i elastynowych. Zapobiegają powstawaniu owrzodzeń na błonach śluzowych, kamieni i złogów w układzie moczowym oraz żółciowym, ponadto przeciwdziałają rozwojowi blaszek miażdżycowych w tętnicach. Wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne. Dlatego też polecano zioła krzemionkowe osobom chorującym na gruźlicę i permanentnie zapadającym na stany zapalne oskrzeli, opłucnej i płuc.

Zioła bogate w krzemionkę nie wystarczy zaparzyć. Konieczne jest gotowanie surowca przynajmniej przez 10 minut. Krzemionka długo rozpuszcza się w wodzie, jednakże po przejściu do wyciągu staje się koloidalna i łatwo przyswajalna. Na 1 szklankę wody należy wziąć 1-2 łyżki surowca. Odwar przyjmować doustnie 3-4 razy dziennie po 100-200 ml przez 2 tygodnie, następnie 200 ml dziennie przez wiele miesięcy. Zalecane jest zmienianie stosowanego zioła krzemionkowego co 3 miesiące.

Grupę ziół krzemionkowych określano jako Elastotropica – środki uszczelniające i stabilizujące nabłonek pęcherzyków płucnych, wzmacniające tkankę płucną, pobudzające regenerację (gojące) płuc.

Do surowców bogatych w krzemionkę należą

Herba Equiseti – ziele skrzypu

Herba Pulmonariae – ziele miodunki

Herba Galeopsidis – ziele poziewnika

Herba Galii – ziele przytulii

Herba Polygoni avicularis – ziele rdestu ptasiego

Herba Urticae – ziele pokrzywy

Rhizoma Graminis – kłącze perzu

Lichen islandicus – porost islandzki

Herba Boraginis – ziele ogórecznika


8 comments to Zioła krzemionkowe.

arte
Styczeń 14, 2011 at 14:45
Mam zapytanie do Pana Doktora a mianowicie:

-jeżeli zawkasimy wywar np. wrzucając do wody rozdrobnionego owocu róży to czy wtedy krzemionka wytrąci się szybciej i w większej ilości z zioła krzemionkowego np, skrzypu???
pozdrawiam, arte

dosia
Styczeń 15, 2011 at 12:07
a owies?

arte
Styczeń 15, 2011 at 14:11
Nie , moje zapytanie związane jest tylko z samym ziołem krzemionkowym konkretnie skrzypem przy jednoczesnym użyciu owocu róży. Do wody wrzucam suchy jak na ten czas skrzyp i daję sporo owocu róży. Już wtedy nie gotuję przepisowych 10 minut ograniczam się do max. 5 minut. Mam takie przeświadczenie , że wtedy krzemionka się intensywniej przesyca w kwaśnym roztworze.Są to tylko moje prywatne odczucia, które nie muszą przekładać się na laboratoryjny pomiar.Nie dysponuję w warunkach domowych wiarygodnym testem potwierdzającym moją tezą. Dlatego zadałam to pytanie Panu Doktorowi.
arte

admin
Styczeń 16, 2011 at 07:56
Witam serdecznie

Generalnie kwasy ułatwiają ekstrakcję większości minerałów z ziół. Krzemionka pod wpływem składników róży powinna być lepiej przyswajalna. Mocne jednak kwasy organiczne i nieorganiczne wytrącają krzemionkę roślinną powiązaną z polisacharydami (śluzami, pektynami, gumami, gumożywicami) i białkami. Podobnie czynią mocne garbniki. W przypadku naparu z róży wymieszanego z odwarem z ziół krzemionkowych to niekorzystne zjawisko nie wystąpi.

Pozdrawiam

HR/luskiewnik

myślę ze szkoda tracić czasu na dalsze szukanie - dr Różański podaje proste i sprawdzone metody spożywania koloidalnej krzemionki 8-)
pokrzywę zaznaczyłem kolorem bo mam ;) i głóg i różę tez nabyłem.. wieczorem sobie zaparzam ..

kasza jaglana(....) Zgadzam się z Tobą na 100! Dla mnie najważniejszymi zaletami są: jest bezglutenowa(znakomita dla ludków przy diecie bzgl) ,znakomicie oszyszcza organizm z toksyn. Zawiera jedno z najwartościowszych białek roslinnych. Jest źródłem tryptofanu (Składnik odżywczy odpowiadający za produkcję serotoniny oraz melatoniny). Jest bogata w krzemionkę . Polecam ją dla ludzi którzy mają łuszczycę (brak glutenu , krzemionka i lekkie , udowodnione naukowo , działanie antydepresyjne - to naprawdę sporo jak na jeden produkt)

Proso polecane jest również dla ludzi pozostających na diecie bezglutenowej,
gdyż nie zawiera glutenu, a więc nie uczula.
Z tego względu to jedyna kasza, którą można podawać
dziecku już po ukończeniu 5. miesiąca życia.

Posiada dużo lizyny – aminokwasu odpowiedzialnego za wzrost,
dlatego poleca się je do karmienia dzieci i osobom w trakcie rekonwalescencji,


a na kolację barszcz czerwony z kasza jaglaną ;)
nawet rosół można jeść z jaglaną - polecam.
proso i gryka i owies jest źródłem krzemionki - warto pamiętać ku zdrowotności..

edit:
trzeba wspomniec że tylko te 3 produkty zawieraja dodatkowo solidne ilości blonnika, magnezu, potasu i inn..
- oprócz tego ani proso ani gryka nie poddaje się ''pestycydowaniu'' bo zanika ..
- konia z rzędem temu komu ostatnio jakikolwiek fartuszek zalecił jedzenie tych produktów..
ani razu - a ogladam ;) zdarza się - nie słyszałem..

pozdrawiam
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 16 sty 2015, 10:56

z Vibroniki:
(....) Rak i rak trzustki, co robić: niektóre możliwości

Dużo wskazuje na ważną rolę metali ciężkich w powstawaniu wielu problemów
zdrowotnych organizmu. Także raka, oczywiście. Powróćmy na chwilę do przyczyn
dla których określone organy udzielają pozwolenia stadiom rozwojowym przywry na
"osiedlenie się"? Może także dlatego, że rozwinęły już one rodzaj przedrakowych
guzków. Małych obszarów, które straciły zdolności immunologiczne i nie są w stanie
przechwycić i zniszczyć tych małych najeźdźców. Może to mieć związek ze
szkodliwym oddziaływaniem metali ciężkich.
Dlatego koniecznie:
3. Należy przeprowadzić detoksykację organizmu z metali ciężkich.
Świetnymi naturalnymi środkami chelatacji jest:
a) picie wody utlenionej i wody ozonowanej (dodatkowo: niszczy jajeczka
pasożytów w jelitach)
b) przyjmowanie jodu (np. w formie własnoręcznie zrobionego płynu Lugola
(ja biorę 4-5 razy w tygodniu po 4 - 6 kropel, każda 6,25 mg jodu, co w sumie stanowi
ok. 200 tzw. "zalecanych" dawek dziennych)
c) przyjmowanie sporych dawek witaminy C, np. w formie liposomów.
W przypadku stosowania witaminy C należy pamiętać o niesławnej roli glisty
ludzkiej. Obok wielu szkodliwych oddziaływań (w tym powoduje astmę), to
paskudztwo bardzo osłabia skuteczność działania witaminy C. Oczyszczanie
prowadzone diatomitem będzie tu pomocne, istnieją też dość skuteczne, nietrudne do
poszukania częstotliwości.


DIATOMIT
NATURALNA KRZEMIONKA AMORFICZNA

O JAKOŚCI SPOŻYWCZEJ
Produkt:
DIATOMIT ZIEMIA OKRZEMKOWA 0,5 KG
Producent: PERMA-GUARD USA
Cena: 35,00 zł


czy wywary koloidalne z roślin krzemowych dorównują skutecznością diatomitowi z okrzemków ?
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » piątek 16 sty 2015, 11:10

Nie da się porównać, bo w ziemi okrzemkowej działa wiele innych czynników, a nie tylko krzem.
Krzemu znacząco więcej dostarczają produkty z roślin krzemowych, jak je nazwałeś.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 23 sty 2015, 15:47

Krzemem w raka

O kolagenowej zupie ogórkowej, jedzeniu srebrnymi sztućcami, koniu trojańskim, który niszczy chore komórki od wewnątrz oraz wodorze, który może zmienić świat pod względem energetycznym ze STANISŁAWEM SZCZEPANIAKIEM, chemikiem, wynalazcą, autorem blisko 150 patentów, odznaczonym przez Królewską Kapitułę Belgijską Wielkim Krzyżem Oficerskim Orderu Wynalazczości rozmawia Jolanta Podsiadła.

Dlaczego z każdym rokiem wzrasta liczba zachorowań na raka, alergie, cukrzycę, łuszczycę, wirusowe zapalenie wątroby typu C?

– Oprócz stresu chorobom tym sprzyjają zakwaszenie i niedotlenienie organizmu, za dużo węglowodanów (cukrów) w diecie, stany zapalne jelit, zatok i jamy ustnej, pasożyty i grzyby oraz brak makro-, mikro- i ultraelementów (np. złoto, srebro). Gleba jest wyjałowiona z pierwiastków, a więc automatycznie brakuje ich w roślinach, a w konsekwencji – w naszym pożywieniu. Nic dziwnego, że mamy ich totalny niedobór.

Na przykład krzemu?

Krzem jest jednym z najważniejszych składników mineralnych człowieka, żaden żywy organizm – jak wskazywał prof. Wiernadski – nie może bez niego istnieć. I choć w organizmie człowieka znajduje się go z pozoru niewiele, około 0,007 proc., to spełnia on kluczową rolę. Wchodzi w skład tkanki łącznej, jest podstawą struktury kości, chrząstek, naczyń krwionośnych, mięśni, skóry, paznokci i włosów, potrzeba go w trzustce, wątrobie, nerkach, sercu, tarczycy i innych narządach. Na podstawie badań stwierdzono, że jeśli jego poziom w organizmie spada poniżej 1,6 g, powstaje wirusowe zapalenie wątroby, poniżej 1,4 g – cukrzyca, poniżej 1,3 g rozwija się rak, a poniżej 1,2 g następują groźne wylewy krwi do mózgu, pojawiają się tętniaki i zawały.

Jak to się stało, że chemik, którego specjalnością była chemia przemysłowa i samochodowa, zainteresował się suplementami diety?

– Przed dziesięciu laty stwierdzono u mnie rozległego, rozwarstwiającego tętniaka aorty. Byłem przygotowywany do skomplikowanej operacji i
stchórzyłem, nie wróciłem do szpitala z przepustki. Zacząłem szukać przyczyn mojej choroby i tak doszedłem do pierwiastków. Miałem olbrzymi niedobór krzemu i boru, zatem nie przyswajałem kolagenu i elastyny, a to doprowadziło do kruchości naczyń krwionośnych. Moim ratunkiem była więc dieta bogata w kolagen i odpowiednia suplementacja.

Jakie produkty dostarczają kolagenu?

– Golonka, podroby, galarety, jaja, ryby łososiowate. Poza tym w bardzo prosty i tani sposób możemy wzbogacać kolagenem na przykład zupy.
Kupujemy po 50 groszy za kilogram skórki świńskie, gotujemy je w garze z łyżeczką kwasku cytrynowego, a gdy zmiękną – studzimy, mielimy, porcjujemy po około 100 gramów w woreczki foliowe i wkładamy do zamrażalnika. Przy gotowaniu zupy dodajemy do niej porcję tak przygotowanych skórek i mamy pomidorową czy ogórkową kolagenową. Można nimi wzbogacać i inne potrawy, według uznania. A gdy jemy ryby czy galaretę, nie zapominajmy o pokropieniu ich cytryną. Naturalna witamina C sprzyja przyswajaniu kolagenu.

A suplementy?

– Szukałem odpowiednich i ich nie znalazłem.

Nie wystarczyło wejść do apteki?

– Otóż nie. Ze zdobytej przeze mnie wiedzy wynikało, że jeśli coś ma skutecznie odżywić komórkę, to musi do niej dotrzeć, a więc pokonać błonę komórkową. Być tak małe, jak jony potasu i sodu. Nie znalazłem preparatów z minerałami, które spełniałyby te kryteria. Postanowiłem więc je stworzyć. Opracowanie technologii uzyskiwania koloidalnego złota i srebra monojonowego (średnica jonów jest mniejsza niż 0,2 nanometra, więc przenikają one bezpośrednio do komórek i w nich działają) zajęło mi kilka lat. Moim nowym patentem jest roztwór monojonowego srebra wzbogacony organicznym borem. Borem wzbogaciłem także organiczny krzem. Bor to bardzo ważny pierwiastek, zdecydowanie niedoceniany. Jest niezbędny do prawidłowej gospodarki wapniowej organizmu, razem z wapniem, magnezem i witaminą D reguluje metabolizm, wzrost i rozwój tkanki kostnej. Zapobiega osteoporozie, zakrzepom krwi, zapaleniom stawów, stosuje się go przy leczeniu raka prostaty i szyjki macicy.

Jest w jedzeniu?

Najwięcej zawierają go ( boru) orzechy, powinien występować w świeżych owocach i warzywach. Ale problem w tym, że podobnie jak krzemu brakuje go w glebie alkalizowanej wapnem i jego solami. Skąd zatem miałby się brać w roślinach? Dlatego przy każdej okazji podkreślam, że ratunkiem dla naszego zdrowia jest ekologiczne rolnictwo.

Czy Pana zdaniem monojonowe srebro może być alternatywą dla antybiotyku?

– Srebro ma silne właściwości bakteriobójcze, niszczy grzyby i wirusy. Jego cząsteczki nie atakują mikroorganizmów bezpośrednio, lecz dezaktywują enzym, którego jednokomórkowe bakterie, grzyby i wirusy używają w metabolizmie tlenowym. W wyniku tego obumierają one w ciągu dosłownie kilku minut. Jest to również bardzo prawdopodobna przyczyna, dla której bakterie nie uodparniają się na srebro, jak to czynią w przypadku antybiotyków. Ale chcę podkreślić, że nie jestem wrogiem antybiotyków jako takich. Uważam jednak, że przy wsparciu srebra i innych suplementów diety można skutecznie stosować mniejsze ich dawki, a często w ogóle z nich zrezygnować. Współpracuję w tym zakresie z kilkoma lekarzami, wymieniamy informacje, a korzystają na tym pacjenci.


Na czym polega działanie konia trojańskiego w opatentowanym przez Pana organicznym krzemie z borem?

– Mój koń trojański to specjalna organiczna grupa, która ulega metabolizmowi wyłącznie w komórkach chorych i w komórkach pasożytów. W wyniku tego są one niszczone od wewnątrz – w podobny sposób, jak robi to witamina B17 – a zdrowe komórki organizmu odzyskują zawarty w nich krzem.

Pasożyty go przechwytują, jeśli je mamy?

– Na ogół mamy i nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tymczasem sieją one spustoszenie w organizmie, zabierając nam mikroelementy, a wydalając toksyny. Zwalczać je można preparatami ziołowymi, ja szczególnie polecam olej z dyni. Z metod technicznych skuteczny w walce z nimi jest generator Zappera, można w ten sposób w kilka minut wybić pasożyty u dzieci cierpiących na choroby skórne, alergie i inne dolegliwości. Dodatkowo trzeba odkwasić organizm, najlepiej żywą wodą otrzymywaną w elektrolizerach.


Jeśli zaś chodzi o dotlenianie, to polecam na przykład kąpiele z matą ozonową, a nawet picie wody utlenionej. Zaczynamy od kilku kropli trzyprocentowej wody utlenionej na szklankę wody i po kilku dniach dochodzimy do 30–40 kropli na szklankę. Taką wodę pijemy przez kilka miesięcy. Więcej na ten temat znajdziemy w książce prof. Iwana Nieumywakina Woda utleniona na straży zdrowia.


Suplementy diety to tylko część Pana pomysłów i patentów. Czego dotyczy umowa, którą Politechnika Świętokrzyska w Kielcach podpisała z Pana firmą?

– Dotyczy ona projektu badawczego otrzymywania wodoru z elektrolizy wody. Jego celem jest znalezienie alternatywnego, taniego i ekologicznego źródła energii. Marzy mi się, żeby Kielce stały się „zagłębiem wodoru”, chcę namówić do współpracy innych partnerów w regionie, przygotowujemy umowę z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, sprawą zainteresowane jest Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Czy ma to coś wspólnego z zimną fuzją?

– Ona stała się już faktem, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co proponuje Andrea Rossi czy prof. Borys Bołotow. Mnie te sprawy zajmują od dwudziestu lat, czyli od czasu, gdy po raz pierwszy dokonałem syntezy termojądrowej z ciężką wodą i palladem, a dokładniej – z elektroosadzaniem palladu i jego stopów.

Czy komora – model syntezy zimnej fuzji – którą Pan po raz pierwszy prezentuje, też wykorzystuje deuter?

– Nie, fuzji ulegają atomy niklu i wodoru, zwykłego wodoru, który można uzyskiwać na różne sposoby. I tym się między innymi zajmuję. Niezależnie od tego, w pracach, które prowadzimy, mamy 20-krotny współczynnik wydajności wodoru, tzn. wkładamy 1 kW, a wyjmujemy 20 kW. Oznacza to 2 tys. proc. wzrostu.

To, o czym Pan mówi, może całkowicie zmienić świat pod względem energetycznym!

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=13&cad=rja&uact=8&ved=0CFsQFjAM&url=http%3A%2F%2Fwww.4wymiar.pl%2Fw-nowym-numerze%2F477-krzemem-w-raka.html%3Fshowall%3D%26start%3D1&ei=PVTCVLPmD8WJ7QaxlIGgDw&usg=AFQjCNGyusouT2Gitd2Hjrop4eKqGRdddg&sig2=Y5KCaRfNw1smFfxzwuZuxQ

ciekawe pomysły 8-)
ale czy ''wywary krzemowo'' wg dra Różańskiego i boraks wg dr Lasta - nie są jakby równie skuteczne i duuużo tańsze..? ;)

czy:
Moim nowym patentem jest roztwór monojonowego srebra wzbogacony organicznym borem.

- ten patent traktujemy jako ciekawostkę ? ;)

ale ta zupa kolagenowa - no prościej się nie da ;)

pozdrawiam
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 03 lut 2015, 00:04

- '' Utrata odporności na zmęczenie wiązać się może z brakiem w garnku fasoli i grochu bo w nich jest masa magnezu, kobaltu, żelaza, fosforu, błonnika, białka roślinnego, żółtego fosforu przeciw stanom reumatycznym, kamicy nerkowej i wątrobowej.

Zastanawiamy się, że sto lat temu nikt nie znał choroby, którą teraz nazywamy zawałem. Ale 100 lat temu nikt nie słyszał o kranie w ścianie, o wodzie ze wspólnej studni, do której sypie się masę chloru, który zupełnie niszczy krzem.
A Pan Bóg z krzemu zmieszanego z wapnem zbudował nasze kości, zęby, usztywnił dziąsła i nawet włosy. Teraz zaś mamy wodę rozmiękczoną, zupełnie bez krzemu. Nie dostarczając organizmowi krzemu, zapadamy w końcu na chorobę nazwaną zawałem, mamy krwawiące dziąsła ,wypadające włosy, łamiące się paznokcie kruche kości i ogólnie jesteśmy zmęczeni. Przy byle wysiłku pocimy się niesamowicie.

KASZA SUPERSTART

Zastanawiamy się, jak nasze prababki rodziły po dziesięcioro dzieci, 10 godzin chodziły w słońcu po polu z sierpem i żadna nie chorowała na żylaki, hemoroidy, nie miała kłopotu z wylewem krwi do mózgu. A pradziadek nic nie wiedział o kłopotach z krążeniem w nogach i żadnego zawał nie powalił? Bo oni jedli często kaszę gryczaną, która dostarczała ogromnych ilości krzemu.

Kasza gryczana posiada 60% krzemu, stąd nie chce jej jeść żaden robaczek ani mysz polna. W byle jakich warunkach nie ulega zanieczyszczeniu właśnie z powodu dużej ilości krzemu.

Tego krzemu bardzo łatwo przyjmowanego i wchłanianego przez nasz organizm. W kaszy gryczanej są całe pokłady rutyny, od której zależą nasze arterie, wszystkie żyły, tętnice. Dlatego z kaszy gryczanej robią w tej chwili /Herbapol tabletki Wenescyn przeciw żylakom, hemoroidom i innego rodzaju kłopotom krążeniowym: Na Zachodzie robią Weneruton. Robią kropelki przeciw miażdżycy Rutison. Robią też Rutinoscorbin zmieszany z dziką różą. A w garnku kaszy gryczanej nie uświadczysz. ;)

Kamienie nerkowe i wątroba dawniej nic o nich nie wiedziano. Dlaczego? Ponieważ na jesieni gosposia przygotowywała dwa worki fasoli na zimę. Kto jada fasolę w życiu nie cierpi na migrenę, nie ma problemów z jakimkolwiek łamaniem w kościach, z bezsennością i nie choruje na kamicę nerkową i wątrobową. Nigdy nie zachoruje na zapalenie pęcherza, ani nie będzie miał problemów z dną, tzn. z odkładaniem się mocznika między tkanką stawową a mięśniami. A fasola jest jakoś bardzo rzadko w kuchni obecna, raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc.''
(...)

zawsze cenne i na czasie zalecenia śp. Jerzego Majewskiego vel o. Grande 8-)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » środa 11 lut 2015, 16:24

Użyłem słowa „prawdopodobnie”, gdyż w Afryce Północnej istnieje stary zwyczaj zakopywania w piasku osób cierpiących na reumatyzm. Loïc Le Ribault także utrzymywał, że na powierzchni ziaren piasku znajduje się cienka warstwa krzemu organicznego, czyli aktywnego i przyswajalnego przez organizm, a więc skutecznego w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów, osteoporozą, problemami skórnymi i miażdżycą.

Krzem pod postacią koloidalną
Na szczęście krzem występuje w naturze również pod postacią koloidalną, to znaczy w formie cząsteczek zawieszonych w płynie (podobnym do soku takich roślin jak pokrzywa, skrzyp czy bambus).

W każdym razie postać koloidalna jest wciąż formą mineralną, a więc bardzo słabo przyswajalną przez organizm. Jedynie 1–10% przejdzie przez barierę jelitową. Ta mała część przedostanie się do krwi, a reszta nigdy nie dotrze do komórek i tkanki łącznej.

Krzem pod postacią organiczną

Jednak krzem występuje także pod postacią organiczną, czyli nieutlenioną (inaczej „zredukowaną”) i rozpuszczalną w wodzie, a zatem aktywną i dobrze przyswajalną przez organizm, w tym na poziomie komórkowym.

Czytelników, którzy pasjonują się chemią, zainteresuje fakt, że krzem organiczny składa się z grupy metylowej (1 atom węgla i trzy atomy wodoru), połączonej z krzemem, która z kolei złączona jest z jedną, dwoma lub trzema grupami hydroksylowymi (-OH). Im więcej grup hydroksylowych, tym bardziej krzem jest aktywny.

Główna cząsteczka stosowana w suplementach diety wynaleziona przez Norberta Duffauta to monomethylsilanetriol (MMST), który liczy maksymalnie trzy grupy hydroksylowe.

Należy zwrócić uwagę, że to, w jaki sposób krzem organiczny pojawia się w naturze, pozostaje tajemnicą. Po dziś dzień nikt nie zajął się tą kwestią.

z Poczty Zdrowia.

- nie wiem czy rację ma p. Janek, (tu akurat p. Franek), ale to zakopywanie w piasku ciekawym się wydaje - szczegolnie dzieci to lubia na plaży- moze nie ''skażone'' intuicyjnie to czuja ? ;)
- co do chemicznych aspektów - może ktoś mógłby ? ...
- czyli zadając sobie Krzem w postaci wywarów z roślin krzemowych - absorbujemy słabo wchłanialna formę koloidalną ? tak to rozumiem.. ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

ODPOWIEDZ