Drodzy forumowicze i goście!

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

KRZEM

cedric
Posty: 4525
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 76
x 112
Podziękował: 2645 razy
Otrzymał podziękowanie: 6852 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: cedric » poniedziałek 30 mar 2020, 23:47

Szkło wodne

Sodium Silicate || Water Glass: (Uses from Industrial to Daily Life)
https://www.youtube.com/watch?v=IXQM8nheRv0
0 xcedric
Posty: 4525
Rejestracja: sobota 10 mar 2018, 21:53
x 76
x 112
Podziękował: 2645 razy
Otrzymał podziękowanie: 6852 razy

Re: KRZEM

Nieprzeczytany post autor: cedric » czwartek 30 kwie 2020, 00:03

https://www.sott.net/article/433433-Soi ... y-bleeding

"Gleba w ranach może pomóc powstrzymać śmiertelne krwawienie

Kerry Blackadar
med.ubc.ca
Pn, 27 kwietnia 2020 18:27 UTC
Nowe badania UBC pokazują po raz pierwszy, że krzemiany glebowe - najliczniejszy materiał na skorupie ziemskiej - odgrywają kluczową rolę w krzepnięciu krwi.

„Gleba to nie tylko nasza matryca do uprawy żywności i materiałów budowlanych. Tutaj odkryliśmy, że gleba może faktycznie pomóc kontrolować krwawienie po urazie, wywołując krzepnięcie”, mówi starszy autor badania dr Christian Kastrup, profesor nadzwyczajny na wydziale medycyny biochemii i biologii molekularnej oraz naukowiec w Michael Smith Smith Laboratories and Center for Blood Research.

Badanie, opublikowane dzisiaj w Blood Advances, wykazało, że obecność gleby w ranach pomaga aktywować białko krwi, znane jako czynnik krzepnięcia XII. Po aktywacji białko rozpoczyna szybką reakcję łańcuchową, która pomaga w tworzeniu zatyczki, uszczelnieniu rany i ograniczeniu utraty krwi.

Podczas gdy naukowcy ostrzegają, że istnieje wysokie ryzyko zakażenia niesterylizowanym brudem, twierdzą, że ich odkrycia mogą mieć wpływ na przyszły rozwój nowych strategii wykorzystujących sterylizowaną glebę , aby pomóc w zarządzaniu krwawieniem i potencjalnie zrozumieć infekcję po urazie.

Nadmierne krwawienie jest odpowiedzialne za nawet 40 procent śmiertelności u pacjentów z urazami. W skrajnych przypadkach i na odległych obszarach bez dostępu do opieki zdrowotnej i produktów do uszczelniania ran, takich jak gąbki i szczeliwa, sterylizowana gleba może potencjalnie zostać wykorzystana do powstrzymania śmiertelnego krwawienia po urazach „mówi dr Kastrup.

Badanie wykazało również, że mechanizm, dzięki któremu krzemiany glebowe aktywują czynnik XII i promują szybsze krzepnięcie, jest unikalny dla ssaków lądowych lub tych, które żyją głównie lub całkowicie na lądzie.

„To odkrycie pokazuje, jak ssaki lądowe, od myszy po ludzi, ewoluowały, aby w naturalny sposób wykorzystywać krzemiany jako specyficzny sygnał dla czynnika XII w celu wywołania krzepnięcia krwi”, mówi Lih Jiin Juang, pierwszy autor badania i doktorant UBC w dziale biochemii i biologia molekularna. „Wyniki te będą miały ogromny wpływ na sposób, w jaki postrzegamy nasze relacje z otoczeniem”.

Następny plan naukowców obejmuje sprawdzenie, czy reakcja krwi na krzemiany pomaga zapobiegać infekcji drobnoustrojami w glebie. Będą również sprawdzać, czy krzemiany z powierzchni księżyca są w stanie aktywować czynnik XII i zatrzymać krwawienie.

„Jeśli krzemiany księżyca aktywują czynnik XII, to odkrycie może okazać się przydatne w zapobieganiu śmierci wśród osób odwiedzających lub kolonizujących księżyc, a także zapewni dalszy wgląd w identyfikację materiałów, które mogą zatrzymać krwawienie w bardzo odległych środowiskach przy ograniczonych zasobach i zasobach medycznych”, mówi Dr. Kastrup."
0 xODPOWIEDZ