Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

JAJA

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » wtorek 21 kwie 2015, 21:05

Jak braknie prądu na dłużej poumierają z wielu przyczyn.


dzieci z powodu braku tableta ..
starsi z braku tv :lol:

ale brak sieci jest dla mnie jak kataklizm ! ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
sandra
Posty: 2315
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 19:20
x 96
x 176
Podziękował: 1352 razy
Otrzymał podziękowanie: 4878 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: sandra » wtorek 21 kwie 2015, 22:10

analityczka pisze: To jest prosta metoda? Prażenie, mielenie, zalewanie, filtrowanie - dziękuję, ale to nie dla mnie

Możesz zawsze kupic gotowy cytrynian wapnia..
Resztki organiczne to ta błonka =bogactwo kolagenu.
Gdy je zdejmuje, to czuje się jak kopciuszek.
Zapadam w pewien rodzaj stuporu króliczego, mój mózg sie wyłącza.
Po oczyszczeniu ok 10 skorup jestem jak po kilku godzinach medytacji ....Ommm, Ommmm
Polecam :D
0 x



Awatar użytkownika
analityczka
Posty: 443
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2015, 16:16
x 1
x 12
Podziękował: 230 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: analityczka » środa 22 kwie 2015, 07:46

Możesz zawsze kupic gotowy cytrynian wapnia..

Mogę, ale wapń ze skorupek jest lepiej wchłaniany - wiele ma to wskazuje.
Medytacji przy ściąganiu błonki szczerze zazdroszczę. Jednak to nie dla mnie :(
0 x


* Informacja bez sprawdzenia wiarygodności źródeł jest tylko hipotezą.
* Ja mogę być nieobiektywna, dowody – nie.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 22 kwie 2015, 08:49

Tylko po co się męczyć ze ściąganiem błonki? Przecież ona się nie rozpuszcza. Więc zostanie odfiltrowana.
Nawet całe jajko można pozbawić skorupki mocząc je w szklance z roztworem kwasku cytrynowego.

Pozbawianie błonki jest istotne (podobno) w jednym przypadku - gdy utłuczoną skorupkę bierzemy w proszku na okoliczność, gdy się nam coś "przykleiło", jak np. skórka pomidora, w żołądku i zalega.
W takim przypadku działa też ziemia okrzemkowa, ale rzadko mamy ją pod ręką.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
analityczka
Posty: 443
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2015, 16:16
x 1
x 12
Podziękował: 230 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: analityczka » środa 22 kwie 2015, 09:11

Jak widać nie ma doskonałego rozwiązania.
Błonka to prawie sam kolagen. Nie po to piję żelatynę, żeby błonki wyrzucać :)
0 x


* Informacja bez sprawdzenia wiarygodności źródeł jest tylko hipotezą.
* Ja mogę być nieobiektywna, dowody – nie.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 22 kwie 2015, 09:43

Jak nie chcesz błonki wyrzucać to filtrować nie musisz! Jedna robota mniej.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
analityczka
Posty: 443
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2015, 16:16
x 1
x 12
Podziękował: 230 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: analityczka » środa 22 kwie 2015, 10:20

Może niejasno się wyraziłam, więc inaczej.
Nie znam łatwej możliwości zbierania/składowania skorupek przez 7-14 dni, by uzbierać większą ilość do np. zmielenia.
Przez tydzień-dwa organiczne resztki na skorupkach się zepsują, spleśnieją.
A nawet jak nie, to po zmieleniu chyba zaśmierdną?
Składować w jakimś konserwancie?
0 x


* Informacja bez sprawdzenia wiarygodności źródeł jest tylko hipotezą.
* Ja mogę być nieobiektywna, dowody – nie.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 22 kwie 2015, 11:34

Możesz je zagotować, a potem wysuszyć, nawet bez piekarnika. W lodówce im nic nie będzie.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7359
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 249
Podziękował: 5973 razy
Otrzymał podziękowanie: 11582 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: Thotal » środa 22 kwie 2015, 11:50

A może wystarczy wystawić skorupki na słońce, a one wyschną w pół godziny.
Osobiście nie widzę problemu w suszeniu i magazynowaniu skorupek dla zmielenia blenderem w takiej ilości, by odpowiednio zapełnić jego pojemnik.



Pozdrawiam - Thotal :)
0 x



Awatar użytkownika
sandra
Posty: 2315
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 19:20
x 96
x 176
Podziękował: 1352 razy
Otrzymał podziękowanie: 4878 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: sandra » środa 22 kwie 2015, 12:06

Pytanie w temacie skorupka.
Czy węglan wapnia pozyskany ze skorupek jaj gotowanych lub surowych wykazuje różnice ?
Jesli tak to jakie i na korzyść których ?
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 22 kwie 2015, 12:14

Oczywiście, że nie - on się trudno rozkłada, to jest kreda - tylko kwasami, więc przyswaja się też kiepsko w naturalnej postaci, bo nie zdąży zostać strawionym, a u tych z niedoborem kwasu żołądkowego to prawie w ogóle. Stąd zrobienie cytrynianu znacząco poprawia ostatnią kwestię. Uwalnianych jest też do roztworu mnóstwo innych minerałów ze skorupki, nie tylko sama kreda.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
sandra
Posty: 2315
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 19:20
x 96
x 176
Podziękował: 1352 razy
Otrzymał podziękowanie: 4878 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: sandra » środa 22 kwie 2015, 12:28

blueray21 pisze: Uwalnianych jest też do roztworu mnóstwo innych minerałów ze skorupki, nie tylko sama kreda.

Pozostańmy przy węglanie :)
Bo to, że cytrynian jest lepsiejszy to wiem, uzywam oba, ale wiedzę mam malutka.
Dla pewnosci;
To znaczy, że ugotowana skorupka , wysuszona , zmielona na pył i zjedzona nie da nam nic więcej oprócz trudno przyswajalnej kredy ?
To znaczy, że nie ugotowana skorupka, surowa, wysuszona, zmielona równiez zachowa się w naszym organizmie jak w/w czyli ugotowana?
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 22 kwie 2015, 13:36

Oczywiście gotowanie kredy w niczym jej nie przeszkadza.
Zachowają się tak samo.
Do sporządzenia cytrynianu, nie trzeba ich mielić, w naturalnej postaci należy zmielić, utłuc jak najdrobniej.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
analityczka
Posty: 443
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2015, 16:16
x 1
x 12
Podziękował: 230 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: analityczka » środa 22 kwie 2015, 13:46

Czy węglan wapnia pozyskany ze skorupek jaj gotowanych lub surowych wykazuje różnice ?

Też chciałabym wiedzieć, ale nigdzie nie znalazłam.
Chyba surowe, bo magnez by się wypłukał...
Na dole linki do badań

One whole medium sized eggshell makes about one teaspoon of powder, which yields about 750 - 800 mgs of elemental* calcium plus other microelements, i.e. magnesium, boron, copper, iron, manganese, molybdenum, sulphur, silicon, zinc, etc. There are 27 elements in total. The composition of an eggshell is very similar to that of our bones and teeth.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... A/abstract
http://www.google.pl/books?id=OnZNqXI8z ... &q&f=false

Czy cytrynian jest lepiej przyswajalny? Może. Nie mam pewności.
http://nourishedmagazine.com.au/blog/ar ... egg-shells
0 x


* Informacja bez sprawdzenia wiarygodności źródeł jest tylko hipotezą.
* Ja mogę być nieobiektywna, dowody – nie.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 22 kwie 2015, 13:52

Dlaczego akurat magnez miałby się wypłukać? Przecież w skorupce nie jest w postaci rozpuszczalnej w wodzie.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
analityczka
Posty: 443
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2015, 16:16
x 1
x 12
Podziękował: 230 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: analityczka » środa 22 kwie 2015, 15:46

Nie wiem w jakiej jest postaci. Ale to chyba nieważne.
Wracając do meritum - skorupki są cenne, ale nie wiem
a) czy warto zbierać wszystkie, czy tylko surowe, tylko gotowane?
b) jak je przechowywać

Resztki to białko surowe (zaschnie) i gotowane (kiedyś spleśnieje) oraz błonka kolagenowa (też białko).
Załóżmy, że zbieram w lodówce przez 2 tygodnie. Mielę. Jak długo jeszcze białko i błonka wytrzymają?
Zmielić i wrzucić do gorącego piekarnika, na patelnię? Zmienię strukturę (denaturacja)? Szkoda kolagenu... Choć z drugiej strony enzymy trawienne też niszczą białka.

Muszę jeszcze pomyśleć, poczytać
0 x


* Informacja bez sprawdzenia wiarygodności źródeł jest tylko hipotezą.
* Ja mogę być nieobiektywna, dowody – nie.

Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9737
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 483
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14639 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » środa 22 kwie 2015, 17:05

analityczka pisze:Muszę jeszcze pomyśleć, poczytać

Nie traktuj tego jako złośliwość, ale będzie to z korzyścią dla nas i dla ciebie.
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
analityczka
Posty: 443
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2015, 16:16
x 1
x 12
Podziękował: 230 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: analityczka » środa 22 kwie 2015, 18:14

Nie traktuję.
Zakładam, że nie tylko ja czytam, sprawdzam, dokształcam się.
Czasem rzucam monetę ;)
Ludzie, którzy już zjedli wszystkie rozumy jakoś mnie nie interesują...
1 x


* Informacja bez sprawdzenia wiarygodności źródeł jest tylko hipotezą.
* Ja mogę być nieobiektywna, dowody – nie.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » piątek 31 lip 2015, 09:57

Dziewięć powodów, dla których warto jeść jajka

(a trzeci jest moim ulubionym)

******************************

Szanowny Czytelniku,

jajko zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do przeobrażenia pojedynczej komórki w pisklę.

W kompletne, żywe kurczątko, które ma szkielet, organy wewnętrzne, ślepia, krew, a nawet pióra i dziób! Bez żadnego udziału zewnętrznego, nie licząc odrobiny tlenu, który przenika przez skorupkę.

Nie do wiary, prawda? Jak się dokonuje ten cud natury? Tylko białko i żółtko jednego jaja, które równie dobrze mogłoby skończyć na patelni jako sadzone? Zachwycam się tym nieustannie i wciąż nie mogę w to uwierzyć.

Ale jeśli zapytasz dietetyka, on wyjaśni Ci, że nie jest to aż tak zaskakujące, jakby się mogło wydawać. Ponieważ jajo naprawdę jest najbardziej kompletnym pokarmem, jaki istnieje.

1. Wszystkie proteiny

Jajko jest uważane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za produkt doskonały, jeśli chodzi o zawartość białka (protein).

Występują w nim w idealnych proporcjach wszystkie najważniejsze aminokwasy. Oznacza to, że można zachować doskonałe zdrowie, spożywając jajka jako jedyne źródło protein.

I nie ponosi się żadnego ryzyka niedoboru.

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka może wspomóc zwiększenie masy mięśniowej1, zredukować masę tłuszczową2, obniżyć ciśnienie krwi3 i poprawić stan kości.4

2. Deszcz witamin

Jajko zawiera witaminę A, B2, B5, B6, B9, B12, D, E oraz K.

To jeden z pokarmów najbardziej kompletnych, jeśli chodzi o zawartość witamin.

3. Dużo choliny

Jedno żółtko zawiera 100 mg choliny.

Cholina jest absolutnie niezbędnym, a przy tym słabo znanym ogółowi społeczeństwa składnikiem odżywczym.

Odgrywa ona zasadniczą rolę biologiczną jako tzw. dawca grup metylowych i prekursor S-adenozylometioniny (substancji często stosowanej w leczeniu artrozy).

Zdecydowana większość populacji spożywa cholinę w niewystarczających ilościach. Specjalista Steven Zeisel alarmuje:

Najnowsza analiza badań NHANES (Narodowe Badania Zdrowia i Żywienia) 2003-2004 wykazała, że średnie spożycie choliny wśród dzieci (z wyjątkiem tych najmłodszych), mężczyzn i kobiet (w tym kobiet w ciąży) jest na znacznie niższym poziomie niż zalecany.5

Spożywanie jaj umożliwia wyrównanie tego niedoboru.


4. Dobre tłuszcze

Jedno duże jajko zawiera 5 gramów dobrych tłuszczów.

Oczywiście, powiedzmy to uczciwie, jakość tych tłuszczów zależy przede wszystkim od tego, z jakiego chowu pochodzą kury i czym są karmione.

Dziś większość mieszkańców miast uważa, że zdrowa kura powinna być karmiona ziarnem, zwłaszcza kukurydzą.

To herezja.

Kura jest wszystkożerna: mimo że nie ma zębów, to nie jest tajemnicą, że uwielbia mięso, robaki, wszelkiego rodzaju owady. Zje wszystko, co znajdzie w glebie, pod warunkiem, że pozwoli się jej wolno biegać na świeżym powietrzu. Będzie również jeść trawę i liście.

Takiego rodzaju chów i dieta przyczynią się do powstawania dobrych tłuszczów w jajku, kwasów tłuszczowych omega-3 i jeszcze wielu innych składników, ale pod warunkiem, że hodowca wpadnie na dobry pomysł, żeby dawać swoim kurom siemię lniane lub olej z ryb. Wówczas jaja będą jeszcze bogatsze w kwasy omega-3.

Badania wskazują, że spożywanie jaj bogatych w kwasy omega-3 jest bardzo skutecznym sposobem obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi6. Trójglicerydy są dobrze znanym faktorem chorób serca7.

5. Luteina i zeaksantyna na zdrowe oczy

Jedną z konsekwencji starzenia się jest pogorszenie wzroku. Istnieje wiele składników odżywczych, które pomagają przeciwdziałać procesowi degeneracji Twoich oczu.

Wśród nich najbardziej godne uwagi są luteina i zeaksantyna – silne przeciwutleniacze, które mają tendencję do gromadzenia się w siatkówce oka8.

Badania wykazują, że dostarczenie odpowiedniej ilości tych składników może znacznie zmniejszyć ryzyko dolegliwości związanych z wiekiem: zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej9.

Żółtko zawiera duże ilości luteiny i zeaksantyny.

W badaniu naukowym opublikowanym w American Society for Clinical Nutrition przeanalizowano wpływ dodania żółtka jaja do diety osób, których 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pochodziło z tłuszczu wołowego lub oleju kukurydzianego. Badanie wykazało, że zwykłe dodanie 1,3 żółtka jaja kurzego dziennie przez 4 i pół tygodnia spowodowało podwyższenie poziomu luteiny o 28%-54%, a zeaksantyny o 114%-142% w surowicy10.

6. Jaja nie podnoszą poziomu cholesterolu

Jaja padły ofiarą poważnego zniesławienia – równie głupiego, co niesłusznego.

Oskarżono je o podwyższanie poziomu cholesterolu, przez co utrzymuje się, że nie powinno się jeść więcej niż 3 – 4 jajek tygodniowo11. Co odważniejsi zalecają spożycie do 6 na tydzień12.

A ja powiem tak: jedz tyle, ile chcesz, nawet 3 dziennie. Chyba, że cierpisz na genetyczną hipercholesterolemię rodzinną.

Prawdą jest, że jajko zawiera 212 mg cholesterolu, czyli więcej niż połowę zalecanej dziennej dawki cholesterolu (300 mg).

Ale należy pamiętać, że cholesterol pokarmowy ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu we krwi.

80% cholesterolu we krwi jest produkowane przez wątrobę.

Ponadto reakcja na cholesterol znacznie różni się u poszczególnych osób:

u 70% osób jaja nie zwiększają poziomu cholesterolu w ogóle;
u innych mogą nieco zwiększyć poziom cholesterolu HDL.
Może to wydawać się niepokojące, jeśli zaliczasz się do tych 30%.

Ale tak naprawdę, to wcale takie nie jest: wśród osób, które mają wysoki poziom cholesterolu HDL, ryzyko chorób serca, udaru mózgu i innych problemów zdrowotnych jest niższe13.

Codzienne spożywanie jaj przez osoby cierpiące na zespół metaboliczny (cukrzyca, otyłość) spowodowało polepszenie profilu lipidowego krwi i poprawę wrażliwości na insulinę14.

7. Jajka są tanie

Jaja nie są drogie. Jeśli przeliczymy ich cenę za kilogram, to okazuje się ona niższa niż większości mięs i ryb.

8. Jaja dają poczucie sytości

Jaja pozwalają na uzyskanie satysfakcjonującego uczucia sytości.

Badanie z udziałem 30 kobiet z nadwagą wykazało, że spożywanie jajek na śniadanie ułatwiało im kontrolowanie głodu.

W porównaniu do kobiet spożywających chleb, u kobiet jedzących jajka bez żadnego wysiłku automatycznie, w ciągu 36 godzin, zmniejszała się ilość spożywanych pokarmów15.

9. Jajka są smaczne!

Jaja są pyszne same w sobie i dobrze wypadają jako składnik różnych dań.

Zawarte w nich dobre tłuszcze sprawiają, że jajka łatwo chłoną wszystkie smaki, z którymi połączysz je podczas gotowania: z grzybami, cebulą, boczkiem, grillowaną papryką, pieprzem.

Ważne jest, żeby umieć się delektować. Teraz już wiesz, że możesz to robić bez najmniejszych obaw.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Wszystko 'to' już gdzieś było, ale przypomnieć nie zaszkodzi ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
analityczka
Posty: 443
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2015, 16:16
x 1
x 12
Podziękował: 230 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Re: JAJA - cholina

Nieprzeczytany post autor: analityczka » piątek 31 lip 2015, 17:33

grzegorzadam pisze:Dziewięć powodów, dla których warto jeść jajka
(a trzeci jest moim ulubionym)

******************************
3. Dużo choliny
Jedno żółtko zawiera 100 mg choliny.


Jedno żółtko to 100 mg choliny albo i więcej :)
Wg Linus Pauling Institute duże żółtko ma 126 mg choliny, a wg wikipedii prawie 150 mg.
Institute of Medicine of the National Academy of Sciences zaleca 550 mg choliny dziennie mężczyznom i 425 mg kobietom
http://lpi.oregonstate.edu/mic/other-nutrients/choline
Kilka dużych badań wykazało, że jemy za mało choliny, dużo poniżej naszego zapotrzebowania. Poza jajkami warto więc zainteresować się kalafiorem. Na surowo jest bardzo smaczny.
Dopowiem tylko, że cholina to składnik lecytyny

Na dole jest tabela z produktami bogatymi w cholinę - można zmieniać w niej sortowanie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Choline
0 x


* Informacja bez sprawdzenia wiarygodności źródeł jest tylko hipotezą.
* Ja mogę być nieobiektywna, dowody – nie.

Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » sobota 01 sie 2015, 00:10

Polecam wszystkim 3-5 jaj dziennie codziennie.
Dzień bez jaj to dzień stracony ;)
Sam jem minimum 5 w porywach do 10-ciu, w tym 5 na surowo, z solą, nie blenduje, nie mam na to czasu ani ochoty, lekko ścięta na maśle lub miekko też wchodzi.
To jest główny składnik mojej diety.
W niedzielę tylko na śniadanie podtapiam lekko na maśle starty żółty ser, i w to 5-6 jaj + ząbek młodego czosnku i kromki żytniego chleba.
"Trzyma' 5 godzin minimum.

pozdrawiam ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7359
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 249
Podziękował: 5973 razy
Otrzymał podziękowanie: 11582 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: Thotal » sobota 01 sie 2015, 07:04

Dawno temu w dzieciństwie uwielbiałem jajka, ale coś działało nie tak, bo dostałem uczulenia i po kilkudniowym, notorycznym spożywaniu całe ciało pokryte było swędzącymi krostami. Być może te jajka (sklepowe) były od kur karmionych nie tak, jak po powinny. Dzisiaj mając własne kury :D , staram się dobierać odpowiednią paszę i wysypek nie doświadczam.
Podobnie jak GA, robię jajecznicę lekko sparzoną i staram się nie uszkodzić żółtka... :)


Pozdrawiam - Thotal :)
Ps. najlepsza jajecznica wychodzi na świeżo pokrojonej słonince, z kurkumą, pieprzem i solą :)
0 x



Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7359
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 249
Podziękował: 5973 razy
Otrzymał podziękowanie: 11582 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: Thotal » sobota 01 sie 2015, 07:45

Szanowny Czytelniku,

jajko zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do przeobrażenia pojedynczej komórki w pisklę.

W kompletne, żywe kurczątko, które ma szkielet, organy wewnętrzne, ślepia, krew, a nawet pióra i dziób! Bez żadnego udziału zewnętrznego, nie licząc odrobiny tlenu, który przenika przez skorupkę.

Nie do wiary, prawda? Jak się dokonuje ten cud natury? Tylko białko i żółtko jednego jaja, które równie dobrze mogłoby skończyć na patelni jako sadzone? Zachwycam się tym nieustannie i wciąż nie mogę w to uwierzyć.

Ale jeśli zapytasz dietetyka, on wyjaśni Ci, że nie jest to aż tak zaskakujące, jakby się mogło wydawać. Ponieważ jajo naprawdę jest najbardziej kompletnym pokarmem, jaki istnieje.
1. Wszystkie proteiny

Jajko jest uważane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za produkt doskonały, jeśli chodzi o zawartość białka (protein).

Występują w nim w idealnych proporcjach wszystkie najważniejsze aminokwasy. Oznacza to, że można zachować doskonałe zdrowie, spożywając jajka jako jedyne źródło protein.

I nie ponosi się żadnego ryzyka niedoboru.

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka może wspomóc zwiększenie masy mięśniowej1, zredukować masę tłuszczową2, obniżyć ciśnienie krwi3 i poprawić stan kości.4
2. Deszcz witamin

Jajko zawiera witaminę A, B2, B5, B6, B9, B12, D, E oraz K.

To jeden z pokarmów najbardziej kompletnych, jeśli chodzi o zawartość witamin.
3. Dużo choliny

Jedno żółtko zawiera 100 mg choliny.

Cholina jest absolutnie niezbędnym, a przy tym słabo znanym ogółowi społeczeństwa składnikiem odżywczym.

Odgrywa ona zasadniczą rolę biologiczną jako tzw. dawca grup metylowych i prekursor S-adenozylometioniny (substancji często stosowanej w leczeniu artrozy).

Zdecydowana większość populacji spożywa cholinę w niewystarczających ilościach. Specjalista Steven Zeisel alarmuje:

Najnowsza analiza badań NHANES (Narodowe Badania Zdrowia i Żywienia) 2003-2004 wykazała, że średnie spożycie choliny wśród dzieci (z wyjątkiem tych najmłodszych), mężczyzn i kobiet (w tym kobiet w ciąży) jest na znacznie niższym poziomie niż zalecany.5

Spożywanie jaj umożliwia wyrównanie tego niedoboru.
4. Dobre tłuszcze

Jedno duże jajko zawiera 5 gramów dobrych tłuszczów.

Oczywiście, powiedzmy to uczciwie, jakość tych tłuszczów zależy przede wszystkim od tego, z jakiego chowu pochodzą kury i czym są karmione.

Dziś większość mieszkańców miast uważa, że zdrowa kura powinna być karmiona ziarnem, zwłaszcza kukurydzą.

To herezja.

Kura jest wszystkożerna: mimo że nie ma zębów, to nie jest tajemnicą, że uwielbia mięso, robaki, wszelkiego rodzaju owady. Zje wszystko, co znajdzie w glebie, pod warunkiem, że pozwoli się jej wolno biegać na świeżym powietrzu. Będzie również jeść trawę i liście.

Takiego rodzaju chów i dieta przyczynią się do powstawania dobrych tłuszczów w jajku, kwasów tłuszczowych omega-3 i jeszcze wielu innych składników, ale pod warunkiem, że hodowca wpadnie na dobry pomysł, żeby dawać swoim kurom siemię lniane lub olej z ryb. Wówczas jaja będą jeszcze bogatsze w kwasy omega-3.

Badania wskazują, że spożywanie jaj bogatych w kwasy omega-3 jest bardzo skutecznym sposobem obniżenia poziomu trójglicerydów we krwi6. Trójglicerydy są dobrze znanym faktorem chorób serca7.
5. Luteina i zeaksantyna na zdrowe oczy

Jedną z konsekwencji starzenia się jest pogorszenie wzroku. Istnieje wiele składników odżywczych, które pomagają przeciwdziałać procesowi degeneracji Twoich oczu.

Wśród nich najbardziej godne uwagi są luteina i zeaksantyna – silne przeciwutleniacze, które mają tendencję do gromadzenia się w siatkówce oka8.

Badania wykazują, że dostarczenie odpowiedniej ilości tych składników może znacznie zmniejszyć ryzyko dolegliwości związanych z wiekiem: zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej9.

Żółtko zawiera duże ilości luteiny i zeaksantyny.

W badaniu naukowym opublikowanym w American Society for Clinical Nutrition przeanalizowano wpływ dodania żółtka jaja do diety osób, których 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pochodziło z tłuszczu wołowego lub oleju kukurydzianego. Badanie wykazało, że zwykłe dodanie 1,3 żółtka jaja kurzego dziennie przez 4 i pół tygodnia spowodowało podwyższenie poziomu luteiny o 28%-54%, a zeaksantyny o 114%-142% w surowicy10.
6. Jaja nie podnoszą poziomu cholesterolu

Jaja padły ofiarą poważnego zniesławienia – równie głupiego, co niesłusznego.

Oskarżono je o podwyższanie poziomu cholesterolu, przez co utrzymuje się, że nie powinno się jeść więcej niż 3 – 4 jajek tygodniowo11. Co odważniejsi zalecają spożycie do 6 na tydzień12.

A ja powiem tak: jedz tyle, ile chcesz, nawet 3 dziennie. Chyba, że cierpisz na genetyczną hipercholesterolemię rodzinną.

Prawdą jest, że jajko zawiera 212 mg cholesterolu, czyli więcej niż połowę zalecanej dziennej dawki cholesterolu (300 mg).

Ale należy pamiętać, że cholesterol pokarmowy ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu we krwi.

80% cholesterolu we krwi jest produkowane przez wątrobę.

Ponadto reakcja na cholesterol znacznie różni się u poszczególnych osób:

u 70% osób jaja nie zwiększają poziomu cholesterolu w ogóle;
u innych mogą nieco zwiększyć poziom cholesterolu HDL.

Może to wydawać się niepokojące, jeśli zaliczasz się do tych 30%.

Ale tak naprawdę, to wcale takie nie jest: wśród osób, które mają wysoki poziom cholesterolu HDL, ryzyko chorób serca, udaru mózgu i innych problemów zdrowotnych jest niższe13.

Codzienne spożywanie jaj przez osoby cierpiące na zespół metaboliczny (cukrzyca, otyłość) spowodowało polepszenie profilu lipidowego krwi i poprawę wrażliwości na insulinę14.
7. Jajka są tanie

Jaja nie są drogie. Jeśli przeliczymy ich cenę za kilogram, to okazuje się ona niższa niż większości mięs i ryb.
8. Jaja dają poczucie sytości

Jaja pozwalają na uzyskanie satysfakcjonującego uczucia sytości.

Badanie z udziałem 30 kobiet z nadwagą wykazało, że spożywanie jajek na śniadanie ułatwiało im kontrolowanie głodu.

W porównaniu do kobiet spożywających chleb, u kobiet jedzących jajka bez żadnego wysiłku automatycznie, w ciągu 36 godzin, zmniejszała się ilość spożywanych pokarmów15.
9. Jajka są smaczne!

Jaja są pyszne same w sobie i dobrze wypadają jako składnik różnych dań.

Zawarte w nich dobre tłuszcze sprawiają, że jajka łatwo chłoną wszystkie smaki, z którymi połączysz je podczas gotowania: z grzybami, cebulą, boczkiem, grillowaną papryką, pieprzem.

Ważne jest, żeby umieć się delektować. Teraz już wiesz, że możesz to robić bez najmniejszych obaw.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

----------------------------



Pozdrawiam - Thotal :)
0 x



Awatar użytkownika
grzegorzadam
Moderator
Posty: 13132
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 17:02
x 108
x 679
Podziękował: 30186 razy
Otrzymał podziękowanie: 19674 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: grzegorzadam » sobota 01 sie 2015, 07:57

Podobnie jak GA, robię jajecznicę lekko sparzoną i staram się nie uszkodzić żółtka... :)...Ps. najlepsza jajecznica wychodzi na świeżo pokrojonej słonince, z kurkumą, pieprzem i solą :)
jak 105-letni dziadek od o. Grande ;) :
Za każdym razem powtarzam: jedzmy jajka, a nawet jajecznicę na słoninie.(....)
Niegdyś na wschodzie Ukrainy spotkałem 105-letniego dziadka. Na śniadania jadał jajecznicę z 6 jajek na słoninie. Nie mógł zrozumieć, że u nas takie jedzenie uznaje się za szkodliwe. Aby dożyć takiego wieku, trzeba jeść dobrze. Przeciw starości działa zupa na kurzych łapkach czy zupa chroniąca przed miażdżycą. Ale pamiętajmy, że trzeba jeść mądrze.
http://www.cheops.org.pl/viewtopic.php? ... jka#p41074
Selen w jajach dodatkowo jest..

- po wyjęciu z lodówki (tak lepiej dla żółtek), tylko białko ścinam, odciągając delikatnie łyżką delikatnie od żółtek (nie naruszając ich), białko kilka razy, żółtko po takiej operacji jest letnie lub chłodne, na dużej patelni łatwo to zrobić..
Trzeba jesć to łychą, wtedy całe żółtka nie naruszone ładnie sie pochłania ;)
0 x


życie ma tylko dożywotnią gwarancję, przeżyj je ciekawie,
jak nie może być mądrze, niech chociaż będzie wesoło :D

vic88
Posty: 202
Rejestracja: wtorek 07 paź 2014, 15:37
x 5
Podziękował: 65 razy
Otrzymał podziękowanie: 360 razy

Re: JAJA

Nieprzeczytany post autor: vic88 » sobota 12 wrz 2015, 21:40

Przeczytałem tu, że surowe żółtka jeść koniecznie bez cukru, bo cholesterol. Czy miód też nie powinien być połączony z surowym żółtkiem?
0 x



ODPOWIEDZ