Rażony geniuszem, Padgett Jason, Seaberg Maureen
Ps. Wczoraj włączam sobie fokus, (obok mnie, na kanapie, leży sobie "Rażony geniuszem") a tam "Starożytni kosmici", odc o geniuszach i.. Jason Padgett



Nikt nie widzi świata tak jak Jason Padgett. Strumień wody tworzy krystaliczne szablony, liczby przywołują rozmaite kształty geometryczne, a skomplikowane fraktale wyłaniają się z listowia i gałęzi drzew, odkrywając złożone matematyczne wzory ukryte w otaczających nas przedmiotach.
Co dziwne, Jason wcale się taki nie urodził. 12 lat temu był zabawowym chłopakiem, który zaledwie liznął matematyki. Brutalna napaść sprawiła, że jego mózg głęboko i trwale się zmienił, ujawniając ukryte talenty. Zdolności matematyczne i rozumienie zasad fizyki zaskoczyły wszystkich. Jason jest cudem medycyny jako pierwszy na świecie udokumentowany przypadek nabytego zespołu sawanta. Rysuje zadziwiające wzory geometryczne, które wszędzie dostrzega. Niektórzy badacze dostrzegają w nim dowód na to, że każdy mózg kryje zaskakujące możliwości, do których tylko niewielu ludzi potrafi dotrzeć.
Jason Padgett jest teoretykiem liczb i matematykiem z nabytymi zespołem sawanta oraz synestezją. Zarządza trzema sklepami meblowymi w Tacoma w stanie Waszyngton. Jego dzieła, rysunki sieci i fraktali, które widzi dzięki synestezji, zdobyły nagrodę dla najlepszego debiutanta podczas Artoconecto A-B(o)MB, wystawy zorganizowanej w 2008 roku podczas Bakehouse Art. Complex. Rażony geniuszem jest jego pierwszą książką.
Historia Jasona Padgetta jest nadzwyczajnym przykładem adaptacyjnych zdolności człowieka i ogromnego znaczenia odkrywania indywidualnej siły tkwiącej w umyśle każdego z nas.
Temple Grandin, autor The Autistic Brain oraz Thinking in Pictures
Rażony geniuszem to wędrówka, podczas której Jason uczy się samego siebie, dowiaduje się tego, co stało się z jego mózgiem, dlaczego w ciągu jednej nocy stał się osobą zupełnie inną niż wcześniej, a także – jakie to wszystko ma znaczenie”.
Richard E. Cytowitz, neurolog i współautor Wednesday is Indigo Blue: Discovering the Brain of Synesthesia
Nabyty zespół sawanta jest niewiarygodnym zjawiskiem, które pokazuje, jaki potencjał – może mały Rain Man? – drzemie w człowieku, w każdym z nas. Jason Padgett dobitnie i wyraźnie potwierdza, że zdarzają się cuda w medycynie.
Darold A. Treffert, lekarz, autor Islands of Genius: The Bountiful Mind of the Autistic, Acquired, and Sudden Savant
https://www.znak.com.pl/ksiazka/razony- ... reen-80669
Polecam też twórczość J. Zajdla
za wiki:
Jako autor fantastyki debiutował na łamach czasopisma „Młody Technik” opowiadaniem Tau Wieloryba w 1961 roku[2]. Opublikował 83 opowiadania w różnych czasopismach. Jego początkowe utwory były wierne klasycznej konwencji science-fiction. Opisywał w nich kontakty z obcymi cywilizacjami, loty kosmiczne, dziwne wynalazki. Ich fabuła jest bardzo dopracowana pod kątem technicznym, a także bardzo dobra pod względem językowym, z licznymi grami słownymi[3]. Głównym jego osiągnięciem była jednak seria powieści socjologiczno-politycznych, z których pierwszą był wydany w roku 1980 Cylinder van Troffa. Zajdel przedstawiał w nich i badał społeczeństwa totalitarne, ograniczone, kontrolowane.
Faktycznie twórczość powieściowa Zajdla to utwory o charakterze dystopii, dowodzące niemożliwości stworzenia społeczności doskonałej przez narzucone odgórnie reguły. Bez trudu można doszukać się też odnośników do współczesnej mu rzeczywistości, co pozwala nawet uznać je za powieści polityczne w fantastycznym kamuflażu[4]. Jedna z najpopularniejszych jego powieści – Limes inferior – ukazuje Ziemię, której narzucono „jedyny słuszny” system i która jest pod stałym nadzorem „Wielkiego Brata”. W sposób jednoznaczny odwoływał się do antyutopii, np. jeden z bohaterów Paradyzji nosi nazwisko Nikor Orley Huxwell (anagram: Orwell + Huxley, klasycy antyutopii).
Według jego własnych słów, dzielił fantastykę na FR, czyli fantastykę racjonalną i FI, czyli fantastykę irracjonalną. Uważał siebie za entuzjastę nurtu FR[3].
Działalność Zajdla stanowiła inspirację dla wielu fantastów młodszych generacji i zrodziła cały nurt fantastyki socjologicznej w Polsce (np. Maciej Parowski, Marek Oramus, Andrzej Krzepkowski). Jego utwory przekładane były na białoruski, bułgarski, czeski, esperanto, fiński, niemiecki, rosyjski, słoweński, węgierski oraz śladowo na angielski. Był działaczem międzynarodowego fandomu science fiction i członkiem World SF.
Zajdel zmarł 19 lipca 1985 na raka płuc[3], w trakcie prac nad swoją kolejną powieścią, Drugie spojrzenie na planetę Ksi, która miała być kontynuacją Całej prawdy o planecie Ksi.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_A._Zajdel