Witam wszystkich użytkowników tego forum

17.03.23
Forum przeżyło dziś dużą próbę ataku hakerskiego. Atak był przeprowadzony z USA z wielu numerów IP jednocześnie. Musiałem zablokować forum na ca pół godziny, ale to niewiele dało. jedynie kilkukrotne wylogowanie wszystkich gości jednocześnie dało pożądany efekt.
Sprawdził się też nasz elastyczny hosting, który mimo 20 krotnego przekroczenia zamówionej mocy procesora nie blokował strony, tylko dawał opóźnienie w ładowaniu stron ok. 1 sekundy.
Tutaj prośba do wszystkich gości: BARDZO PROSZĘ o zamykanie naszej strony po zakończeniu przeglądania i otwieranie jej ponownie z pamięci przeglądarki, gdy ponownie nas odwiedzicie. Przy włączonych jednocześnie 200 - 300 przeglądarek gości, jest wręcz niemożliwe zidentyfikowanie i zablokowanie intruzów. Bardzo proszę o zrozumienie, bo ma to na celu umożliwienie wam przeglądania forum bez przeszkód.

25.10.22
Kolega @janusz nie jest już administratorem tego forum i jest zablokowany na czas nieokreślony.
Została uszkodzona komunikacja mailowa przez forum, więc proszę wszelkie kwestie zgłaszać administratorom na PW lub bezpośrednio na email: cheops4.pl@gmail.com. Nowi użytkownicy, którzy nie otrzymają weryfikacyjnego emala, będą aktywowani w miarę możliwości, co dzień, jeśli ktoś nie będzie mógł używać forum proszę o maila na powyższy adres.
/blueray21

Ze swojej strony proszę, aby unikać generowania i propagowania wszelkich form nienawiści, takie posty będą w najlepszym wypadku lądowały w koszu.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać administracji, w znany sposób, tak jak i prośby o interwencję w uzasadnionych przypadkach, wszystkie sposoby kontaktu - działają.

Pozdrawiam wszystkich i nieustająco życzę zdrowia, bo idą trudne czasy.

/blueray21

W związku z "wysypem" reklamodawców informujemy, że konta wszystkich nowych użytkowników, którzy popełnią jakąkolwiek formę reklamy w pierwszych 3-ch postach, poza przeznaczonym na informacje reklamowe tematem "... kryptoreklama" będą usuwane bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Dotyczy to także użytkowników, którzy zarejestrowali się wcześniej, ale nic poza reklamami nie napisali. Posty takich użytkowników również będą usuwane, a nie przenoszone, jak do tej pory.
To forum zdecydowanie nie jest i nie będzie tablicą ogłoszeń i reklam!
Administracja Forum

To ogłoszenie można u siebie skasować po przeczytaniu, najeżdżając na tekst i klikając krzyżyk w prawym, górnym rogu pola ogłoszeń.

Uwaga! Proszę nie używać starych linków z pełnym adresem postów, bo stary folder jest nieaktualny - teraz wystarczy http://www.cheops4.org.pl/ bo jest przekierowanie.


/blueray21

MĄDROŚĆ KOBIET....

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » środa 28 sie 2013, 23:12

Jedna z największych i najwybitniejszych dawnych kobiet była Hypatia z Aleksandrii, zginęła podstępnie zamęczona na śmierć, bo męski świat jej epoki nie chcial zaakceptować mądrości kobiet!




Hypatia z Aleksandrii

Obrazek

Hypatia, detal ze Szkoły ateńskiej Rafaela

Hypatia z Aleksandrii (gr. Ὑπατία, ur. ok. 355 lub 370 r., zm. w marcu 415 r. w Aleksandrii) – aleksandryjska filozofka neoplatońska, matematyczka; córka Teona z Aleksandrii. Zwana również "męczennicą nauki"[1]. Legenda przypisuje Hypatii wynalezienie astrolabium i rodzaju areometru.
Spis treści


Życie i działalność

Córka matematyka, astronoma i filozofa Teona z Aleksandrii, wykształcenie matematyczne odebrała najpewniej pod jego kierunkiem. Była aktywna na polu nauki i filozofii. Całe życie spędziła w Aleksandrii.

Nie zachowały się żadne jej pisma, ale można jej hipotetycznie przypisać współpracę z ojcem przy redakcji pism Ptolemeusza i Euklidesa. Wiadomo, że pracowała nad komentarzami i wydaniem traktatów "Arytmetyka" Diofantosa i "Stożkowe" Apoloniusza z Pergi. Nie można wykluczyć, że ostateczny kształt tych dzieł, jaki dotarł do naszych czasów, jak również "Almagestu" i "Tablic podręcznych" Ptolemeusza, jest dziełem Hypatii[2][3].

Nieco więcej wiadomo o jej działalności jako filozofa, szczególnie dzięki listom jej ucznia Synezjusza z Cyreny, biskupa Ptolemaidy. Utworzyła wokół siebie krąg oddanych uczniów, wspólnotę dążącą do wiedzy i poznania natury rzeczywistości, w oparciu o filozofię pitagorejsko-platońską. Hypatia wymagała od siebie i swych uczniów wysiłku umysłu, woli i wyrzeczeń. Jednocześnie jej postawa była tolerancyjna i odznaczała się otwartym spojrzeniem na problemy filozoficzne. Wśród jej uczniów byli obecni chrześcijanie i poganie, pochodzący nie tylko z Aleksandrii i Egiptu, ale z Syrii, Cylicji czy Konstantynopola. Jej uczniowie odpłacali jej przywiązaniem i miłością długo po osiągnięciu samodzielności, a nawet wysokich godności kościelnych.

Choć filozoficzny krąg jej uczniów miał charakter elitarny, Hypatia wykładała również publicznie matematykę i astronomię[4]. Wykłady prowadziła w swym domu, przed którym zbierały się tłumy entuzjastów i w miejskich salach wykładowych. Często jeździła powozem, zatrzymując się po drodze w instytucjach publicznych, rozmawiając z urzędnikami i dostojnikami. Była niezwykle szanowana wśród swoich zwolenników i uchodziła za autorytet moralny. Ceniono jej wiedzę, logikę i inne zalety intelektualne oraz cechy jej charakteru: umiar, dystynkcję w obejściu, prostotę ubioru, wstrzemięźliwość seksualną (do końca życia pozostała dziewicą), miłość do Aleksandrii, w której sprawy się angażowała.
Hypatia a chrześcijaństwo

Hypatia nie była praktykującą poganką. Nie chcąc dostarczać pretekstu chrześcijańskiej administracji miasta do ataku na siebie i swoich uczniów[5], respektowała prawodawstwo antypogańskie, nie uczęszczała do świątyń, nie uczestniczyła w protestach przeciwko burzeniu świątyń pogańskich, lub zamienianiu ich na chrześcijańskie kościoły. Nic nie wiadomo na temat jej postawy podczas burzenia Serapejonu w 391. Nie czyniła różnicy między swymi pogańskimi a chrześcijańskimi uczniami. Wyznawana wiara nie stanowiła dla niej żadnego problemu. Opiekowała się wszystkimi studentami, niezależnie od ich światopoglądu. Utrzymywała kontakty z urzędnikami cesarskimi i miejskimi, z których większość była chrześcijanami. Był nim również Orestes, cesarski prefekt. Dzięki temu cieszyła się powszechnym szacunkiem. Za czasów biskupa Teofila, odpowiedzialnego za zniszczenie Serapejonu, nie spotykały jej żadne szykany.
Śmierć
Ikona przedstawiająca Cyryla z Aleksandrii

Sytuacja zmieniła się po objęciu biskupstwa w 412 r. przez bratanka Teofila, Cyryla (późniejszego świętego Cyryla z Aleksandrii), który szybko popadł w konflikt z cesarskim prefektem i namiestnikiem Egiptu – Orestesem, przyjacielem Hypatii. Cyryl i inni księża zaczęli atakować aleksandryjską filozofkę i matematyczkę, oskarżając ją z ambon aleksandryjskich kościołów o czary i uprawianie satanizmu. Jednak przyczyny religijno-polityczne były tylko jednym z powodów ataku Cyryla na Hypatię. Cyryl zazdrościł aleksandryjskiej matematyczce popularności wśród mieszkańców Aleksandrii. Według najnowszych badań profesor Marii Dzielskiej, żywił do niej głęboką, patologiczną nienawiść:


...zarzuty stawiane Cyrylowi dotyczą ponadto głębszego aspektu sprawy niż tylko udziału w zewnętrznych manifestacjach wrogości i kłamstwa. Dotykają sfery jego psychologii i moralności. Cyryl uczynił coś, co można by określić naruszeniem zasad chrześcijańskiego porządku moralnego, któremu miał służyć. Stało się tak dlatego, że nie umiał pogodzić się z przegraną. Chciał być liderem społeczności aleksandryjskiej, a tymczasem to miejsce w kręgach elity zajmowała Hypatia... Pobudzało to jego ambicje, prowadziło do frustracji i patologicznej zawiści. Cyryl stawał się niebezpieczny. Aż trzy źródła mówią nam o zawiści Cyryla jako przyczynie śmierci Hypatii. Chodzi tutaj o Sokratesa, Hezychiusza i Damascjusza. Najcięższe, bezpośrednie, imienne oskarżenia o kierowanie się prymitywną, mroczną zawiścią wobec Hypatii spadają na Cyryla ze strony Damascjusza...[6].


W wyniku tego[7] w 415 r. Hypatia – według niektórych osoba w starszym wieku[8], według innych źródeł miała wówczas tylko 25 lat (Ch. Kingsley)[9], choć najczęściej w piśmiennictwie podawany jest wiek 45 lat – została zamordowana. Wywleczono ją z powozu przed kościołem Caseareum, zdarto z niej ubranie, wyłupiono jej oczy i zabito ostrakonami[10]. Ponieważ przywódcą tego mordu był chrześcijanin, lektor Piotr, rzuciło to – jak podaje Sokrates[11] – cień na Kościół aleksandryjski i na jego biskupa. Zwykle wyważony w swoich ocenach Sokrates jest pełen oburzenia na Cyryla[12]. Oskarża go również późniejszy neoplatoński filozof Damascjusz (462–544). Sokrates pisze też, że Hypatia będąc w przyjaźni z Orestesem, w opinii ludzi ze sfer kościelnych rzekomo przeszkadzała w pojednaniu między nim a biskupem miasta[8]. Orestes pozbawiony cennej sprzymierzeńczyni, w wyniku zabiegów Cyryla, stracił swe stanowisko.

Jak twierdzi Maria Dzielska, trudno jest udowodnić bezpośrednie wydanie rozkazu nakazującego zamordować Hypatię w określonym miejscu czy w określony sposób przez biskupa Cyryla, ale jednoznacznie ponosi on odpowiedzialność za to morderstwo[13]. Profesor Tadeusz Zieliński ze śmiercią Hypatii wiąże udział mnichów nitryjskich, których nazywa "czarną gwardią" takich biskupów jak Teofil czy Cyryl. Obciąża ich odpowiedzialnością nie tylko za śmierć Hypatii, ale także za zburzenie Serapejonu[14]. O udziale mnichów nitryjskich w wydarzeniach w Aleksandrii wspomina również Maria Dzielska[15]. Bestialski mord dokonany na aleksandryjskiej uczonej był czymś niespotykanym nawet na ówczesne czasy. Oburzenie obecne również wśród wielu chrześcijan odbiło się głośnym echem w starożytnym świecie. Śledztwo w sprawie śmierci aleksandryjskiej matematyczki oparło się nawet o dwór cesarski, jednak dzięki potędze i wpływom Cyryla nikogo nie ukarano[16][17].



http://pl.wikipedia.org/wiki/Hypatia_z_Aleksandrii


Obrazek

Do M. Kopernika było jeszcze daleko, oj daleko!


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » czwartek 29 sie 2013, 12:04

Zapewne masz racje Lady...., oj tak! ;) :lol: :lol:

Wracając do tematu, nie można pominąć Marii Żydówki z I wieku naszej ery, która rowniez w Aleksandrii wsławiła się nieprzeciętną wiedza i dokładnie opisała budowę pierwszego destylatora! nie słusznie łączy się jej osobę z Hypatia , żyła ponad 300 lat przed nią.

Z Akademią Aleksandryjską była związana także Maria Prophetissa (Maryja Prorokini), zwana Żydówką (I wiek n.e). Przypisuje jej się m.in. wynalazek aparatu destylacyjnego, w każdym razie pierwsza go opisała.


http://historiamagiipodrecznik.bloog.pl ... aid=611363

Naprawdę nie wiele info można znaleźć na temat tej kobiety.

Kto to był Maria Żydówka? Ano nikt inny jak MM., jej wyjazdy do Aleksandrii są znane i opisywane przez historyków jej czasów, ale skrzętnie się ukrywa historyczność jej osoby i jej niesamowitą wiedzę , wiec zacierane są dawne informacje. Tworzone nowe, fałszywe łączące ją z puzniej żyjącą Hypatią.
Natomiast postać tak podlą , okrutnego mordercy , Cyryla z Aleksandrii , KK wynosi na ołtarze nadając mu rangę wielkiego świętego! Istotnie katoliccy święci w wielu wypadkach najpierw są katami ich "dzieła" tworzą wokół nich wyjątkową czarną aurę świętości :evil: .....


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » czwartek 29 sie 2013, 12:33

Cos udało mi się znaleźć, ale to naprawdę niewiele,jednak w kontekście tej informacji dodam iż Maria Magdalena nazywana byłą rowniez farbiarka czerwonego płótna..., co w dialekcie alchemii znaczy była alchemiczka!


NAUKA

Kamień filozoficzny (łac. lapis philosophorum) – legendarna substancja od wieków poszukiwana przez alchemików. Grecki alchemik Zosimos z Panopolis określił ją mianem xerion (→ arab. El Iksir, łac. elixir, pol. eliksir). Znany też jako tynktura (od łac. tingere = "farbować").

Poszukiwania kamienia filozoficznego zaczęły się ok. I wieku n.e., gdy zatrudnieni w egipskich świątyniach rzemieślnicy podejmowali próby tworzenia imitacji kamieni szlachetnych oraz cennych barwników. Dysponowali specjalnymi umiejętnościami, które trzymali w sekrecie przed innymi. Ich nastawienie do materii zdradzało cechy mitologiczne: uważali, że jest ona święta i ożywiona. Ponieważ należeli do stanu kapłańskiego, mieli dostęp do wiedzy hellenistycznej, znali grecką filozofię przyrody. Od Arystotelesa przejęli ideę, że materia składa się z materii (gr. hyle) i formy (ducha, gr.pneuma). O dziejach zstąpienia tego ducha w materię oraz o możliwości jej powrotu do Demiurga, z czym związane było uwolnienie od cielesności, nauczała gnoza, przeżywająca w Aleksandrii w II wieku okres prawdziwego rozkwitu.

Kamień filozoficzny – według alchemików od późnej starożytności – miał być substancją, za pomocą której metale nieszlachetne (na przykład rtęć, ołów) można by przekształcić w wyniku procesu transmutacji metali (łac.transmutatio metallorum) w metale szlachetne: złoto lub srebro. Znany był również jako Bazyliszek, sprawiał bowiem, iż rtęć krzepła, zamieniając się w złoto; określano go mianem Salamandry, ponieważ był niepalny; znany był też jako Kameleon, ponieważ człowiek, wpatrując się w niego, widział grę zmiennych barw (tzw. "pawi ogon", łac.cauda pavonis). Utożsamiano go z obojnaczym Merkuriuszem, ponieważ wyrażał całość, współistnienie sprzeczności (łac.coincidentia oppositorum): płci (bóg Merkury jest obojnakiem) czy stanów skupienia (rtęć, znana też jako merkuriusz, nie jest ani cieczą, ani metalem, lub jest i jednym, i drugim). Kamień filozoficzny był kwintesencją (od łac.quinta essentia, "piąta esencja"), czyli jednością czterech żywiołów.

Proces transmutacji kamieni nieszlachetnych – opus magnum (łac. "wielkie dzieło") alchemiczne – miał być możliwy dzięki dodaniu niewielkiej ilości kamienia filozoficznego (wyobrażanego sobie przez alchemików najczęściej w formie gęstego proszku). Proces ten trwać powinien siedem dni - tyle, ile trwało stworzenie świata – albo cały rok – tyle, ile trwa obieg cyklu naturalnego. Najczęściej trwał jednak całe życie alchemika. Produktem wyjściowym procesu mógł być dowolny pierwiastek, albowiem należało go sprowadzić do jego "pierwszej materii" (łac. prima materia), która w vas hermeticum (łac."naczynie hermetyczne", "alembik") poddawana była wieloetapowemu (najczęściej dziesięciostopniowemu) procesowi rozkładania, oczyszczania i utwardzania. Proces otrzymywania kamienia filozoficznego miał przebiegać w jaju filozoficznym.

Gdyby udało się odkryć taki kamień filozoficzny, za pomocą którego można by przekształcić wszystkie metale nieszlachetne w złoto, i to w dowolnej ilości, kamień ów uchodziłby za uniwersalny; gdyby jego moc ograniczona była do jednego tylko metalu, uchodziłby za partykularny.

Wedle legend kamień filozoficzny miał magiczne zdolności: można by z niego wytwarzać także eliksir życia (łac. elixir vitae), który zapewnia nieśmiertelność każdemu, kto go wypije.

Alchemia chrześcijańska uważała, że kamieniem filozoficznym jest Jezus Chrystus, stosując wykładnię o "kamieniu odrzuconym przez budowniczych, który stał się kamieniem węgielnym" (zob. Psalm 118, 22). W Tractatus aureus przypisywanym Hermesowi Trismegistosowi znajduje się stwierdzenie, że kamień filozoficzny do gnoju wyrzucony, podły, najpodlejszy – na równinie, w górach i w wodach (łac. in stercore eiectus... vilis et vilissimus). Motyw przemiany tego, co podłe, w to, co szlachetne – motyw sublimacji (łac. sublimatio – "wywyższenie", "uwznioślenie") to jeden z najważniejszych wątków przewijających się w opowieściach o procesie produkcji kamienia filozoficznego. Aurum nostrum non est aurum vulgi ("Nasze złoto nie jest pospolite") – stwierdza Rosarium philosophorum (w: Artis auriferae, t. 2, s. 220).

Jego stworzeniem zajmowało się wielu, m.in. Arnold de Villanova, Rajmundus Lullus czy Polak, Michał Sędziwój (znane jest jego dzieło dotyczące kamienia filozoficznego pt. Tractatus de lapide philosophorum). Jedynym, któremu rzekomo się to udało, był Nicolas Flamel.

Motyw kamienia filozoficznego jest rozpowszechniony w literaturze, m.in. Harry Potter i kamień filozoficzny Joanne Kathleen Rowling czy Indiana Jones i kamień filozoficzny Maksa McCoya, jak również anime i mangę Full Metal Alchemist.


Alchemia – przednaukowa praktyka łącząca elementy zawarte obecnie w chemii, fizyce, sztuce, semiotyce, psychologii, metalurgii, medycynie, astrologii, mistycyzmie i religii. Wspólnym celem alchemików było odkrycie metody transmutacji ołowiu w złoto (kamień filozoficzny), środka na wszelkie choroby (panaceum) oraz eliksiru nieśmiertelności. Alchemię można uważać za bezpośredniego przodka współczesnej chemii.

Alchemia symboliczna to także część rytuału "wolnomularskiej podróży" symbolizująca między innymi ascezę prowadzącą do masońskiej gnosis – wiedzy dla wtajemniczonych.

Słowo alchemia pochodzi od arabskiego al-chimija(الكيمياء lub الخيمياء), które prawdopodobnie tworzy przedrostek al- i greckie słowo χυμεία (chymeia – łączyć, stapiać).

Istnieje teoria wywodząca słowo khemeia (chymeia) od słowa Kham, będącego określeniem Egiptu (według wersji króla Jakuba użyte jest ono w Biblii w imieniu „Cham”). Według innej teorii khemeia pochodzi od greckiego khumos, czyli sok roślinny i oznacza sztukę pozyskiwania płynów.
Historia Alchemii
Starożytność

Rozwój alchemii w Egipcie związany był z balsamowaniem zmarłych. Ten praktyczny cel ściśle łączył się z wierzeniami religijnymi i praktykami na cześć boga Tota (Totha). W papirusach egipskich i manuskryptach greckich można odnaleźć zdanie (przypisywane Tothowi): tego, czego oczekujesz, nie osiągniesz, jeżeli ciałom nie odbierzesz ich stanu cielesnego i jeżeli substancji bezcielesnych nie zdołasz przekształcić w ciała. Zdanie to stało się podstawą alchemii średniowiecznej. Greccy filozofowie w odróżnieniu od Egipcjan starali się oddzielać filozofię i wiedzę od religii, jednak khemeia była tak silnie związana z religią, że utożsamili oni swojego boga Hermesa z egipskim Totem wprowadzając do swego światopoglądu mistycyzm. Związek khemeii z religią i jej praktykami był bardzo silny, a dodatkowo wzmacniamy przez zawiłą symbolikę stosowaną przez adeptów tej tajemnej nauki. Właśnie od boga Totha ma pochodzić słynna tablica szmaragdowa. Teksty na niej wyryte zawarte były wraz z komentarzami w różnych pismach hermetycznych (nazwa pochodzi od Hermesa, choć nazwa jednocześnie wskazuje na złożoność i stopień komplikacji). Zawarte w niej tezy stanowią podstawę nie tylko filozofii hermetycznej lecz także jej zastosowania praktycznego.

Pierwszym znanym uczonym w sztuce khemei był Bolos z Mendes żyjący w II w p.n.e. Filozof ten jest bardziej znany pod imieniem Demokryta (znany jest jako Bolos-Demokryt lub Pseudo Demokryt), którym posługiwał się podpisując swoje teksty. Poświęcił się on badaniu zagadnienia przemiany czyli transmutacji jednych metali w inne, a przede wszystkim ołowiu w złoto. Jego dzieło o barwieniu złota, srebra i kamieni purpurą było najprawdopodobniej impulsem do podejmowania praktycznych prób alchemicznych.

Wielki rozwój alchemii nastąpił w czasach władcy Egiptu Ptolemeusza II Philadelphosa (285-246 p.n.e), w Aleksandrii. Właśnie za jego panowania rozwinęły się nowe idee alchemiczne, w tym idea kamienia filozoficznego i eliksiru życia. Philadelphos sam uprawiał alchemię. Był słabego zdrowia i lekarze z jego otoczenia prześcigali się w preparowaniu "cudownych mikstur" zapewniających zdrowie, siły i długie życie. Wielkim adeptem miał być też Komanos, kapłan i nauczyciel Kleopatry (I wiek p.n.e.), która ponoć sama osiągnęła biegłość w tej dziedzinie.

Z Akademią Aleksandryjską była związana także Maria Prophetissa (Maryja Prorokini), zwana Żydówką (I wiek n.e). Przypisuje jej się min. wynalazek aparatu destylacyjnego, w każdym razie pierwsza go opisała.

W III wieku n.e Egipcjanin Zosimos napisał dwudziestoośmiotomowe dzieło, w którym zawarł całość wiedzy alchemicznej. Dzieło to nie przedstawiało większej wartości naukowej, poza opisem metody otrzymywania octanu ołowiu(II) (cukru ołowianego) znanego ze słodkiego smaku i trujących właściwości.



http://www.paranormalne.pl/topic/14735-alchemia/

Dodam iż w I wieku naszej ery tylko Maria Magdalena nosiła miano Prorokini! Co z cala wiedza o niej i jej czasach zrobił kościół katolicki .... to już wiemy!


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » czwartek 29 sie 2013, 12:40

Uzupełnię jeszcze ta informacja, tu już Maria Prorokini, MM, cofana jest w czasie do epoki Mojżesza!




Mary Żydówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji , szukaj
Grawer przedstawiających Maria Prophetissa od Michael Maier 's book Symbola Aurea Mensae Duodecim Nationum (1617)

Maria Żydówka (lub Maria Prophetissima, Maria Prophetissa, Mary Prophetissa, Miriam prorokini) to postać pojawia się najpierw w pracach gnostyków chrześcijańskich pisarzy Zosimos z Panopolis .

Zosimus "źródła nie są jasne i mogą być opracowane z Miriam , siostra Mojżesza, ale na podstawie jego wypowiedzi, że szacuje się, że mieszka gdzieś między pierwszym [1] i trzeci AD wieku. [2] Ona jest przypisana do Wynalazek kilku rodzajów aparatury chemicznej i jest uważany za pierwszą nonfictitious Alchemist w świecie zachodnim. [3]
Zawartość

1 Źródła
2 Works
2,1 Pisma
2.2 Powiązane Aparatura
2.2.1 Tribikos
2.2.2 Kerotakis
2.2.3 Bath
3 Referencje
4 Linki zewnętrzne
5 Bibliografia

Źródła

Podstawowym źródłem istnienia Maria Żydówki w kontekście alchemii jest Zosimos z Panopolis , który napisał w wieku 4 najstarsze książki alchemii znane. [4] Zosimos opisuje kilka z jej doświadczeń i instrumentów. W swoich pismach, Mary jest prawie zawsze wymieniany jako mieszkał w przeszłości, i jest jednym z "mędrców".

George Syncellus , bizantyjski kronikarz z VIII wieku, przedstawia Maryję jako nauczyciel Demokryta , którego poznała w Memphis , Egipt w czasie Peryklesa . X w. Kitab al-Fihrist of Ibn al-Nadim cytuje ją jako jeden z pięćdziesięciu dwóch najsłynniejszych alchemików, wiedząc, przygotowanie caput Mortuum . Rzymski filozof Morieno nazwał ją "Mary prorokini" i Arabowie znali ją jako "córka Platona", imię, które w tekstach alchemicznych Zachodnich zostało zarezerwowane na białym siarki. [5]

W książce Aleksandra (część 2) z Azerbejdżanu perskiego poety Nizami , Maria, Syrian księżniczki, odwiedza dwór Aleksandra Wielkiego , i uczy się od Arystotelesa (384 pne - 322 pne), między innymi, techniki dokonywania złoto . [6]
Dzieła
Pisma

Choć żaden z jej pism przetrwały, notowania dopisane do niej znajdują się w hermetycznych pism. Najbardziej znanym z tych cytatów znajduje się w wyciągu wykonana przez anonimowego filozofa chrześcijańskiego, o nazwie Dialog Maryi i AROS na Magistery Hermesa, w którym są opisane i nazwane operacje, które później podstawą alchemii, białaczki (wybielanie ) i xanthosis (żółknięcie). Jeden przez szlifowanie i inne przez kalcynację . Prace te opisano po raz pierwszy w postaci soli kwasu i innych kwasów, które mogą być identyfikowane z kwasu octowego . Istnieje również kilka receptur do produkcji złota, nawet z warzyw korzeniowych, takich jak Mandragora . [7]

Kilka tajemnicze alchemiczne nakazy zostały przypisane Marii Prophetissa. Ona powiedział, że mówił o jedności przeciwieństw:
" Dołącz do samca i samicy, a znajdziesz to, co jest poszukiwane. [8] "

Poniżej był znany jako aksjomat Maria :
" Jeden staje się dwa, dwa staje się trzy, a na trzecim jest jeden jako czwarty. "

Psycholog Carl Jung wykorzystał to jako metaforę procesu całości i indywiduacji.
Powiązane Aparatura

Mary mówi, że odkrył kwas solny , ale nie jest to akceptowane przez większość tekstów naukowych. [9]

Maria, obok Agathodaimon , pseudo-Demokryt i Hermes Trismegistus , został również wspomniany przez Zosimos z Panopolis w swoich opisach dotyczących urządzeń takich jak tribikos r. kerotakis i kąpieli, choć jej rzekome składki są kwestionowane i nie jasne. [10]
Tribikos

W tribikos był rodzaj alembic z trzech broni, która została użyta w celu uzyskania substancji oczyszcza się przez destylację. Nikt nie wie na pewno, czy Mary Żydówka był jego wynalazcą, ale Zosimos kredytów pierwszy opis tego instrumentu do niej. W swoich pismach (cytowany przez Zosimos), ona zaleca miedzi lub brązu używane do tworzenia rury być grubość patelni, a połączenie między tymi rurami i martwej głowy uszczelnić mąki pasty. [11 ]
Kerotakis

Kerotakis jest urządzeniem do podgrzewania substancji używanych w alchemii i zbierać par. Jest szczelnym pojemniku z arkusza miedzi zawieszone na szczycie. Gdy działa prawidłowo, wszystkie połączenia są szczelne próżni. Stosowanie takich zamkniętych pojemnikach w hermetycznej sztuki doprowadziło do określenia " hermetyczne ". [1] mistyczne kerotakis było odtworzenie procesu kształtowania złota, które się dzieje we wnętrzu ziemi.

Później, instrument ten został zmodyfikowany przez niemieckiego Franza von Soxhleta w 1879 roku stworzyć wyciąg, który nosi jego imię, Soxhleta .
Bath
Alchemiczna Mariae Balneum lub kąpiel Maryi, z Coelum philosophorum, Philip Ulstad, 1528, Chemical Heritage Foundation

Jej nazwa przetrwała w wynalezieniu łaźni wodnej lub w kąpieli wodnej , szeroko stosowane w procesach chemicznych, w którym delikatne ciepło jest konieczne. [12] Termin ten został wprowadzony przez Arnolda z Villanova w XIV wieku naszej ery.
Referencje



http://translate.google.fr/translate?hl ... 6bih%3D764


Maria Żydówka

Maria Żydówka (żyła w I wieku n.e.) chemik i wynalazczyni.

Żyła w Aleksandrii w Egipcie. Odkryła proces wytwarzania kwasu chlorowodorowego. Skonstruowała wiele urządzeń, przydatnych w laboratorium chemicznym, jedno z nich jest znane do dziś od jej imienia jako bain marie lub marianbad (kąpiel wodna)- był to prototyp współczesnego autoklawu. Wynalazła także tribikos- prototyp urządzenia do destylacji. W czasie eksperymentowania z oparami siarki doprowadziła do syntezy metalu, pokrytego czarnym siarczkiem znanym dziś w języku angielskim jako Mary's Black (czerń Marii).

Źródło: http://pl.wikipedia.org/w...5%BByd%C3%B3wka


http://www.brainiac.pl/topics33/biograf ... -vt927.htm


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Fair Lady
Posty: 1526
Rejestracja: czwartek 25 kwie 2013, 10:12
x 1
x 14
Podziękował: 576 razy
Otrzymał podziękowanie: 952 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Fair Lady » czwartek 29 sie 2013, 12:58

Widac Aleksandria byla centrum wiedzy owczesnego swiata.

Do tych dwoch ww Madrych Kobiet dodam trzecia.

Sw. Katarzyne z Aleksandrii -

Obrazek


"Autor tekstu: Mariusz Agnosiewicz; Oryginał: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2363
Co łączy Katarzynę z Hypatią?

1. Miała pochodzić z Aleksandrii.

2. Przymioty: wyjątkowa, wybitna inteligencja, uroda, elokwencja, skromność, życzliwość, dziewictwo [ 9 ]; także wielkie poważanie w Aleksandrii w związku z tym;

3. Filozofia: zupełnie nieprawdopodobna historyjka publicznej polemiki z filozofami (nie odnotowana przez pogańskich kronikarzy) jest przełożeniem filozoficznej wiedzy i mądrości Hypatii oraz jej publicznych „popisów" filozoficznych; scenka ta cierpi poza tym na poważną niekoherencję z nakazami biblijnymi. Chrześcijanie pierwszych wieków ogólnie bardzo opornie dopuszczali myśl, że jakakolwiek wiedza i mądrość ziemska nie jest li tylko wytworem szatana, ale i czymś czym warto się zajmować. Kobieta uczona, to było już coś zupełnie gorszącego w chrześcijaństwie. Jak nam powiada jeszcze wiele wieków później ojciec Garasse: "Kobieta uczona to coś gorszego niż brodata." Kobieta mędrkująca i popisująca się swoją wiedzą (choćby i świętą!) to już rzecz zupełnie nie do pomyślenia. Nowy Testament jasno przecież mówi: "Kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu"; "Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem — Ewa. I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci." W tym samym czasie, kiedy Hypatia popisywała się swoją erudycją i mądrością, a niedługo po rzekomych popisach św. Katarzyny, największy katolicki święty — Augustyn z Hippony — głosił takie oto „prawdy": "Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie." Całkiem więc zrozumiałem jest to, że jeszcze wiele wieków później Piotr Skarga czuje się w obowiązku dopisać stosowny komentarz do tego żywota rzekomej chrześcijańskiej myślicielki i apologetki: "Acz św. Paweł Apostół białej płci milczenie rozkazuje jednak są te czasy kiedy się i białymgłowom milczeć około Chrystusowej nauki nie godzi w potrzebie takiej jaka tu była, dla wiela dusz zbawienia i onego srogiego bałwochwalstwa ukarania. (...) Białogłowy czasem w domach Pańskich naukami się mogą bawić: Acz też nauki białymgłowom nie służą, więcej modlitwa i robota jednak w pańskich dostatecznych domach dla uwiarowania próżnowania gdzie skłonność i dowcip przyrodzony przystąpi zabawić się drugdy mogą jaką nauką nie dla próżności i chwały świeckiej, ale na pomnożenie nabożeństwa i więtszej światłości w rzeczach Boskich zbawiennych (...) wszakże pospolicie tylko sama dla siebie, nie iżby drugich nauczać miała (...) więcej przystoi każdej białejgłowie milczenie, nabożeństwo, a ręczna robota i zabawa domowa".

4. Śmierć: męczeństwo - pocięcie ostrymi skorupami ostryg i rozszarpanie filozofki znalazło swój odpowiednik w owym dziwnym kole z mieczykami i nożami, którym miała być pocięta. Pytania: Dlaczego jednym z głównych atrybutów św. Katarzyny stanowi to „kolczaste koło", skoro wedle legendy nie na nim ostatecznie zginęła? Skąd taki osobliwy pomysł: koło z nożami? Czy ktoś słyszał o takim sposobie uśmiercania przez starożytnych Rzymian? Zasadniczo Rzymianie plebs (humiliores) karali chłostą, zesłaniem do kopalni, rzuceniem dzikim zwierzętom w amfiteatrze oraz ukrzyżowaniem; tzw. ludzi przyzwoitych (honestiores) — banicją, deportacją, konfiskatą. Katarzyna miała należeć raczej do górnych warstw społeczeństwa, zatem, podobnie jak np. Flawia Domicylla, czy jej siostrzenica — za wyznawanie chrześcijaństwa zostałaby prawdopodobnie zesłana na jakąś wyspę, jak praktykowano to odnośnie kobiet wysoko urodzonych. „Córka króla" skazana na łamanie i cięcie kołem? "





http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2363/k,3
0 x



Awatar użytkownika
blueray21
Administrator
Posty: 9759
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 23:45
x 44
x 501
Podziękował: 449 razy
Otrzymał podziękowanie: 14683 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: blueray21 » niedziela 01 wrz 2013, 16:10



Oszałamiające znalezisko z czasów Jezusa

Zgiełk wśród Archeologów w rodzinnym mieście Marii Magdaleny

Joe Kovacs
Opublikowano: 12.01.2013 o 19:39

Obrazek
Misternie zdobiona kamienna rzeźba znaleziona w tym, co jest uważane za synagogę z pierwszego wieku w Magdali, Izrael.

Kiedy wielu ludzi usłyszy imię Marii Magdaleny, automatycznie myśli o prostytutce.

Ale Biblia nigdzie nie wskazuje, że kobieta, naśladująca Jezusa (podążająca za Nim) była zaangażowana w jakimkolwiek grzechu seksualnym.

Ona jednak mówi, że była pierwszą osobą, która zobaczyła zmartwychwstałego Chrystusa, i że wcześniej była w posiadaniu siedmiu demonów.

Teraz, podniecenie rośnie w ostatnich latach w starożytnym rodzinnym mieście kobiety z Magdali, Izrael, gdzie archeolodzy wierzą, że znaleźli synagogę pierwszego wieku, co skłoniło niektórych do zastanowienia się, czy sam Jezus odwiedził ten budynek.

"Jest prawdopodobne, że ludzie, którzy używali tej synagogi były świadkami rozmnożenia chleba i innych cudów opisanych w czterech Ewangeliach" mówi promocyjny film na MagdalaCenter.com, projekt, który chce wybudować hotel i kompleks świątynny w tej okolicy.



Wykopaliska uzyskały jakiś międzynarodowy rozgłos w ostatnich dniach ze znaczącym zainteresowaniem skupiającym się na tym, co się nazywa "Kamień z Magdala", duży kamień początkowo odkryty w 2009 r. mający skomplikowane rzeźby ze wszystkich stron, z wyjątkiem jego dna.

Jednym z obrazów na kamieniu jest menora i może się odnosić do starożytnej świątyni Boga w Jerozolimie. Uważa się ją za najstarszą menorę rzeźbioną w kamieniu, jaką kiedykolwiek odkryto.

Możesz uzyskać teraz, osobiście podpisaną przez Joe Kovacs’a kopię "Boskiej Tajemnicy" lub dostać podpisane kopie zarówno " Boskiej Tajemnicy", jak i " Wstrząśnięci przez Biblię", w pakiecie razem!


" Ten kamień jest naprawdę wyjątkowy, nigdy nie wydobyto nic podobnego," powiedziała Dina Gorni, jeden z dwóch archeologów Urzędu Starożytności Izraela na terenie wykopalisk blisko wshodniej dziennikarce Irris Makler, który opisywała tą historię dla Global Mail i Public Radio International.

"Zajęło mi trzy dni, aby uwierzyć w to co widziałam, że znajdujemy się w synagodze z czasu, gdy świątynia w Jerozolimie funkcjonowała.... Ten kamień miał moc. Możesz ją poczuć. Opuściliśmy wszystkie inne obszary i zaczęliśmy kopać tutaj. Wszystko było w pobliżu powierzchni, i wszystko było z pierwszego wieku".

"Jest to rodzaj cudu, jak myślę," kontynuowała Gorni. "Nie wiedzieliśmy, że był jakikolwiek starożytny materiał w tym miejscu. Wiedzieliśmy o materiałach dalej na południe, gdzie były rozległe wykopaliska. Kopaliśmy tylko tutaj na wszelki wypadek, jako środek zapobiegawczy zanim projekt nowego budynku mógł powstać".

Obrazek
Archeolodzy myślą, że to stanowisko w Magdali, Izrael, jest pozostałością synagogi z pierwszego wieku.

Pozostała struktura była zaledwie 20 cali poniżej górnej warstwy gleby, a żadne inne miasto najwyraźniej nie było budowane na miejscu starożytnej wioski rybackiej przez dwa tysiąclecia. Magdala znajdowała się obok Kafarnaum, które występuje 16 razy w Nowym Testamencie, mówiąc, że Jezus mieszkał tam.

Gorni, sama nie jest religijną Żydówką, pracuje na stanowisku z muzułmańskim archeologiem, Arfan’em Najjar.
Obrazek
Archeolog Dina Gorni pracująca w miejscu wykopalisk, które jest uważane za pierwszowieczną synagogę w starożytnym mieście Magdala, Izrael.

Makler zauważa, że oboje „kopaczy” daje ostrożne poparcie dla idei, ze Jezus był tutaj w pewnym momencie.

"Wskazują, ze lokalizacja synagogi i jej rozmiary są znaczące w porównaniu jej reszty miasta wspólnoty żydowskiej," powiedziała Makler". Ona była na obrzeżach Magdali, w rzeczywistości prawie za miastem. Została zbudowana na zgromadzenie 120 a nie tysięcy tych, którzy tam mieszkali, i była mniejsza i bardziej mocno ozdobiona niż kilka innych zachowanych synagog z tego okresu".

Co ciekawe, Dzieje Apostolskie rzeczywiście liczą Uczniów Jezusa bezpośrednio po jego śmierci, zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu, twierdząc, że "liczba imion razem wynosiła około stu dwudziestu. " (Dz.Ap. 01:15 )

"Wierzymy, sugerujemy, że była to szczególna społeczność, nie duża, która usadowiła się na skraju głównej wioski żydowskiej. Ta wspólnota chciała, aby dom ich religii wyglądał inaczej. Włożyli w niego pieniądze, w dekoracje, szczególnie w specjalny kamienny ołtarz", powiedziała Gorni do Makler.

" Mogli oni być połączeni z Jezusem i Mariią Magdaleną. Wiemy, że Jezus nie był zaangażowany w głównej społeczności żydowskiej i wolał żyć z boku. Być może był przywódcą wokół którego ta synagoga została zbudowana. "

Mężczyzną, który początkowo chciał budować w tym miejscu jest Ojciec Juan Maria Solana, dyrektor Papieskiego Instytutu Jerozolimy.
Obrazek
Ojciec Juan Maria Solana został chciał zbudować hotel i centrum kultu, aby gościć pielgrzymów w starożytnej miejscowości Magdala, Izrael.

" Szczerze mówiąc, czułem coś w tym miejscu i do tego projektu, czego nie mogę było wyjaśnić", powiedział Solana do Makler.

Pismo Święte nie wskazuje, że Jezus chodził do Magdali, ale Solana mówi, że odkrycie synagogi sugeruje, że ponowne badanie tego może być w porządku.

"Z żydowskiego punktu widzenia, stanowisko jest jasne. To jest synagoga z pierwszego wieku, pięknie udekorowana, z dziełami sztuki i ołtarzem, takim, jaki nigdy nie został znaleziony w innych synagogach z tego czasu. Nigdy i nigdzie", powiedział Solana.

"Z chrześcijańskiego punktu widzenia, nie możemy wątpić, że Jezus był tam kiedyś. Pierwsze wspólnoty chrześcijańskie miały zwyczaj zbierania się w synagogach. Oni byli spostrzegawczymi Żydami. Więc to oczywiste, że pierwsze pokolenie chrześcijan gromadziło się tam".


Joe Kovacs jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem, a od 1999 r., redaktorem naczelnym wiadomości WND. Jest autorem dwóch najlepiej sprzedających się książek : "Wstrząśnięci przez Biblię : najbardziej zdumiewające fakty, których nigdy wam nie mówiono" i jej ciąg dalszy z 2012 "Boski Sekret: Niesamowita i Nieopowiedziana Prawda o Waszym Fenomenalnym Przeznaczeniu".
0 x


Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » niedziela 01 wrz 2013, 18:14

W kontekście poprzedniego postu warto w końcu wyjaśnić to sławetne posiadanie i oczyszczenie 7 demonów MM. , każdy je ma , bo w nizszym wymiarze reprezentują wiedzę

Należy czytać i analizować czytany tekst , bo można znaleźć w nim wielka mądrość i zobaczyć przekazana informacje inaczej.
zwierzęcą i niższych aspektów materialnego życia. Ale nie każdy ma moc i wiedzę jak z tego depozytu korzystać.

Cytuj
Kiedy wielu ludzi usłyszy imię Marii Magdaleny, automatycznie myśli o prostytutce.

Ale Biblia nigdzie nie wskazuje, że kobieta, naśladująca Jezusa (podążająca za Nim) była zaangażowana w jakimkolwiek grzechu seksualnym.

Ona jednak mówi, że była pierwszą osobą, która zobaczyła zmartwychwstałego Chrystusa, i że wcześniej była w posiadaniu siedmiu demonów.


Co to znaczy M.M. była w posiadaniu 7 demonów? Zgodnie z pierwotna wiedza grecka miała nadprzyrodzone moce! Posiadała mozliwosc przejawiania ich przez swoje 7 czakr materialnych , czyli wladala całkowicie materia.

A co zrobił Jezus "oczyszczając ja z demonów", jeżeli demon ( wiedza, moc wiedzy) rozdziela i przydziela, to Jezus uzupełnił , wzmocnił i uaktywnił swoja mocą mozliwosci działania Marii Magdaleny , oczyścił , jej blokady energetyczne by całkowicie mogla korzystać ze swojego depozytu wiedzy i mozliwosci !
Zresztą istnieje jego dawne powiedzenie " żeby kobieta mogla być w pełni sobą , najpierw musi stać się mężczyzną....", a co to znaczy w praktyce? Musi ona odzyskać zablokowana moc swojego aspektu męskiego i zharmonizować go ze swoim żeńskim.

Jezus przez fakt bycia jej ukochanym mężem ( połączenie miłością na planie fizycznym i uczuciowym)obdarował ja swoja mocą umożliwiającą zdjęcie z niej energetycznych blokad z czakr oraz podniesienia wibracji wszystkich czakr.

I to jest cały sekret " oczyszczenia demonów, a tak naprawie wiedzy , którą nosiła w sobie Maria Magdalena!


Demon (stgr. δαίμων daimon – dosłownie ten, który coś rozdziela lub ten, który coś przydziela, także: nadprzyrodzona potęga, dola; łac. daemon)

W religii greckiej demon to początkowo nieosobowa moc nadprzyrodzona


http://pl.wikipedia.org/wiki/Demon

Demon po grecku , to potęga wiedzy i władania silami przyrody , M.M. zwana rowniez była Helena ( odniesienie do reprezentacji dawnej wiedzy Hellenistycznej/ Greckiej), dawniej w Judei walczyły ze sobą dwa nurty filozoficzne, judaistyczny/ Mojżeszowy z Hellenistyczno/ Egipskim.


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » wtorek 03 wrz 2013, 14:09

Blokowanie dostępu do nauki kobieta było norma nie tak bardzo odległa, fałszywa teoria o ich upośledzeniu w pojmowaniu nauk rozpowszechniano jeszcze w XIX wieku!


[quote][/quote]Kobiety w nauce
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kobieta nauczająca geometrii. Ilustracja ze średniowiecznego tłumaczenia "Elementów" Euklidesa (ok. 1310)

Udział kobiet w działalności naukowej odróżnia się od udziału mężczyzn w wielu aspektach m.in.: mniejszego zaangażowania kobiet w działalność naukową w każdej epoce (także współcześnie), preferowania przez kobiety określonych dziedzin naukowych, mniejszej obecności kobiet na eksponowanych stanowiskach naukowych itp. Te zjawiska były przedmiotem zainteresowania w Europie już w średniowieczu (np. Christine de Pisan), a od XVIII w. (np. Jean Condorcet) stały się przedmiotem badań i rozważań różnych dziedzin nauki np. historii kobiet, psychologii, socjologii, antropologii, filozofii, kulturoznawstwa, czy badań gender. Wnioski wysnute na tej podstawie nie są do dzisiaj powszechnie akceptowane i niekiedy są uznawane za kontrowersyjne.

Dopiero w XX wieku większość uniwersytetów przestała przyjmować w grono studentów wyłącznie mężczyzn. Do tego czasu kobiety były wykluczone z edukacji akademickiej. Do połowy XIX w. dominował pogląd, że przyczyną mniejszego udziału kobiet w nauce są ich cechy biologiczne i psychiczne (determinizm biologiczny)[1], które miały powodować ich mniejsze zdolności do zajmowania się działalnością naukową. Nieliczne przykłady znanych kobiet naukowców uznawano wówczas za wyjątek, potwierdzający ogólną regułę. Obecnie przeważa pogląd, że podstawową przyczyną są uwarunkowania społeczne, kulturowe i religijne (determinizm kulturowy), które w różny sposób ograniczają kobietom możliwość zajmowania się działalnością naukową i osiągania sukcesów w tej dziedzinie[2].

Kobiety wnosiły swój wkład do rozwoju nauki od najdawniejszych czasów, niemniej ich udział nie zawsze był dostrzegany. Historycy zainteresowani tematem naświetlili przyczyny tego a także bariery, które musiały pokonać i strategie, które musiały przyjąć, aby ich prace były zaakceptowane przez środowiska naukowe. Te zaś, aż do połowy XIX w. a nawet znacznie później okazywały się niejednokrotnie sceptyczne co do możliwości uczestnictwa kobiet w działalności naukowej.


Obrazek

Kobieta nauczająca geometrii. Ilustracja ze średniowiecznego tłumaczenia "Elementów" Euklidesa (ok. 1310)


http://pl.wikipedia.org/wiki/Kobiety_w_nauce


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

OLO
Posty: 3
Rejestracja: środa 04 wrz 2013, 12:02

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: OLO » środa 04 wrz 2013, 12:08

Witam :) Czy mogłabym prosić o jakiś osobisty kontakt do Pani? Ja w sprawie kluczy:)
0 x



Awatar użytkownika
songo70
Administrator
Posty: 16987
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 11:11
Lokalizacja: Carlton
x 1088
x 545
Podziękował: 17189 razy
Otrzymał podziękowanie: 24273 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: songo70 » środa 04 wrz 2013, 12:19

celtyckie kobiety
3 marca 2007
Odmienna sytuacja istniała u Celtów, ludu zamieszkującego w średniowieczu Irlandię, Szkocję, Walię, Bretanię. W ich historii kobiety odegrały wiele ważnych ról. W mitologii celtyckiej istniało wiele bogiń i kapłanek np. Brigid, Morrigan, Boann, Ceridwen; wszędzie czczono boginię ? matkę. Mądrość, wiedza i zdolności kobiet zdawały się być wysoko cenione. W istniejących do dziś manuskryptach można odnaleźć dowody potwierdzające tezę, że rola kobiety w kulturze celtyckiej była znacznie większa niż w innych, współczesnych jej kulturach.13 Kobietom powierzano różne, nawet typowo męskie funkcje, jak np. przywództwo w okresie wojny. W Icenii na czele rewolty miejscowej ludności przeciwko Rzymianom okupującym Brytanię stanęła kobieta o imieniu Boudicca, która doprowadziła swoje wojsko do zwycięstwa. W historii Celtów pojawiły się też kobiety ? władcy, np. Cartimandusa, która opanowała całą północną Brytanię, królowa Chiomar, królowa Madb, walijska królowa Elen. Kobiety celtyckie mogły pełnić również funkcje administracyjne, być adwokatami czy sędziami. Miały takie same prawa jak mężczyźni; status małżonki nie był ograniczony ? kobiety mogły się rozwodzić i miały swoją własność. Również u Wikingów kobiety i mężczyźni mieli równe prawa. Kobiety mogły same wybierać mężów. Mężczyźni musieli traktować je z pełnym szacunkiem, bicie żony było czynem haniebnym. Kobiety zajmowały się również sprawami, które należały do mężczyzn. Nie brały jedynie udziału w wyprawach wojennych. Gdy mężczyźni wojowali kobiety zajmowały się uprawą roli, hodowlą, a także obowiązkami domowymi. Do nich należało także przekazywanie dzieciom tradycji i obyczajów. ,,Okazuje się, że w środowisku Wikingów kobiety mogły uczestniczyć w życiu publicznym i sprawować władzę na równi z mężczyznami. Jest to precedens jedyny w swoim rodzaju aż do XX wieku, kiedy cywilizacja współczesna w większości uznała to prawo! Mogłoby się wydawać to mało prawdopodobne, ale opisy sag mówią o tym wyraźnie. Kobiety bywały także wykształcone. Często umiały czytać i pisać, znały poezję

http://inne-oblicze-historii.blog.onet. ... e-kobiety/
0 x


"„Wolność to prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”. George Orwell. "
Prawdy nie da się wykasować

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » środa 04 wrz 2013, 13:00

OLO pisze:Witam :) Czy mogłabym prosić o jakiś osobisty kontakt do Pani? Ja w sprawie kluczy:)


Witam.
:D jakich kluczy?
do kontaktu wystarcza pw.


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Fair Lady
Posty: 1526
Rejestracja: czwartek 25 kwie 2013, 10:12
x 1
x 14
Podziękował: 576 razy
Otrzymał podziękowanie: 952 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Fair Lady » środa 04 wrz 2013, 22:14

songo -

Kobiety bywały także wykształcone. Często umiały czytać i pisać, znały poezję


A dzis znaja np. Kung-Fu :lol:
0 x



Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7359
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 249
Podziękował: 5973 razy
Otrzymał podziękowanie: 11582 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Thotal » środa 04 wrz 2013, 22:20

Od kiedy kobiety nauczyły się czytać i pisać zaczął się powolny proces upadku...










mężczyzny :lol:


Pozdrawiam filuternie - Thotal :)
0 x



Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 27
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » czwartek 05 wrz 2013, 08:43

Kiara pisze:
OLO pisze:Witam :) Czy mogłabym prosić o jakiś osobisty kontakt do Pani? Ja w sprawie kluczy:)


Witam.
:D jakich kluczy?
do kontaktu wystarcza pw.


Na pw można klikać po napisaniu bodaj 3-ch postów, podobnie jak dziękować innym. Więc może ta prośba nie jest bezpodstawna. ;)

Thotal pisze:Od kiedy kobiety nauczyły się czytać i pisać zaczął się powolny proces upadku...










mężczyzny :lol:


Pozdrawiam filuternie - Thotal :)


Może nie tyle upadek mężczyzny co jego dominacji jako "pana i władcy". :P
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » czwartek 05 wrz 2013, 10:46

A czy ja znam wszystkich ślusarzy w mieście .... :shock: :D albo wiem gdzie kto jakieś klucze zgubił? Przecież nie dawałam ogłoszenia " dorabiam wytrychy"..... ;) :D

Ale..... jak by na te klucze nie patrzeć , to juz jeden mamy; trzy posty! a drugi i to najważniejszy, to radość !, tak zwyczajnie , jest nim radość, ona rozbija wszystkie blokady, otwiera wszystkie zamki i uwalnia ze wszystkich ograniczeń !
Czyli kluczem uniwersalnym jest RADOŚĆ !!!

Proste i niezmiernie skuteczne.



Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » czwartek 05 wrz 2013, 15:45

Siwiańskie hafty piękne i tajemnicze....

Obrazek



W nich zawiera się kod informacyjny przekazywany przez wieki z matki na córkę, ale współczesne Siwianki juz nie potrafią go odczytać. A szkoda bo poznały by sekret swojej historii oraz olbrzymia wiedzę kobiet pozostawiona w prostych znakach.


Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
chanell
Administrator
Posty: 7782
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 10:02
Lokalizacja: Kraków
x 1425
x 407
Podziękował: 14244 razy
Otrzymał podziękowanie: 13844 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: chanell » czwartek 05 wrz 2013, 22:45

OLO pisze:Witam :) Czy mogłabym prosić o jakiś osobisty kontakt do Pani? Ja w sprawie kluczy:)



witaj Olo :)
takie wiadomości na PW proszę zamieszczać .
pozdrawiam ;)
0 x


Lubię śpiewać, lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy...........

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » piątek 06 wrz 2013, 12:27

Najdawniejsza znana lekarka jest Egipcjanka Merit Ptah (2700 p.n.e.).

Zaangażowanie kobiet w dziedzinie medycyny zostało potwierdzone już w niektórych wczesnych cywilizacjach. Egipcjanka Merit Ptah (2700 p.n.e.), opisana jako "główny medyk" jest najstarszym kobiecym nazwiskiem w historii nauki


http://pl.wikipedia.org/wiki/Merit_Ptah


http://www.slideshare.net/EwaB/kobiety- ... in-science

MERi albo MARi ma to samo odniesienie jak późniejsza Maria / Mtka/ żona, zatem... Matka czy żona PATH? Insygnia którymi zdobiona jest jej rzeźba mówią bardzo wiele. Waz symbol największej wiedzy.


Kobiety w nauce, Women in Science Kobiety w nauce, Women in Science Presentation Transcript

1. Kobiety w nauce (starożytność i średniowiecze) mgr inż. Ewa Białek

2. Wprowadzenie Do roku 500 pne. liczba znanych kobiet - naukowców jest bardzo mała. Wzrost nastąpił po 600 pne., w czasach świetności Grecji. W starożytności i średniowieczu większość kobiet - naukowców wychowywała się w rodzinach bądź środowiskach związanych z działalnością naukową. wg Caroline Herzenberg

3. ...starożytność

4. Merit Ptah (ok. 2700 p.n.e.) Egipcjanka, zielarka, uznana za pierwszą kobietę - naukowca, pierwszą kobietę - fizyka. Na rzeźbie znajdującej się w piramidzie, w Dolinie Królów, jej głowa ozdobiona jest magiczną opaską z wizerunkiem Hygiei (greckiej bogini zdrowia), z głową węża, wijąca się z przodu. Jej imieniem nazwano krater na Wenus.

5. En Hedu'anna (ok. 2354 r. p.n.e.) Babilońska bogini Księżyca, córka króla Sargona z Akkadu. Główna kapłanka-astronom tego miasta. Zajmowała się matematyką, astronomią i poezją.

6. Tapputi (ok. 1200 p.n.e.) Została wspomniana na tabliczkach klinowych pochodzących z Mezopotamii. Jest ona najstarszym „zarejestrowanym" chemikiem, parającym się się wytwarzaniem perfum. Tapputi zajmowała się destylacją kwiatów, olejków i tataraku oraz mieszaniem ich z innymi związkami aromatycznymi, a następnie kilkakrotną filtracją powstałych substancji.

7. Theano - (VI wiek p.n.e) Greczynka, zajmowała się zielarstwem, matematyką, filozofią i astronomią. Żona Pitagorasa, po śmierci męża kierowała jego szkołą. Uznaje się ją za autorkę teorii „złotego środka”. ...coś, co pasuje do wszystkiego, co odpowiada wszystkim, co jest wszystkim i dla wszystkich.

8. Agnodice (350 p.n.e) Greczynka, pierwsza kobieta-medyk. W wyniku jej sukcesu zawodowego (początkowo podawała się za mężczyznę) zmieniono prawo pozwalając kobietom uprawiać zawód lekarza.

9. Aglaonike ( II wiek p.n.e), Greczynka, pierwsza kobieta - astronom. Zyskała sławę z powodu umiejętności przewidywania zaćmień Księżyca. Popularne w starożytnej Grecji powiedzenie brzmiało: "Słucha się jak Księżyc Aglaonike". Jej imieniem nazwano krater na Wenus.

10. Maria-Żydówka (ok. I w.) Egipcjanka, uważana za jedną z twórczyń alchemii. Przypisuje się jej: wynalezienie bain marie , prototyp łaźni laboratoryjnej, wynalezienie tribikos prototyp urządzenia do destylacji, kryptograficzna formuła alchemiczna: „ Jeden staje się dwoma, dwa staje się trzema, a z trzeciego rodzi się pierwszy,który jest czwartym.”

11. Hypatia z Aleksandrii (ok. 370-415) Córka Teona z Aleksandrii, dyrektora Biblioteki Aleksandryjskiej. Wykładała publicznie matematykę i astronomię. Autorka dzieł z geometrii, algebry. Przypisuje się jej wynalezienie: astrolabium, aerometru. „ Kobieta filozof, poganka imieniem Hypatia, cały czas poświęcała się magii, astrolabiom i instrumentom muzycznym, swymi satanicznymi sztuczkami zwiodła wielu ludzi. Gubernator miasta świadczył jej niezwykłe honory, gdyż go zaczarowała. W wyniku tego przestał chodzić do kościoła, jak miał w zwyczaju”. Jan z Nikiu, Kronika świata „ Została rozdarta na kawałki przez Aleksandryjczyków, a jej zwłoki były znieważane i porozciągane po całym mieście. Stało się to z powodu zawiści do jej wybitnej mądrości, w szczególności z dziedziny astronomii”. Jan z Damaszku, Księga Suda

12. ...średniowiecze

13. Trotula di Ruggiero (ok.1050) Włoszka, lekarka, miała przydzieloną katedrę w Schola Medica Salernitana, gdzie uczyła szlachetnie urodzone Włoszki. Grupę jej uczennic określa się czasem jako "damy z Salerno". Tłumaczyła z arabskiego na łacinę teksty medyczne. Z mężem i dziećmi przygotowała podręcznik medycyny, w którym opisała, że higiena, odżywianie, aktywność fizyczna są istotne dla zdrowia.

14. Dorotea Bucca (1360–1436) Włoszka, lekarz, profesor, od 1390 roku prowadziła katedrę medycyny i filozofii na Uniwersytecie w Bolonii - pierwszej renomowanej uczelni europejskiej. Córka lekarza (Buccas Giovanni), po którym objęła katedrę na uniwersytecie. Aż do śmierci w 1436 roku prowadziła zajęcia ze studentami.

15. Hildegarda z Bingen (1098-1179) Niemka, wizjonerka, mistyczka, i uzdrowicielka, kompozytorka, reformatorka religijna, uznana przez Kościół katolicki za świętą. Urodzona jako dziesiąte dziecko w rodzinie szlacheckiej, wychowywała się w benedyktyńskiej żeńskiej wspólnocie zakonnej. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów, które, jak sądziła, uczestniczyły w nieustannym procesie wymiany wewnętrznych zasobów energii. Jako pierwsza zauważyła i opisała potrzebę gotowania wody dla celów sanitarnych.

16. Hildegarda z Bingen (1098-1179) „ W samym centrum wszechświata umiejscowił Bóg człowieka, jako najważniejsze ze stworzeń. Swoją postawą jest on wprawdzie niewielki, ale siłą swojej duszy potężny. Jego głowa jest zwrócona do góry a stopy oparte są pewnie na twardym podłożu. Ma on moc wprawiać w ruch tak to, co w dole, jak i to, co w górze. Ze względu na siłę swojego wnętrza jest w stanie zrealizować każde dzieło. „ św. Hildegarda z Bingen

17. ...post scriptum

18. źródło: nauka.gov.pl

19. AS - Nauki rolnicze ET - Nauki techniczne H - Nauki humanistyczne MS - Nauki medyczne NS - Nauki przyrodnicze SS - Nauki społeczne źródło: nauka.gov.pl
20. Źródła: Encyclopedia of women in the ancient world , Joyce E. Salisbury. Women Scientists of Antiquity, Anne Elizabeth Cadigan, Wesleyan University, http://www.wesleyan.edu/synthesis/Synthesis/Women.html. The Origins of Chemistry, Southern Polytechnic State Uniwersity, http://www.spsu.edu/chem/AG/HistoryChem.pdf. List of pre-21st-century female scientists , Wikipedia. Kobiety w nauce, Wikipedia. Women scientists , Wikipedia.

21. mgr inż. Ewa Białek [email_address] ...dziękuję za uwagę




Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » piątek 06 wrz 2013, 12:45

Najdawniejsza znana lekarka jest Egipcjanka Merit Ptah (2700 p.n.e.).

Zaangażowanie kobiet w dziedzinie medycyny zostało potwierdzone już w niektórych wczesnych cywilizacjach. Egipcjanka Merit Ptah (2700 p.n.e.), opisana jako "główny medyk" jest najstarszym kobiecym nazwiskiem w historii nauki


http://pl.wikipedia.org/wiki/Merit_Ptah


http://www.slideshare.net/EwaB/kobiety- ... in-science

MERi albo MARi ma to samo odniesienie jak późniejsza Maria / Matka/ żona, zatem... Matka czy żona PTAH? Insygnia którymi zdobiona jest jej rzeźba mówią bardzo wiele. Wąż symbol największej wiedzy.
A może inaczej kim był PTAH? Czy odje to imię MERIT od PTAH by publikować juz zmieniona wiedzę na temat jej osoby, twierdząc iż PTAH to mężczyzna? Jak szybko można zatrzeć prawdę wprowadzając fałsz , to wiemy.Jak trudno jest zdjąć z ludzkich umysłów wkodowane kłamstwa , to tez wiemy!
Merit Ptah (2700 p.n.e.) to dużo wcześniejszy okres niż Hygiei (greckiej bogini zdrowia) około 400 rpn zatem swoje insygnia przejęła od Merit Ptah nie odwrotnie.




Kobiety w nauce, Women in Science Kobiety w nauce, Women in Science Presentation Transcript

1. Kobiety w nauce (starożytność i średniowiecze) mgr inż. Ewa Białek

2. Wprowadzenie Do roku 500 pne. liczba znanych kobiet - naukowców jest bardzo mała. Wzrost nastąpił po 600 pne., w czasach świetności Grecji. W starożytności i średniowieczu większość kobiet - naukowców wychowywała się w rodzinach bądź środowiskach związanych z działalnością naukową. wg Caroline Herzenberg

3. ...starożytność

4. Merit Ptah (ok. 2700 p.n.e.) Egipcjanka, zielarka, uznana za pierwszą kobietę - naukowca, pierwszą kobietę - fizyka. Na rzeźbie znajdującej się w piramidzie, w Dolinie Królów, jej głowa ozdobiona jest magiczną opaską z wizerunkiem Hygiei (greckiej bogini zdrowia), z głową węża, wijąca się z przodu. Jej imieniem nazwano krater na Wenus.

5. En Hedu'anna (ok. 2354 r. p.n.e.) Babilońska bogini Księżyca, córka króla Sargona z Akkadu. Główna kapłanka-astronom tego miasta. Zajmowała się matematyką, astronomią i poezją.

6. Tapputi (ok. 1200 p.n.e.) Została wspomniana na tabliczkach klinowych pochodzących z Mezopotamii. Jest ona najstarszym „zarejestrowanym" chemikiem, parającym się się wytwarzaniem perfum. Tapputi zajmowała się destylacją kwiatów, olejków i tataraku oraz mieszaniem ich z innymi związkami aromatycznymi, a następnie kilkakrotną filtracją powstałych substancji.

7. Theano - (VI wiek p.n.e) Greczynka, zajmowała się zielarstwem, matematyką, filozofią i astronomią. Żona Pitagorasa, po śmierci męża kierowała jego szkołą. Uznaje się ją za autorkę teorii „złotego środka”. ...coś, co pasuje do wszystkiego, co odpowiada wszystkim, co jest wszystkim i dla wszystkich.

8. Agnodice (350 p.n.e) Greczynka, pierwsza kobieta-medyk. W wyniku jej sukcesu zawodowego (początkowo podawała się za mężczyznę) zmieniono prawo pozwalając kobietom uprawiać zawód lekarza.

9. Aglaonike ( II wiek p.n.e), Greczynka, pierwsza kobieta - astronom. Zyskała sławę z powodu umiejętności przewidywania zaćmień Księżyca. Popularne w starożytnej Grecji powiedzenie brzmiało: "Słucha się jak Księżyc Aglaonike". Jej imieniem nazwano krater na Wenus.

10. Maria-Żydówka (ok. I w.) Egipcjanka, uważana za jedną z twórczyń alchemii. Przypisuje się jej: wynalezienie bain marie , prototyp łaźni laboratoryjnej, wynalezienie tribikos prototyp urządzenia do destylacji, kryptograficzna formuła alchemiczna: „ Jeden staje się dwoma, dwa staje się trzema, a z trzeciego rodzi się pierwszy,który jest czwartym.”

11. Hypatia z Aleksandrii (ok. 370-415) Córka Teona z Aleksandrii, dyrektora Biblioteki Aleksandryjskiej. Wykładała publicznie matematykę i astronomię. Autorka dzieł z geometrii, algebry. Przypisuje się jej wynalezienie: astrolabium, aerometru. „ Kobieta filozof, poganka imieniem Hypatia, cały czas poświęcała się magii, astrolabiom i instrumentom muzycznym, swymi satanicznymi sztuczkami zwiodła wielu ludzi. Gubernator miasta świadczył jej niezwykłe honory, gdyż go zaczarowała. W wyniku tego przestał chodzić do kościoła, jak miał w zwyczaju”. Jan z Nikiu, Kronika świata „ Została rozdarta na kawałki przez Aleksandryjczyków, a jej zwłoki były znieważane i porozciągane po całym mieście. Stało się to z powodu zawiści do jej wybitnej mądrości, w szczególności z dziedziny astronomii”. Jan z Damaszku, Księga Suda

12. ...średniowiecze

13. Trotula di Ruggiero (ok.1050) Włoszka, lekarka, miała przydzieloną katedrę w Schola Medica Salernitana, gdzie uczyła szlachetnie urodzone Włoszki. Grupę jej uczennic określa się czasem jako "damy z Salerno". Tłumaczyła z arabskiego na łacinę teksty medyczne. Z mężem i dziećmi przygotowała podręcznik medycyny, w którym opisała, że higiena, odżywianie, aktywność fizyczna są istotne dla zdrowia.

14. Dorotea Bucca (1360–1436) Włoszka, lekarz, profesor, od 1390 roku prowadziła katedrę medycyny i filozofii na Uniwersytecie w Bolonii - pierwszej renomowanej uczelni europejskiej. Córka lekarza (Buccas Giovanni), po którym objęła katedrę na uniwersytecie. Aż do śmierci w 1436 roku prowadziła zajęcia ze studentami.

15. Hildegarda z Bingen (1098-1179) Niemka, wizjonerka, mistyczka, i uzdrowicielka, kompozytorka, reformatorka religijna, uznana przez Kościół katolicki za świętą. Urodzona jako dziesiąte dziecko w rodzinie szlacheckiej, wychowywała się w benedyktyńskiej żeńskiej wspólnocie zakonnej. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów, które, jak sądziła, uczestniczyły w nieustannym procesie wymiany wewnętrznych zasobów energii. Jako pierwsza zauważyła i opisała potrzebę gotowania wody dla celów sanitarnych.

16. Hildegarda z Bingen (1098-1179) „ W samym centrum wszechświata umiejscowił Bóg człowieka, jako najważniejsze ze stworzeń. Swoją postawą jest on wprawdzie niewielki, ale siłą swojej duszy potężny. Jego głowa jest zwrócona do góry a stopy oparte są pewnie na twardym podłożu. Ma on moc wprawiać w ruch tak to, co w dole, jak i to, co w górze. Ze względu na siłę swojego wnętrza jest w stanie zrealizować każde dzieło. „ św. Hildegarda z Bingen

17. ...post scriptum

18. źródło: nauka.gov.pl

19. AS - Nauki rolnicze ET - Nauki techniczne H - Nauki humanistyczne MS - Nauki medyczne NS - Nauki przyrodnicze SS - Nauki społeczne źródło: nauka.gov.pl
20. Źródła: Encyclopedia of women in the ancient world , Joyce E. Salisbury. Women Scientists of Antiquity, Anne Elizabeth Cadigan, Wesleyan University, http://www.wesleyan.edu/synthesis/Synthesis/Women.html. The Origins of Chemistry, Southern Polytechnic State Uniwersity, http://www.spsu.edu/chem/AG/HistoryChem.pdf. List of pre-21st-century female scientists , Wikipedia. Kobiety w nauce, Wikipedia. Women scientists , Wikipedia.

21. mgr inż. Ewa Białek [email_address] ...dziękuję za uwagę




Obrazek
0 x


Miłość jest szczęściem!

OLO
Posty: 3
Rejestracja: środa 04 wrz 2013, 12:02

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: OLO » niedziela 15 wrz 2013, 17:02

:)
0 x



OLO
Posty: 3
Rejestracja: środa 04 wrz 2013, 12:02

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: OLO » niedziela 15 wrz 2013, 17:04

WYBACZCIE ALE MUSZĘ MIEĆ 3 POSTY ŻEBY KORZYSTAĆ Z PW :)
0 x



Awatar użytkownika
Dariusz
Administrator
Posty: 2723
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 22:32
x 27
Podziękował: 4983 razy
Otrzymał podziękowanie: 1646 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Dariusz » niedziela 15 wrz 2013, 17:33

OLO pisze:WYBACZCIE ALE MUSZĘ MIEĆ 3 POSTY ŻEBY KORZYSTAĆ Z PW :)


Jako, że jesteś nowym forumowiczem więc Ci wybaczymy, czy jednak nie lepiej coś napisać, choćby w temacie dotyczącym witania się nowych: viewtopic.php?f=5&t=11
i nie będzie potrzeby uciekania się, ograniczania się do emotikonek.

Witaj pośród nas.

I nie lękaj się pisać. :D
0 x


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.

Fair Lady
Posty: 1526
Rejestracja: czwartek 25 kwie 2013, 10:12
x 1
x 14
Podziękował: 576 razy
Otrzymał podziękowanie: 952 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Fair Lady » czwartek 24 paź 2013, 21:08

Tekst:

"Żołnierskie wybierzemy losy,
Gdy nasi bliscy padną już,
To my ich odnajdziemy prochy,
To tam znajdziemy ślad ich cnót!
To tam znajdziemy ślad ich cnót!
Ich przeżyć nie jesteśmy radzi,
Wolimy z nimi dzielić grób.
Nam dany będzie zaszczyt ów
Ich pomścić albo pójść w ich ślady.

Refren: Do broni...

Czyli na koncowce hymnu Francji pojawia sie ... wahanie ... ;)


---------------------------------------------------

Veronica Franco

Obrazek
0 x



Awatar użytkownika
Kiara
Posty: 3829
Rejestracja: wtorek 01 sty 2013, 15:10
x 211
Podziękował: 1713 razy
Otrzymał podziękowanie: 4061 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Kiara » sobota 30 lis 2013, 14:38

Kto ma jeszcze wątpliwości iż męskość jest pochodną kobiecości.... ten film to udowodni !
Cały zapis wiedzy zdeponowany jest w aspekcie żeńskim , on tworzy, on przekazuje wiedzę o swojej dwubiegunowości, świętość życia, zawarta w nim wiedza to dwa w JEDNYM! Identycznie ważne oraz niezbędne na planie istnienia jako miłujące siebie , akceptujące własną odmienność i tworzące wiedzę jedni!

Świętość życia w świętości wiecznego ISTNIENIA. :)


the miracle of life



do życia potrzebni są dwoje.... ;) :D


Obrazek


ps. blu... wstaw proszę ten film inaczej.
0 x


Miłość jest szczęściem!

Awatar użytkownika
Thotal
Posty: 7359
Rejestracja: sobota 05 sty 2013, 16:28
x 27
x 249
Podziękował: 5973 razy
Otrzymał podziękowanie: 11582 razy

Re: MĄDROŚĆ KOBIET....

Nieprzeczytany post autor: Thotal » niedziela 01 gru 2013, 00:19

Obejrzałem film PAPUSZA...
Wielkość kobiety / człowieka można zrozumieć po postawie wobec życia.
Film smutny, nostalgiczny, ale oddający prawdę o życiu, twórczości i śmierci ideałów...



Pozdrawiam - Thotal :)
0 x



ODPOWIEDZ